Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak żyć ekologicznie. Czasami wystarczy tylko nieco zmienić swoje nawyki

TEMAT TYGODNIA
Żyj ekologicznie. Wystarczy niewiele, aby to hasło nie było pustym sloganem. Warto choćby zmienić kilka swoich nawyków.
Żyj ekologicznie. Wystarczy niewiele, aby to hasło nie było pustym sloganem. Warto choćby zmienić kilka swoich nawyków. Pixabay
Czyste powietrze, woda, zdrowa żywność, dom zimą ogrzewany lub latem klimatyzowany w zgodzie z naturą. Kto nie chciałby przebywać w takim środowisku? Hasło żyj ekologicznie, nabiera coraz większego znaczenia. Oznacza przede wszystkim zdrowie, ale również często znacznie niższe koszty codziennego życia.

Spis treści

Partnerzy Tematu Tygodnia.Materiał PPG

Liczba ludzi na świecie przekroczyła siedem miliardów i rośnie każdego dnia. Nie mamy Ziemi na wyłączność, bez poszanowania przyrody nie przetrwamy jako ludzkość. Jeśli nie zmienimy nastawienia do ekologii, następne pokolenia będą miały coraz trudniej. A wystarczy niewiele, czasami tylko mała zmiana przyzwyczajeń.

Po pierwsze woda. Tej pitnej jest coraz mniej

Jeszcze niedawno wydało się, że mamy jej nieograniczone zasoby. Jednak powtarzające się w ostatnich latach susze, niedobory wody czy wysychające studnie przypomniały, że woda też się może skończyć. Niezbędne jest racjonalne gospodarowanie wodą. W kuchni korzystajmy ze zmywarki, a jeśli jej nie mamy, zmywajmy po zatkaniu odpływu zlewozmywaka. Owoce i warzywa płuczmy w misce, a nie pod bieżącą wodą. Korzystajmy z prysznica, a nie z kąpieli w wannie. Na spore oszczędności pozwala dwudzielna spłuczka w toalecie. Do podlewania ogródka najlepiej nadaje się deszczówka. Jest nie tylko tania (darmowa), ale też najlepsza dla roślin.

Oszczędzajmy prąd. Szybko odczujemy to w portfelu

Koszty energii elektrycznej w każdym budżecie domowym stanowią jedną z największych pozycji. A można ją znacząco zmniejszy,ć kupując energooszczędne urządzenia, stosując nowoczesne świetlówki lub żarówki ledowe. Nawet jeśli są nieco droższe od tradycyjnych, to inwestycja w lepsze sprzęty szybko się zwraca. Warto też wyrobić w sobie nawyki, które nic nie kosztują. Wyciągać z gniazdek niepotrzebne w danej chwili ładowarki, wyłączać funkcje czuwania, stand-by, w telewizorach, dekoderach i podobnych urządzeniach.

Ekologiczne źródła energii. Tańsze dla domowego budżetu, korzystniejsze dla zdrowia

Rachunki za energię elektryczną ściśle związane są z ogrzewaniem domu (lub schładzaniem). Przede wszystkim termoizolacja. Warto zainwestować w ocieplenie ścian czy dachów. Ta inwestycja zwraca się bardzo szybko. Dzięki termoizolacji zimą zużywamy mniej opału lub potrzebujemy mniej energii do ogrzania domu. Korzyści są również latem, gdyż wtedy w takich budynkach jest chłodniej.

Także, a może przede wszystkim, pomyślimy o ekologicznych źródła energii. Panele fotowoltaiczne znajdują się w coraz większej liczbie gospodarstw domowych. Czy to na dachu domu, czy obok w ogrodzie. Warto rozważyć instalację pompy ciepła, coraz częściej mówi się o przydomowych turbinach wiatrowych. To wspaniałe uczucie siedzieć w ciepłym domu, z którego komina nie wydobywają się kłęby dymu. Nie zatruwana przez nas przyroda odwdzięczy się nam swoim pięknem, a szybko odczujemy również korzystną różnicę w rachunkach.

Nie traćmy pieniędzy na opakowania, które i tak za chwilę wyrzucimy do kosza

Kupowanie w zbiorczych opakowaniach jest tańsze dla nas i korzystniejsze dla środowiska. Małe, foliowe torebki, do których wkładamy owoce czy warzywa, lepiej zastąpić torbami wielorazowego użytku, które oferuje coraz więcej sklepów. Jeśli nasz ulubiony napój jest w plastikowej butelce i szklanej, to wybierzmy tą drugą. Nawet jeżeli nie jest objęta kaucją. Wyrzucona do odpowiedniego pojemnika, zyska drugie życie. Z plastikową jest o wiele trudniej.

Rzetelniejsze segregowanie śmieci pozwoliłoby na zmniejszenie rachunków

Niestety, współczesny człowiek produkuje coraz więcej śmieci. Rachunki za ich wywóz stale rosną. A w zahamowaniu wzrostów pomogłaby rzetelniejsza niż obecnie segregacja odpadów. Opcję "śmieci zmieszane" wykorzystujmy tylko do odpadów, których naprawdę nie ma jak porozdzielać do worków żółtych, zielonych, niebieskich czy brązowych. Kto ma dom z kawałkiem ogródka powinien pomyśleć o choćby niewielkim kompostowniku.

Odpady, z którymi jest problem, choćby przepracowane oleje

Niektórych odpadów nie możemy ot tak, po prostu wyrzucić do pojemnika. Dotyczy to zwłaszcza szkodliwych substancji, np. przepracowanych olejów. w Takich przypadkach, a dotyczy to zwłaszcza warsztatów lub podobnych firm, najlepiej skorzystać z oferty wyspecjalizowanych podmiotów.

Oferują one skup olejów przepracowanych różnego pochodzenia. Silnikowych, smarowych, przekładniowych, maszynowych, hydraulicznych, transformatorowych i innych. Oleje odbierają przy użyciu specjalistycznych samochodów asenizacyjnych. Jest to przede wszystkim wygodne, a ponadto mamy pewność, że przepracowane oleje trafią w odpowiednie ręce, ale również takie firmy wystawiają dokumenty niezbędne do prowadzenia ewidencji gospodarowania odpadami, którymi trzeba się wykazać podczas kontroli.

Są również firmy, które specjalizują się w odbiorze innych niebezpiecznych odpadów, np. z warsztatów samochodowych, czy zawierających szkodliwe substancje np. rtęć. Odbierają również zużyty sprzęt komputerowy, rtv czy agd.

Ekologiczna żywności i kosmetyki

Coraz więcej konsumentów zwraca uwagę na ekologiczną żywność, ale również kosmetyki. To od ludzi kupujących w sklepach będzie zależeć, jaką ofertę będą mieć producenci jedzenia, picia, środków czystości i higieny, czy kosmetyków. Warto czytać skład produktów, interesować się tym, w jaki sposób są wytwarzane. Nawet jeśli są nieco droższe do tradycyjnych, to i tak ich zakup jest opłacalny. Korzysta na tym nasze zdrowie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak żyć ekologicznie. Czasami wystarczy tylko nieco zmienić swoje nawyki - Podkarpackie Nasze Miasto

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto