MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Jak uczyć o zbrodniach komunizmu na lekcjach historii?

ŻP
O komuniźmie w szkole - Seminarium skierowane zostało do nauczycieli historii oraz do młodzieży. Przed 1989 rokiem o zbrodniach komunistycznych oficjalnie nie mówiono prawie nic.

O komuniźmie w szkole

- Seminarium skierowane zostało do nauczycieli historii oraz do młodzieży. Przed 1989 rokiem o zbrodniach komunistycznych oficjalnie nie mówiono prawie nic. Ta problematyka była w programach szkolnych totalnie przekłamywana. My staramy się pomóc nauczycielom w przekazywaniu prawdy - powiedział nam dr Krzysztof Kaczmarski z rzeszowskiego oddziału IPN, głównego organizatora imprezy. Ryszard Ziobroń (IPN) stwierdził, że i dziś niektóre podręczniki nie prezentują tych zagadnień w należyty sposób: - Jest taki podręcznik, który ukazuje np. problematykę sybiracką w niewielkim fragmencie, natomiast omawia komunistyczne partie w innych krajach, przykładowo w Rumunii, co naszych uczniów w ogóle nie interesuje. Często uczniowie sięgają do starych podręczników, w których można m.in. wyczytać, że do Związku Radzieckiego wyjeżdżano po 17 września w celach zarobkowych.
Przedstawiciele IPN zaprezentowali pakiet edukacyjny, który może być pomocny przy realizacji kilku tematów lekcyjnych. Wiele materiałów w nim umieszczonych odwołuje się do osób i wydarzeń związanych z Przemyślem i z naszym regionem.
Dr Artur Patek z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, który uczestniczył w seminarium, uważa, że z istoty demokracji wypływa, iż do głosu dochodzą grupy, którym zależy na tym, by nie odkłamywać historii: - Prawda, są wśród nich osoby ideowe, a być może i nieco hipokrytyczne, bo będąc świadomym, że coś jednak się złego wydarzyło, próbują pozostać wierni ideałom. Cenne jest jednak, by umieć się przyznać do własnych błędów.
Po zaprezentowaniu oferty IPN oraz po wykładzie: Z czarnych kart niereformowalnego systemu, który wygłosił dr Patek, uczestnicy seminarium spotkali się z przedstawicielami kombatanckich organizacji niepodległościowych z terenu Przemyśla i okolic. Wszyscy oferowali swoją pomoc i deklarowali chęć uczestnictwa w lekcjach historii.
Seminarium zorganizowali: IPN i Prezydent Miasta Przemyśla, przy współpracy z ZSEiO, TPN oraz PODN.

(hl)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

STUDIO EURO 2024 ODC. 6

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto