Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto Przemyśl ma szansę stać się polską stolicą recyklingu. Każdy mieszkaniec może w tym pomóc [ZDJĘCIA]

Redakcja
Przemyśl ma szansę stać się polską stolica recyklingu.
Przemyśl ma szansę stać się polską stolica recyklingu. Archiwum organizatora
Przemyśl walczy o tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu. Każdy mieszkaniec może w tym pomóc, oddając elektroodpady. Konkurs trwa do 16 stycznia.

Tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu zdobędzie miasto, które uzyska najwięcej punktów podczas rywalizacji.

Te uzyskuje się dzięki oddawaniu różnego rodzaju elektrośmieci. Od zużytych baterii i tonerów do drukarek, po telewizory, lodówki czy pralki.

W akcję mogą się włączyć wszyscy mieszkańcy. Robią to już uczniowie przemyskich szkół. Elektrośmieci należy wrzucać do charakterystycznych czerwonych pojemników na ZSEE (zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny) lub korzystając z odbiorów domowych.

- To jest najlepszy czas, by przekazać elektroodpady do recyklingu - zachęcają organizatorzy akcji, czyli Fundacja Odzyskaj Środowisko.

- Przemyśl to wyjątkowe miasto, dlatego uważam, że świetnie pasowałby do nas tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu, który doceni nasze starania na rzecz rozwoju w kierunku green city (zielonego miasta). Mamy dużą szansę na zwycięstwo. Zróbmy porządek wszędzie gdzie możemy: w domach, mieszkaniach, piwnicach, ale także w firmach i przekażmy elektrośmieci do recyklingu. Wygrajmy to - zachęca Wojciech Bakun, prezydent Przemyśla.

Fundacja Odzyskaj Środowisko, pomysłodawca i organizator Programu zapewnia, że liczy się każdy kilogram.

- Pod uwagę weźmiemy sumę elektrycznych śmieci zebranych przez podmioty wspierające, ale także wszystkie elektroodpady z ekologicznych eventów i zbiórek, te oddane do pojemników oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oddany poprzez odbiory domowe zgłaszane przez formularz lub infolinię 572 102 102 – wyjaśnia Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Główną ideą programu jest zwrócenie uwagi na potrzebę, ale i konieczność selektywnej zbiórki elektroodpadów przy wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań wpisujących się w ideę smart city.

- Z elektrycznych śmieci możemy odzyskiwać metale żelazne, metale nieżelazne, metale szlachetne oraz szkło. Biorąc pod uwagę kurczące się zasoby, warto korzystać z tego, co już mamy. W gospodarce obiegu zamkniętego zamieniamy cykl linearny w cykl zamknięty. Mamy do czynienia teraz nie z odpadami, a z surowcami - mówi Krzysztof Kieszkowski z Fundacji Odzyskaj Środowisko.

Statuetka Polskiej Stolicy Recyklingu wykonana z recyklingu elektrycznych śmieci trafi do zwycięskiego miasta w czasie uroczystej gali, która odbędzie się lutym 2023 roku. W czasie ogólnopolskiego finału, poznamy również zwycięski podmiot wspierający miasto. Dodatkową nagrodą w programie będą sadzonki drzew. Za każde 100 kilogramów elektrycznych śmieci, miasto otrzyma jedno drzewo. 50 tys. złotych otrzyma podmiot wpierający akcję, np. szkoła, który uzyska największą liczbę puntów.

W jaki sposób będą przyznawane punkty?

  • Jeden punkt miasto uzyska za każde 100 baterii lub dwa tonery.
  • Aż 5 pkt za komputer, lub drukarkę albo podobny sprzęt.
  • Za telewizor 15 pkt,
  • za lodówkę 30 pkt.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Miasto Przemyśl ma szansę stać się polską stolicą recyklingu. Każdy mieszkaniec może w tym pomóc [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto