Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Magda Skubisz, pisarka z Przemyśla, napisała "Aptekarkę". Książkę poleca sama Ałbena Grabowska, autorka "Stulecia Winnych"

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Robert Podwyszyński
Już 1 czerwca premiera "Aptekarki", pierwszego tomu serii powieści historyczno-obyczajowych Magdy Skubisz z Przemyśla, autorki nominowanej do Literackiej Nagrody im. Józefa Mackiewicza za debiut „LO Story”. Do lektury zachęca sama Ałbena Grabowska, ktora napisała "Stulecie Winnych".

Jaka jest fabuła "Aptekarki. Sagi rodu Tyszkowskich"? Wydawnictwo Gorzka Czekolada podaje taki opis:

"Katja jest zielarką. Najlepszą w okolicy, a może i całej Galicji. Rośliny do niej mówią (nie naprawdę, rośliny przecież nie potrafią mówić), dziewczyna ma instynkt medyczny, a od romansów woli zielniki. I to jej przysparza kłopotów, bo w XIX wieku nawet lekarz nie potrafi docenić wiedzy i logiki. Gdy do tego dodać charakterek i cięty język, łatwo sobie wyobrazić, przez co Katja przechodzi na pańskich dworach albo w chałupach chorych, gdzie rządzi szeptucha. Żeby było trudniej, dziewczyna odebrała wyprzedzające epokę feministyczne wychowanie od przybranego ojca, zielarza Batki, który na stronach poradników dla dobrze wychowanych panien zwykł suszyć grzyby. Słowem: Katja często musi w duchu odmawiać modlitwę do patronki cierpliwych, żeby nie trafił ją zwykły, ludzki szlag. A ten trafia ją najczęściej w towarzystwie pewnego zadufanego, złośliwego i przystojnego szlachcica. Jego dowcip jest równie ostry jak jej inteligencja, a jej zadziorny charakter równie twardy co jego wojskowe obycie".

Do lektury, już z okładki, zachęca pisarka i lekarka Ałbena Grabowska, autorka "Stulecia Winnych", którego ekranizację (podzieloną na serie) można oglądać w TVP 1. Film zyskał olbrzymie grono wielbicieli rodu.

- Opowieść o silnej kobiecie, która jest świadoma swojej wiedzy i mocy - tak Ałbena Grabowska pisze o głównej bohaterce powieści Magdy Skubisz. - W zielarce Katji skupia się tragedia zdolnych kobiet w czasach, kiedy musiały przepraszać za swoją wiedzę, prosić o pozwolenie na praktykę czy przekonywać mężczyzn, że są równie dobre jak oni. Bardzo polecam.

Magda Skubisz to absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach (Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, kierunek wokalny). Zawodowo zajmuje się emisją głosu, a także współpracuje z rzeszowskimi teatrami jako konsultant ds. wokalnych. Jako wokalistka wystąpiła m.in. z Urszulą Dudziak, a jej uczniami byli finaliści Voice of Poland - Arek Kłusowski i Kamil Bijoś. Jest autorką czterech powieści opowiadających o przemyskich licealistach: ”LO Story” , "Dżus&Dżin”, „Chałturnik” i "Master".

Magda Skubisz jest laureatką Nagrody Zarządu Województwa Podkarpackiego za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury (2014 r. oraz członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. W 2020 r. w plebiscycie "Nowin" znalazła się w gronie "TOP 15 wpływowych kobiet Podkarpacia".

W dniach 23-25 maja w Arboretum w Bolestraszycach zaplanowane są Ogrody literackie. To spotkanie z udziałem zaproszonych autorów, polonistów, pedagogów, historyków literatury oraz młodzieży szkolnej. Uczestnicy zadania poznają teoretyczne i praktyczne reguły dobrego pisania, przygotowywania utworów literackich – historycznych oraz współczesnych – z perspektywy profesjonalnych pisarzy oraz poznają zasady tworzenia fabuły, narracji i pisania dialogów. Zorganizowane zostaną warsztaty oraz wykład historyka literatury.

Ćwiczenia i wykłady literackie poprowadzą:

  • dr Jan Musiał – historyk literatury, zasłużony nauczyciel akademicki i dziennikarz, doktor nauk humanistycznych, autor książek z dziedziny literaturoznawstwa,
  • Magda Skubisz – pedagog, pisarka specjalizująca się w powieściach o tematyce młodzieżowej, nominowana do Literackiej Nagrody im. Józefa Mackiewicza, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich,
  • Magdalena Louis – pisarka, dziennikarka, tłumaczka, autorka wielu nagradzanych książek, organizatorka Świątecznych Targów Książki w Rzeszowie,
  • Monika Maciewicz – polonistka, pedagog, autorka poczytnych powieści o tematyce słowiańskiej,
  • Alicja Mielcarzewicz-Cabanek - kierownik marketingu i promocji jednego z największych polskich wydawnictw „Media Rodzina”.

Przydatne umiejętności zyskają także nauczyciele, którzy przekażą uczniom praktyczną wiedzę na temat kreatywnego tworzenia własnych tekstów literackich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto