Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkasz z przewlekle chorą osobą? Sprawdź, czy przysługuje jej pielęgniarska domowa opieka długoterminowa. Jakie trzeba spełniać warunki?

OPRAC.:
Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Jeśli pacjent jest w trakcie rekonwalescencji po przebytej operacji, przysługuje mu pomoc pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotne. Nie potrzebuje do niej skierowania.
Jeśli pacjent jest w trakcie rekonwalescencji po przebytej operacji, przysługuje mu pomoc pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotne. Nie potrzebuje do niej skierowania. stylephotographs/123RF
Zajmowanie się osobą obłożenie chorą przez najbliższą rodzinę bywa często utrudnione ze względu na różne okoliczności. Nie każdy ma możliwości i umiejętności, aby pielęgnować chorego, który często jest w dużym stopniu niesamodzielny. Takie osoby mogą skorzystać z pielęgniarskiej domowej opieki długoterminowej. Uzyskają zarówno doraźną pomoc, jak i zostaną odpowiednio przeszkolone z zakresu opieki nad chorym. Sprawdź, komu przysługuje i jak się o nią ubiegać.

Spis treści

Na czym polega pielęgniarska domowa opieka długoterminowa?

Pielęgniarska domowa opieka długoterminowa to świadczenie skierowane do osób przewlekle i obłożnie chorych, przebywających w domu, które wymagają intensywnej i systematycznej opieki. Jej dokładny rodzaj i czas trwania ustalany jest indywidualnie.

Celem pielęgniarskiej domowej opieki długoterminowej jest nie tylko zadbanie o zdrowie i podstawowe potrzeby pacjenta, ale także nauczenie go i jego najbliższych – jeśli jego stan na to pozwala – wykonywania poszczególnych czynności i sprawowania opieki nad chorym. W przypadku osób z nabytą niepełnosprawnością, rolą pielęgniarki jest pomoc w nauce życia z chorobą, pokonywania barier architektonicznych i bezpiecznego poruszania się po domu.

Czym zajmuje się pielęgniarka w ramach opieki długoterminowej?

Oddając się pod opiekę pielęgniarki w ramach długoterminowej opieki domowej, możemy liczyć przede wszystkim na:

  • leczenie i opatrywanie ran oraz odleżyn, wymianę cewników, podanie leków, podłączanie kroplówki, wykonywanie zastrzyki;
  • pomoc opiekunom chorego oraz nauczenie ich zasad pielęgnacji i codziennych czynności, takich jak: mycie, zmiana pieluchomajtek, podawanie leków, karmienie;
  • pomoc w pionizowaniu chorego, prowadzenie ćwiczeń oddechowych i podstawowych ćwiczeń ogólnousprawniających;
  • doradzenie w kwestii zdobycia potrzebnego sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego;
  • przepisanie niektórych leków zgodnie z uprawnieniami, wypisanie skierowania na określone badania oraz zleceń na wyroby medyczne (pieluchomajtki, wózki inwalidzkie, okulary i inne).

Wizyty pielęgniarki odbywają się nie rzadziej niż cztery razy w tygodniu, w dni powszednie, między godz. 8:00 a 20:00. W medycznie uzasadnionych przypadkach wizyty mogą odbywać się również w soboty i dni ustawowo wolne od pracy. W nocy oraz w pozostałe dni wolne, świadczenia pielęgniarskie są świadczone – w uzasadnionych przypadkach – w zakresie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Należy mieć świadomość, że do zapewnienia leków i innych wyrobów medycznych zleconych przez lekarza, zobowiązana jest rodzina pacjenta lub jego opiekun faktyczny/prawny. Pielęgniarka sprawująca długoterminową opiekę nad chorym pozostaje w kontakcie z lekarzem rodzinnym i przekazuje mu istotne informacje dotyczące stanu pacjenta.

Komu przysługuje pomoc pielęgniarki opieki domowej?

O tym, czy pacjent kwalifikuje się do skorzystania z pielęgniarskiej długoterminowej domowej opieki w pierwszej kolejności decyduje lekarz POZ, lekarz prowadzący lub lekarz specjalista mający podpisaną umowę z NFZ.

Osoby, które ubiegają się o świadczenie, nie mogą być w ostrej fazie choroby psychicznej i korzystać jednocześnie z domowej opieki dla pacjentów wentylowanych mechanicznie, pomocy hospicjum domowego, ani stacjonarnego zakładu opiekuńczego.

Aby skorzystać z domowego wsparcia pielęgniarskiego, pacjenci muszą otrzymać 40 lub mniej punktów w skali Barthel, która określa poziom samodzielności chorego. Lekarz lub pielęgniarka ocenia wg niej m.in. czy pacjent wymaga pomocy przy spożywaniu posiłków, przemieszczaniu się, ubieraniu, utrzymaniu higieny osobistej oraz czy kontroluje potrzeby fizjologiczne. Punkty przyznawane są w skali od 0 do 10, gdzie 10 oznacza pełną samodzielność, a 0 – całkowite zdanie się na pomoc opiekuna.

Aby wystąpić o stałą pomoc pielęgniarską, bliscy chorego powinni je uzyskać od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego skierowanie oraz załączyć kartę oceny pacjenta do objęcia pielęgniarską opieką długoterminową domową (skala Barthel). Wzór karty do pobrania na stronie Ministerstwa Zdrowia.

Jak znaleźć placówkę, która oferuje długoterminową opiekę pielęgniarską?

Znalezienie zakładu oferującego usługi w zakresie długoterminowej opieki pielęgniarskiej jest możliwe dzięki wyszukiwarce placówek współpracujących z NFZ medyków. Wystarczy wybrać z listy specjalizacji pozycję: „długoterminowa opieka pielęgniarska”, a następnie interesujące nas województwo. Można także wpisać powiat i miejscowość. Następnie należy nacisnąć przycisk „szukaj” i wybrać interesująca nas placówkę.

Źródła:

Wsparcie dla osób starszych

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mieszkasz z przewlekle chorą osobą? Sprawdź, czy przysługuje jej pielęgniarska domowa opieka długoterminowa. Jakie trzeba spełniać warunki? - Strona Zdrowia

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto