Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Młodzież łatwo uzależnia się od hazardu. Funkcjonariusze KAS podpowiadają, jak tego uniknąć

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Od 2018 roku KAS prowadzi w szkołach akcję pokazującą skutki uzależnienia się do hazardu.
Od 2018 roku KAS prowadzi w szkołach akcję pokazującą skutki uzależnienia się do hazardu. KAS
Niepełnoletni, jako mniej dojrzali, są doskonałym celem różnych portali hazardowych. "W tej grupie wiekowej wzrasta ryzyko korzystania z gier online z elementami hazardu, jako ciekawej i atrakcyjnej formy spędzenia czasu" - ostrzega KAS.

W Polsce prowadzenie działalności hazardowej jest ściśle reglamentowane. Odpowiednich zgód wymaga choćby prowadzenie różnych loterii, w których wygrana ma charakter losowy. Jednak w Internecie młodzieży łatwo jest obejść zabezpieczenia. Wystarczy uwiarygodnić swój wiek skopiowanym dokumentem osoby dorosłej. Ponadto zagrać można również na zagranicznych portalach hazardowych, których działalność w Polsce jest ograniczana, ale w praktyce jednak możliwa.

Krajowa Administracja Skarbowa przestrzega, że hazard jest szczególnie niebezpieczny dla młodych ludzi.

- Hazard może zniszczyć życie rodzinne, sytuację finansową i zdrowie. Osoby uzależnione koncentrują się na możliwościach wygranych oraz pieniądzach. Szczególnie dla młodych ludzi hazard może stanowić poważny problem. Osoby niepełnoletnie, jako mniej dojrzałe emocjonalnie, są bardziej podatne na negatywne zjawiska płynące z Internetu - informuje asp. Edyta Chabowska, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

KAS przestrzega przed skutkami uzależnienia od hazardu

Organizatorzy nielegalnych kasyn internetowych często oferują nowym graczom możliwość grania za darmo, aby w efekcie uzależnić od gry za pieniądze. Częstym zjawiskiem jest również oferowanie nagród w postaci wirtualnych żetonów. Gracze mogą posługiwać się nimi podczas kolejnych gier.

Problem dotyczy również gier z opcją premium. Bezpłatna wersja z czasem nudzi się graczom. Za pieniądze mogą kupić różne dodatki, np. lepszą broń, złotą kierownicę czy ładniejszą sukienkę. Wirtualny dodatek może kosztować nawet kilkadziesiąt złotych. A kupić można go, np. podając dane kart kredytowej rodzica.

KAS od 2018 r. prowadzi w szkołach akcję edukacyjną „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”. W prowadzonej w ubiegłym roku szkolnym w województwie podkarpackim, funkcjonariusze przeprowadzili 178 lekcji w 105 szkołach. W lekcjach z ekspertami KAS wzięło udział prawie 5,9 tys. uczniów, w tym 4 tys. uczniami podstawówek. W zajęciach brali także udział nauczyciele, pedagodzy szkolni, a także rodzice.

- Podczas zajęć w podkarpackich szkołach przestrzegaliśmy uczniów, nauczycieli i rodziców przed konsekwencjami nielegalnego hazardu. Zwracaliśmy uwagę na skutki uzależnienia pod kątem finansowym i psychologicznym - dodaje E. Chabowska.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Młodzież łatwo uzależnia się od hazardu. Funkcjonariusze KAS podpowiadają, jak tego uniknąć - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto