Koniec nękania w internecie? Dotkliwe kary dla cyberprzestępców

Grażyna Wosińska
Grażyna Wosińska
Cyberprzestępcy od 5 czerwca powinni mieć się na baczności. Tego dnia wchodzą w życie nowe przepisy w kodeksie karnym o wykorzystywaniu internetu do cyberprzemocy. Przestępcy może grozić nawet do 10 lat więzienia.

Teraz nie ma w kodeksie karnym przepisów jednoznacznie dotyczących cyberprzemocy. Zdaniem nadkomisarz Anny Fic, rzecznika prasowego komendanta wojewódzkiego policji w Olsztynie, nie pozwalało to dobrze chronić internautów. - Największą bolączką przy zwalczaniu cyberprzestępczości, a szczególnie cyberprzemocy była niedostateczna ochrona wizerunku oraz tożsamości internautów – wyjaśnia Anna Fic. - Było bardzo dużo przypadków, gdzie sprawca wykorzystując dostępne w sieci zdjęcia ofiary oraz jej dane osobowe zakładał np. fałszywy profil w portalu społecznościowym i działał na jej szkodę.

Policjanci chwalą nowe prawo

Za takie zachowanie od 5 czerwca grozić będzie kara pozbawienia wolności. - Nawet do lat trzech - mówi nadkom. Fic. - Ta sama kara będzie groziłą osobie, która będzie uporczywie nękała inną osobę i wzbudzi w niej poczucie zagrożenia lub naruszy prywatność. Jeżeli następstwem tych zachowań będzie targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, to sprawcy grozi kara pozbawienia wolności do lat 10.

Policjanci są zadowoleni z nowych przepisów. - Wprowadzenie nowego przestępstwa do kodeksu karnego znacząco podniesie poziom bezpieczeństwa internautów - przekonuje Anna Fic. - Zagrożeni powinni poczuć się cyberprzestępcy, których poczynania dotychczas nie były ujmowane w zarzut ze względu na brak przepisów. Teraz to się zmieni. Policjanci cieszą się, że będą mogli skuteczniej pomagać pokrzywdzonym internautom.

To nie fikcja

Cyberprzemoc nie jest fikcją. Anna Fic podaje jej przykłady z województwa warmińsko-mazurskiego. - Chłopak zemścił się na byłej dziewczynie - mówi.- Sprawca wykorzystał dane osobowe pokrzywdzonej i podpisał nimi filmy o tematyce pornograficznej i ogłoszenia erotyczne.

Olsztyńscy policjanci prowadzą także inną sprawę. - Dotyczy ona przejęcia przez sprawcę kont pokrzywdzonej na portalach społecznościowych oraz poczty elektronicznej - wyjaśnia Anna Fic. - Podejrzewany miał podszywać się za kobietę, korespondować z jej znajomymi i zbierać o niej informację.

Nowe przepisy

Od 5 czerwca w kodeksie karnym będzie nowy artykuł 190a, który brzmi: "Kto przez uporczywe nękanie innej osoby lub osoby jej najbliższej wzbudza u niej uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie narusza jej prywatność, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. § 2. Tej samej karze podlega, kto, podszywając się pod inną osobę, wykorzystuje jej wizerunek lub inne jej dane osobowe w celu wyrządzenia jej szkody majątkowej lub osobistej. § 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. § 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 następuje na wniosek pokrzywdzonego."

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone ze względu na ciszę wyborczą i zostanie włączone po jej zakończeniu.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie