Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Ludwisarze z Przemyśla odlali Vox Dei, jeden z najcięższych dzwonów w Polsce. Trafił do kościoła w Ustroniu [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Vox Dei jest siódmym najcięższym dzwonem w Polsce.
Vox Dei jest siódmym najcięższym dzwonem w Polsce. Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego w Przemyślu
Vox Dei (Głos Boga) waży 7780 kg i jest siódmym pod względem wielkości dzwonem w Polsce. Wykonali go ludwisarze z Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Trafił do kościoła w Ustroniu, w województwie śląskim.

- Wszystkie prace trwały ponad pół roku, zaangażowały bardzo wiele osób i firm. Chcielibyśmy podziękować szczególnie zarządowi i pracownikom firmy Krakodlew SA, gdzie odbyły się przygotowania do odlewu, sam odlew oraz wstępna obróbka. Ich wiedza i infrastruktura znacznie ułatwiły i przyśpieszyły proces produkcji, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni - informuje Piotr Olszewski z Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu.

Znajdująca się w Przemyślu ludwisarnia ma zbyt małe pomieszczenia, aby można było wykonać tak duży dzwon. Średnica jego podstawy wynosi 2,33 m, natomiast wysokość to 2,35 m. Waży 7780 kg. Jest to instrument o tonie f/0.

- Ogromne podziękowania również dla naszych pracowników, którzy stanęli na głowie, aby dotrzymać terminu przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości dzieła - dodaje P. Olszewski.

Napęd, jarzmo, serce i konstrukcję dzwonu wykonała firma Rduch Bells & Clocks. Dzwon został zawieszony na specjalnej wolnostojącej dzwonnicy przy kościele pod wezwaniem Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w parafii w Ustroniu-Zawodziu. Poświęcił go biskup bielsko-żywiecki Roman Pindel. W tej świątyni znajduje się drugi dzwon, wykonany w 2004 w Niemczech, o wadze nieco ponad dwóch ton.

Vox Dei nie jest największym dzwonem odlanym przez przemyską ludwisarnię. Rekord należy do 55-tonowego Vox Patris (Głos Ojca). To prawdziwy kolos, ma 4,5 metra średnicy i ponad 4 metry wysokości i jest największym na świecie kołysanym dzwonem. Powstał na zamówienie Sanktuarium w Trindade w Brazylii, sławnym miejscu kultu i uzdrawiających pielgrzymek. Specjalnie dla niego została wykonana 100-metrowa dzwonnica.

Dźwięk Vox Patris ma być słyszany w promieniu od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu kilometrów od sanktuarium. Przy jego wykonaniu Pracownia Ludwisarska Jana Felczyńskiego w Przemyślu również współpracowała z firmą Rduch Bells & Clocks w Rydułtowach. Ze względu na swoje rozmiary, Vox Patris także nie mógł powstać w przemyskiej ludwisarni. Wynajęto w tym celu pomieszczenia huty w Krakowie. Do rozkołysania Vox Patris, potrzebna jest moc dużego zakładu przemysłowego. Dlatego do jego poruszania wykorzystanych zostało sześć, specjalnie zaprojektowanych, największych na świecie, silników liniowych.

Aktualna lista dziesięciu największych dzwonów w Polsce:

  • Bogurodzica w Licheniu - 14,6 ton,
  • Św. Józef w Licheniu - 11,6 ton.
  • Zygmunt w Krakowie - 9,65 ton,
  • Władysław w Warszawie (parafia Ursynów) - ok. 9 ton,
  • Maria w Częstochowie (Jasna Góra) - 8,2 ton,
  • Gratia Dei w Gdańsku (bazylika mariacka) - 7,5 ton,
  • Vox Dei w Ustroniu-Zawodziu - 7,78 ton,
  • Tuba Dei w Toruniu (katedra świętych Janów) - 7,23 ton,
  • Półzygmunt — Stanisław w Krakowie (Wawel) - 6,5 ton,
  • Św. Wojciech w katedrze w Gnieźnie - 6,3 ton.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ludwisarze z Przemyśla odlali Vox Dei, jeden z najcięższych dzwonów w Polsce. Trafił do kościoła w Ustroniu [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto