Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miejsca, które są przyjazne najmłodszym dzieciom. Tutaj będą się czuć bezpiecznie, ale również rozwijać swoje zainteresowania

TEMAT TYGODNIA
Miejsca, które są przyjazne najmłodszym dzieciom.
Miejsca, które są przyjazne najmłodszym dzieciom. Pixabay
Pierwsze lata w rozwoju dziecka są bardzo ważne, często mają wpływ na jego życie. Dlatego z uwagą powinniśmy wybierać dla naszych maluszków żłobek, a później przedszkole, a także popołudniowe zajęcia, na których najmłodsi odkrywają, a następnie rozwijają swoje pasje.

Spis treści

Partnerzy Tematu Tygodnia.Materiał PPG

Żłobek, przedszkole, klub dziecięcy. Pierwsze miejsce, w którym nasz maluszek zostaje sam musi być bezpieczne

Pierwszym miejscem "bez rodziców", do którego trafi nasz maluszek, będzie żłobek lub przedszkole. Tutaj nasze dziecko pierwszy raz zostanie bez nadzoru mamy lub taty. Jest to dla niego bardzo duże przeżycie, ale również dla rodziców. Z tych względów istotne jest, aby takie miejsce było jak najbardziej przyjazne, a ich pociechy czuły się w nim jak w domu.

Warto postawić na placówkę, która nie tylko zapewnia najlepszą opiekę wykwalifikowanej kadry, ale też pomaga odkrywać talenty i zainteresowania, podchodzi indywidualnie do potrzeb każdego dziecka oraz stawia na kreatywność. Niektóre żłobki i przedszkola oferują wiele ciekawych, rozwijających zajęć. Dzieci, już do tych najmniejszych, mogą uczestniczyć między innymi w zajęciach plastycznych, kulinarnych, tanecznych, językowych.

Jeżeli nie żłobek, to może klub dziecięcy? Takie działają w wielu mniejszych i większych miastach, ale spotkać je można również we wioskach. Najczęściej przyjmowane są do nich dzieci wieku od jednego roku do trzech lat. Tutaj dziecko ma zapewnioną fachową opiekę pod nieobecność rodziców oraz różnorodne zajęcia i aktywności, które rozwijają kreatywność i wyobraźnię. Spędzanie czasu z rówieśnikami jest cenne dla malucha. Uczy się ono budować interakcje społeczne, obcować z rówieśnikami. Dla wielu dzieci pobyt w klubie to dobry wstęp do pójścia do żłobka lub przedszkola.

Bezpieczne miejsce do poznawania świata i uczenia się poprzez zabawę, także języków obcych

Wiek przedszkolny to duża chęć poznawania świata i uczenia się nowych umiejętności, najczęściej poprzez ciekawą zabawę. Warto wtedy zastanowić się nad miejscem, w którym nasz młody człowiek mógłby zacząć się uczyć języka obcego. "Uczyć" w tym przypadku jest oczywiście określeniem na wyrost. Bardziej chodzi o osłuchanie się języka, poznanie kilku słów w przyjaznej, zabawowej atmosferze. To może zachęcić dziecko, gdy będzie już nieco starsze, do dalszego uczenia się języka obcego. Maluchy mają niezwykły dar do szybkiego przyswajania języków, bo mają bardzo chłonne umysły. Poza tym szybko uczą się dobrego akcentu i wymowy.

Szkoły lingwistyczne oferują różnorodną ofertę i metody nauki języków obcych. Dzieci mogą rozwijać swoje zainteresowania oraz uczyć się języka na kursach łączących zabawę z nauką. Dzięki odpowiednim metodom maluch kojarzy naukę z radością i przyjemnością.

Nigdy niekończącą się energię młodego człowieka najlepiej spożytkować na zajęciach ruchowych

Warto w dobrym celu spożytkować niekończące się zasoby energii malutkiego człowieka. Jedną z form są zajęcia sportowe, które są doskonałą formą spędzania wolnego czasu, zarówno wśród rówieśników maluszka, jak i z rodzeństwem czy rodzicami. Lista korzyści, jakie aktywność fizyczna daje najmłodszym, jest długa. Ruch zbawiennie działa na ciało, ale w przypadku dzieci spełnia jeszcze inną funkcję. Rozwija ich zmysły, a przede wszystkim równowagę i koncentrację. Najchętniej w zajęciach sportowych dla dzieci biorą udział najmłodsi. To dlatego, że przedszkolaki są zazwyczaj pełne ruchu i energii, a ćwiczenia nie kojarzą im się z koniecznością czy zmęczeniem.

Warto pamiętać, że naturalną chęć dzieci do wykonywania ćwiczeń w najmłodszym wieku, zaprocentuje w przyszłości i to na długie lata. Odpowiednio zaszczepiona chęć do sportu nigdy nie będzie się kojarzyć z jakimś nieprzyjemnym obowiązkiem, ale przyjemnością.

Wada wymowy to częsty problem wśród dzieci. Jednak w tym wieku najłatwiej ją trwale wyeliminować

Wiele dzieci młodszych i starszych ma obecnie wadę wymowy. Im mniejsze dziecko, tym większe szanse na jej zlikwidowanie. Do najczęstszych zaburzeń należy jąkanie oraz seplenienie. Nie zawsze konieczne jest wsparcie specjalisty, ale kiedy trudności utrzymują się długo, warto skonsultować się z logopedą, który może zaproponować terapię i odpowiednie ćwiczenia w domu. Warto też wiedzieć, że logopeda to nie tylko terapeuta od wad wymowy. Pomaga namierzyć i usunąć bariery w komunikacji językowej, które mogą zaburzać rozwój intelektualny, emocjonalny i społeczny dziecka.

W zdrowym ciele, zdrowy duch. Wpajajmy dziecku zasady zdrowego stylu życia

Kluczową sprawą jest oczywiście zdrowie naszej pociechy. Od najmłodszego wieku należy uczyć dziecko zdrowego stylu życia i odżywiania się. Dbałość o zęby powinna się zacząć jeszcze, gdy nasze dziecko ich jeszcze nie ma. Higiena jamy ustanej, masowanie dziąseł, a potem dbanie o pierwszy i kolejne zęby. Zęby najlepiej szczotkować razem, ucząc dziecko, jak ważne jest dokładne i regularne wykonywanie tej czynności.

Powinniśmy zwracać uwagę również na inne aspekty zdrowego stylu życia. Dziecko widząc swoich rodziców siedzących przed telewizorem, samo będzie chciało tak robić. Jednak, gdy zobaczy mamę i tatę biegających, czy choćby często spacerujących, albo uprawiających jakiś sport, również samo będzie chciało tak postępować.

W myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć, każdy rodzic powinien zwrócić uwagę na prawidłowy rozwój sylwetki i motoryki swojego dziecka. Profilaktyka ma ogromne znaczenie. Kiedy tylko zauważymy jakieś nieprawidłowości, nie zwlekajmy z wizytą u specjalisty. Im wcześniej wykryta wada, tym łatwiej jest ją leczyć i uniknąć negatywnych konsekwencji w przyszłości.

PARTNERZY TEMATY TYGODNIA:

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto