Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2020. Wszystko, co musisz wiedzieć o egzaminie w czasie pandemii. Poradnik

Redakcja
K.Kapica
Matura 2020 z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych będzie tylko w formie pisemnej, z małymi wyjątkami. Do szkoły i do sali trzeba wejść z zasłoniętymi ustami i nosem, ale podczas pisania maseczki, czy przyłbice będzie już można zdjąć. Ławki w sali egzaminacyjnej muszą być ustawione w taki sposób, aby pomiędzy maturzystami zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp w każdym kierunku.

Matura 2020. Takie zasady będą obowiązywać podczas egzaminów

Centralna Komisja Egzaminacyjna, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Główny Inspektorat Sanitarny przygotowały wytyczne dotyczące organizowania i przeprowadzania egzaminów maturalnych w 2020 roku. Oto najważniejsze zasady.

Matura 2020 język polski. Tu znajdziecie odpowiedzi z egzaminu i arkusze CKE

Domownicy są na kwarantannie? To problem

Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów sugerujących chorobę zakaźną. Dotyczy to zarówno młodzieży, jak i nauczycieli oraz innych pracowników szkoły. Kolejny warunek: nie może ona przebywać w domu z osobą na kwarantannie lub w izolacji albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją. W tym roku rodzic może odprowadzić syna, czy córkę pod szkołę, ale do środka nie wejdzie. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.

SPRAWDŹ: Matura 2020. Próbne arkusze i odpowiedzi: język polski, matematyka, biologia, chemia, historia, WOS, geografia, fizyka

- Poprosiłem uczniów chorujących na alergię lub inne schorzenia, których objawami są kaszel, katar, łzawienie o zgłoszenie tego bezpośrednio przed egzaminem przewodniczącemu zespołu nadzorującego. Aby nie było wątpliwości, czy to przypadkiem nie zakażenie koronawirusem - tłumaczy Andrzej Szymanek, dyrektor II LO w Rzeszowie. - Oczywiście, jesteśmy też przygotowani na wypadek, gdyby w trakcie egzaminu okazało się, że ktoś ze zdających, czy nadzorujących ma niepokojące objawy. Przygotowane zostały procedury, jak np. powiadomienie OKE i sanepidu. Mamy wyznaczone izolatki. Na miejscu będzie higienistka.

Zasłonięte usta, nosy, zachowany dystans

Czekając na wejście do szkoły maturzyści powinni zachować odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) i już mieć zakryte usta i nos maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem lub przyłbicą. Osłony wolno zdjąć dopiero po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej. A ponownie je nałożyć w kilku przypadkach, czyli, gdy podchodzi nauczyciel odpowiadając na zadane pytanie, podczas wyjścia do toalety i po skończonej pracy opuszczając salę.

Szkoły, gdzie maturzystów jest np. ponad 300 zaplanowały, że będą wpuszczać młodzież różnymi wejściami o wyznaczonych wcześniej godzinach. Aby uniknąć kumulacji zdających przed budynkiem i na korytarzach. Podczas wpuszczania uczniów na maturę nauczyciel może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy, by sprawdzić jego tożsamość. Konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5 m odstępu.

Dyrektor dodaje, że już przekraczając próg szkoły maturzyści będą obligatoryjnie dezynfekowali ręce, a środki odkażające (na bazie alkoholu, min. 60%) ustawione zostaną także przy wejściu do sal i wewnątrz przy materiałach, z których młodzież może korzystać, jak słowniki, czy tablice.

Bez matury ustnej, poza wyjątkiem

Absolwent zda egzamin i uzyska świadectwo dojrzałości, jeżeli z każdego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej (polski, matematyka, język obcy) otrzyma co najmniej 30 proc. punktów możliwych do uzyskania i przystąpi do części pisemnej z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego. Z powodu pandemii, zrezygnowano w tym roku z części ustnej. Z wyjątkiem. Przystąpią do niej tylko ci, którzy przekazali do dyrektora szkoły lub dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej informację o chęci zdawania części ustnej z jednego lub więcej przedmiotów ze względu na to, że starają się o przyjęcie na uczelnię zagraniczną i taki jest wymóg rekrutacyjny.

Dyrektorzy, zwłaszcza dużych szkół, nie kryją ulgi, że wyjątkowo w tym roku mogli zmniejszyć zespoły nadzorujące do 2 osób (jeden nauczyciel zatrudniony w szkole, gdzie odbywa się egzamin, a drugi z innej placówki). Inaczej mogliby mieć problemy ze skompletowaniem komisji, bo zdający przez obostrzenia dystansowe zajmują więcej sal, niż zwykle.

Przybory konieczne i rzeczy zbędne

Zdający powinien mieć własny długopis lub pióro) z czarnym tuszem i swoje przybory typu linijka, cyrkiel, kalkulator prosty. Mimo to szkoły szykują zapas, wcześniej odkażając rzeczy. Uczeń nie może pożyczać przyborów od innych piszących kolegów. Maturzysta nie powinien też wnosić do szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów, maskotek. A jeśli już zabierz, będzie w szkole wyznaczone miejsce, gdzie je złoży zapakowane w worek, czy torbę foliową. Szkoła nie zapewnia wody do picia. Na egzamin należy przynieść własną butelkę.

Przestrzeni piszącym nie zabraknie

Ławki w sali egzaminacyjnej muszą być ustawione w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5 m odstęp w każdym kierunku. Sale mają być wietrzone przed wpuszczeniem do nich młodzieży, ale także mniej więcej co godzinę w trakcie egzaminu, jeżeli pogoda pozwoli i na zewnątrz nie panuje zbyt duży hałas. Po egzaminie okna znów należy otworzyć i zdezynfekować ławki, krzesła, podłogi. Drzwi do szkoły i wszystkie wewnątrz powinny być otwarte, by nikt nie dotykał klamek. Wyjątek stanowią egzaminy językowe. Chodzi o zadania na rozumienie ze słuchu, podczas których odtwarzane jest nagranie i wtedy powinna być zachowana absolutna cisza. Drzwi mogą być też zamknięte, kiedy sale egzaminacyjne są wietrzone, aby nie tworzyć przeciągów.

Jeżeli to możliwe, dyrektorzy powinni wyznaczyć i przygotować miejsce, w którym przystępujący do 2 egzaminów jednego dnia mogą, przy zachowaniu odpowiednich odstępów, zjeść przyniesione z domu kanapki, owoce, przekąski albo poczekać do rozpoczęcia popołudniowej sesji. Może ona zostać zorganizowana na świeżym powietrzu, np. na boisku.

Maturzyści będą po egzaminie wypuszczani sukcesywnie, by uniknąć dużych zgromadzeń. Mają nakazane przez dyrektorów, by absolutnie nie grupowali się później przed szkołami dyskutując o wrażeniach po maturze, ale rozeszli się, kontaktowali telefonicznie, czy przez internet. Czy ta dyscyplina zostanie zachowana, to już zależy od samej młodzieży.


ZOBACZ TEŻ: Korki.tv. W jaki sposób pomaga maturzystom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto