MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ludzkie szczątki na Placu Słowiańskim w Zielonej Górze. Nigdy wcześniej tak rozległych wykopalisk tutaj nie było

Mariusz Kapała, (b)
Na Placu Słowiańskim kiedyś znajdował się cmentarz.
Na Placu Słowiańskim kiedyś znajdował się cmentarz. Mariusz Kapała / GL
- Przy okazji wykopalisk zastanawiamy się, jak wyglądał ten teren, co tutaj się działo - przyznaje Monika Kaczmarek z Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy.

Odkrycia archeologów w Zielonej Górze

Od kilku dni archeolodzy z Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Świdnicy prowadzą prace wykopaliskowe na położonym w centrum Zielonej Góry Placu Słowiańskim. Natrafili na pochówki związane z funkcjonowaniem w tej lokalizacji cmentarza przy nieistniejącym już kościele pw. św. Trójcy.

Na Placu Słowiańskim kiedyś znajdował się cmentarz.

Ludzkie szczątki na Placu Słowiańskim w Zielonej Górze. Nigd...

Cmentarz funkcjonował do początku XIX w.

Kościół pw. św. Trójcy został zbudowany w 1588 roku dla ewangelickich mieszkańców podzielonogórskich wsi. Do 1627 pełnił funkcję kaplicy cmentarnej dla ewangelików, a do 1750 r. dla katolików. W kolejnych latach służył wyznawcom obu wyznań. W 1809 r. znajdującą się w złym stanie technicznym świątynię rozebrano, a pięć lat później zamknięto także cmentarz.

- Co ciekawe, kościół św. Krzyża nazywany był Kościołem Polskim, bo co jakiś czas były w nim kazania w języku polskim – dowiadujemy się od Pawła Stachowiaka.

Według planów z 1784 r. na tym terenie miały znajdować się również dom grabarza, remiza strażacka, kostnica oraz szpital. W 1835 r. w miejscu byłego cmentarza założono miejskie targowisko.

To pierwsze tak duże badania

Plac Słowiański nigdy nie był gruntownie przebadany przez archeologów. - To są pierwsze badania w tym miejscu wykonywane na tak dużą skalę. Nigdy wcześniej tak rozległych wykopalisk tutaj nie było – przyznaje P. Stachowiak.

- Teren będzie eksplorowany do poziomu inwestycji, do ok.1,5 metra. Niższych warstw nie będziemy sprawdzać – precyzuje Monika Kaczmarek z muzeum w Świdnicy. - Z pewnością część ludzkich szczątków pozostanie pod ziemią.

- Przy okazji wykopalisk zastanawiamy się, jak wyglądał ten teren, gdy cmentarzysko zostało zlikwidowane, co tutaj się działo. Być może uda się udzielić odpowiedzi na te pytania – dodaje Monika Kaczmarek.

Co można wyczytać z ludzkich kości?

Kości, znalezione na Placu Słowiańskim trafią najpierw w ręce antropologa. Współczesne metody badawcze pozwalają ustalić m.in. płeć i wiek osób, do których należały. – Być może uda się odkryć też jakieś urazy czy stresy, jakie wystąpiły w czasie życie tych osób – mówi P. Stachowiak. – Po zakończeniu badań szczątki zostaną pochowane na zielonogórskim cmentarzu – zapowiada.

Jak zmieni się Plac Słowiański?

Plac zostanie gruntownie przebudowany. Zamieni się w piękne miejsce do relaksu.

Powstaną nowe ścieżki, pojawią się nowe nasadzania bylin, krzewów i drzew ozdobnych. Atrakcyjności temu miejscu nada z pewnością fontanna, którą będzie można podziwiać z nowych ławek lub całorocznych leżaków. Znajdzie się tutaj nowy parking dla rowerów miejskich oraz stojaki rowerowe dla mieszkańców. Miejsca postojowe na istniejącym parkingu samochodowym zostaną wyremontowane, pojawi się 10 nowych.

W centralnej części placu stanie pomnik Ofiar Zbrodni Wołyńskiej.

Zakończenie prac zaplanowano na maj 2023 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Napięcie wokół Tajwanu. Chiny rozpoczęły manewry

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto