Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaka przyszłość kolejowego pługu odśnieżnego, który stoi na stacji w Przemyślu? [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Pług odśnieżny SDPM, wyprodukowany w 1972 r.
Pług odśnieżny SDPM, wyprodukowany w 1972 r. Podkarpackie Stowarzyszenie Sympatyków Kolei
Sprawa kolejowego pługu odśnieżnego SDPM, wyprodukowanego z 1972 r., przez wiele lat stojącego na stacji w Przemyślu, budzi spore emocje. Pod koniec ub. roku, na mocy umowy podpisanej z PKP PLK, pług został formalnie przekazany Podkarpackiemu Stowarzyszeniu Sympatyków Kolei.

Pług odśnieżny SDPM przez wiele lat stał na stacji kolejowej w Przemyślu. Od pewnego czasu nie był już użytkowany.

Pod koniec grudnia ubiegłego roku, na mocy umowy z PKP PLK, maszyna stała się własnością Podkarpackiego Stowarzyszenia Sympatyków Kolei i ma być przetransportowana do Rzeszowa. Sprawa ta wywołała protesty stowarzyszenia Linia 102.pl z Przemyśla

Jakiś czas temu pług trafił na rampę kolejową przy ul. Mickiewicza. Znajdują się tutaj "Klubo-kawiarenka WARS", "Sypialnia dla turystów-rowerzystów" oraz "Muzeum braci kolejarzy". Urządzone zostały w dwóch starych wagonach, które stowarzyszenie Linia 102.pl dostało od PKP Intercity. Pług jest doskonałym uzupełnieniem oferty.

- Przez ok. 20 lat pług stał koło Kamiennego Mostu. Maszyna jest skasowana i przeznaczona na sprzedaż po cenie złomu. Bardzo nas ucieszyło, gdy PKP Polskie Linie Kolejowe przekazały nam pług pod opiekę. Z miejsca stał się dodatkową atrakcją, obok naszych dwóch wagonów. Turyści chętnie robią sobie zdjęcia na jego tle

- mówi Wacław Majka, wiceprezes Stowarzyszenia Linia 102.pl.

Sprawa kolejowego pług stała się gorąca w Przemyślu

Po wpisach Linii 102.pl na Facebooku sprawa stała się "gorąca" w Przemyślu i wiele osób wyrażało swoje oburzenie, że maszyna odjedzie z Przemyśla do Rzeszowa. Dlaczego? Bo to nie pierwszy stary, kolejowy sprzęt, który odjeżdża z Przemyśla.

Podkarpackie Stowarzyszenie Sympatyków Kolei z Rzeszowa przedstawia swoje racje. Przede wszystkim opiera się na umowie podpisanej pod koniec ubiegłego roku z PKP Polskie Linie Kolejowe.

- Pług jest własnością PSSK na mocy umowy, zawartej pomiędzy stowarzyszeniem a PKP PLK pod koniec grudnia 2020 r. Nie zaistniały żadne przeszkody prawne, które uniemożliwiałyby obydwu stronom zawarcie takiej umowy. Nie są przy tym prawdziwe stwierdzenia, jakoby pług został uprzednio przekazany we władanie inicjatywie linia102.pl

- twierdzi Krystian Głazowski, prezes PSSK. Dodaje, że pług nie jest zabytkiem, nie jest wpisany do Rejestru Zabytków Ruchomych Województwa Podkarpackiego.

W Rzeszowie ma powstać ekspozycja muzealna taboru kolejowego

PSSK chce stworzyć w Rzeszowie ekspozycję muzealną na terenie byłej lokomotywowni w Rzeszowie. Tutaj byłyby prezentowane różne składniki taboru kolejowego i inne eksponaty związane z historią podkarpackiego kolejnictwa.

Członkowie PSSK twierdzą, że chcą zatrzymać niepokojący trend wywózki z naszego regionu cennych eksponatów związanych z podkarpackim kolejnictwem. Jak twierdzą członkowie stowarzyszenia, wiele ciekawych elementów taboru już zostało pozyskanych i wywiezionych przez duże większe stowarzyszenia z terenu całego kraju.

- Jeśli osoby skupione wokół inicjatywy linia102.pl wykonywały prace utrzymaniowe przy pługu pomimo braku uprzedniego zadbania o tytuł prawny do obiektu, to zachowanie takie należy ocenić jako niezgodne z prawem, a przy tym i nie do końca odpowiedzialne. Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za te zaniedbania i wynikłe z nich konsekwencje

- twierdzą członkowie PSSK.

Pług odśnieżny SDPM, wyprodukowany w 1972 r.

Jaka przyszłość kolejowego pługu odśnieżnego, który stoi na ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto