Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2011. Czego należy się wystrzegać na egzaminie maturalnym?

Aleksandra Pokora
Archiwum
Do matury zostały jeszcze ponad dwa tygodnie. Zobacz jakich błędów możesz uniknąć.

Według egzaminatorów sprawdzających prace maturalne, przyszli studenci zamiast odpowiadać konkretnie na pytania, starają się być bardzo oryginalni. Tymczasem klucz odpowiedzi przygotowany przez OKE jest dość prosty.

W pytaniach zamkniętych uczniowie często zamiast podkreślenia wymaganych dwóch odpowiedzi podkreślają np. cztery (gdy oceniane będą i tak tylko pierwsze dwie).

To warto wiedzieć przed egzaminem dojrzałości

W pytaniach typu: podkreśl, przepisz i oblicz - maturzyści nie podkreślają albo nie obliczają.

Często na egzaminie zdarza się, że maturzysta natrafia na wymarzony temat. Euforia i ekscytacja zamykają wtedy oczy na ramy, w których praca musi się zamknąć.

Przy wyborze jakiegokolwiek tematu trzeba trzymać się ściśle poleceń. Jeśli należy napisać 120- 150 słów, trzeba zmieść się w tym przedziale.

Jeśli w zadaniu są podane trzy polecenia: zanalizuj, porównaj, podaj - koniecznie wykonaj te trzy.Często uczniowie koncentrują się tylko na jednym i wyczerpująco rozpisują się na ten temat, jednak egzaminator będzie oceniał pracę pod względem odpowiedzi na te trzy warunki.

Wyniki egzaminu możesz otrzymać na Facebooku

Trzymaj się ściśle zasad kompozycji. Zdający często nie trzymają się tych zasad: wstęp - rozwinięcie - zakończenie ( wnioski). Uczeń skupia się na analizie, po czym w zakończeniu zaczyna porównywać, w ten sposób tracąc na ocenianiu kompozycji.

Jeśli w poleceniu mowa jest o bohaterach (liczba mnoga), przyczynach, miejscach, należy omówić więcej niż jeden przykład. Dla egzaminatora nie jest istotne jak obszerną wiedzą dysponujesz na dany temat, i tak dostaniesz za omówienie jednego z trzech podpunktów, jeden punkt. Klucz odpowiedzi jest precyzyjny, nie zawiera "miliona" możliwych odpowiedzi jakich może udzielić przyszły student.

Egzaminator nie ma się domyślać. Unikaj takich określeń jak "mniej więcej", wydaje mi się, być może, tak jakby, coś takiego,gdzieś tam. Unikaj wszystkich określeń nieprecyzyjnych.

"Lanie wody", to kolejny błąd jaki popełniają maturzyści. Jeden argument powtarzany kilka razy w innej formie językowej, to nadal ten sam argument.

W pracach na poziomie rozszerzonym egzaminatorzy wskazują na niedbalstwo językowe i brak wiedzy.

W pracy uczniowie często skupiają się na fabule, a nie na problemie.

Były to najczęściej popełniane błędy przez uczniów, opracowane na podstawie spostrzeżeń egzaminatorów. Masz jeszcze trochę czasu na powtórkę materiału i zaprzyjaźnienie się z kluczami odpowiedzi z ubiegłych lat.

I jeszcze to co słyszałeś już tysiąc razy:nie zabieraj ze sobą komórki, nie spóźnij się i nie ściągaj nawet jeśli pokusa będzie ogromna :)

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto