Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodych przemyślan odwiedzili uczniowie z sześciu krajów

Norbert Ziętal
Gimnazjum nr 5 im. św. Jana Kantego w Przemyślu gościło uczniów z Turcji, Hiszpanii, Finlandii, Anglii i Węgier.
Gimnazjum nr 5 im. św. Jana Kantego w Przemyślu gościło uczniów z Turcji, Hiszpanii, Finlandii, Anglii i Węgier. UM Przemyśl
Przemyscy gimnazjaliści i licealiści, dzięki różnym projektom unijnym, mają okazję zapoznać się i współpracować z rówieśnikami z różnych krajów europejskich. To dla nich cenne doświadczenie.

Młodzież z sześciu krajów przyjechała do Przemyśla na zaproszenie uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 5. Wśród gości byli młodzi ludzie z Turcji, Hiszpanii, Finlandii, Anglii i Węgier.

- Uczniowie ci, wraz z naszymi gimnazjalistami uczestniczą w projekcie wymiany międzynarodowej Erasmus+ „Pangea”. Jest to projekt literacki, a pobyt w Polsce młodzieży z różnych krajów poświęcony będzie twórczości Stanisława Lema - informuje Witold Wołczyk, rzecznik prezydenta Przemyśla.

Oprócz projektu było sporo innych atrakcji

Podczas pięciodniowego pobytu zagraniczni goście nie tylko realizowali projekt edukacyjny. Gospodarze zapewnili im szereg innych atrakcji. Spotkali się z władzami Przemyśla. Sporo zwiedzali, m.in. Muzeum Dzwonów i Fajek oraz forty Twierdzy Przemyśl.

I Liceum Ogólnokształcące gościło młodzież z Niemiec z Gimnazjum Szloß Neuhaus w Paderborn. To partnerskie miasto Przemyśla. W wymianie, trzynastej już, wzięło udział piętnastu uczniów z Polski i czternastu z Niemiec. Opiekę nad młodzieżą niemiecką sprawowali nauczyciele Tessa Bremenkamp i Martin Goretzki.

Nauka, integracja i wzajemne poznanie się

Spotkanie odbyło się w ramach europejskiego projektu „GNS Goes Europe”, który obejmuje szkoły w Polsce, Hiszpanii, Szwecji, Turcji, Węgier i Norwegii. Goście z Paderborn zwiedzili zabytki naszej starówki, uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym w klubie Japa. Zapoznali się z polskim systemem nauczania i wychowania. Pojechali na wycieczkę do Krakowa, gdzie zwiedzili m.in. Wzgórze Wawelskie. Program wymiany przygotowali nauczyciele języka niemieckiego Joanna Jucha, Agnieszka Organ, Monika Szozda i Jacek Betleja.

Mogli ulepić garnki tradycyjnymi metodami

- Nie mogło zabraknąć zajęć sportowo - rekreacyjnych, które zostały profesjonalnie przygotowane przez nauczycielki wychowania fizycznego. Uczniowie wzięli również udział w warsztatach integracyjnych i projekcie językowym „Przemyśl - Land und Leute”. W ramach tego projektu uczniowie odwiedzili ważne instytucje kulturalno - oświatowe w Przemyślu. Przeprowadzili wywiady z ich przedstawicielami - dodaje Wołczyk.

Ciekawym doświadczeniem dla niemieckich, ale również przemyskich uczniów był udział w warsztatach garncarskich w Medyni Głogowskiej. W tej miejscowości znajduje się największy w Polsce ośrodek garncarski.

_________________________________________________________________________________________________________
Zobacz także: Twierdza Przemyśl: Fort XV "Borek" w Siedliskach

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto