Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzeum Galicyjskiej Cegły Fortecznej - szkła i ceramiki powstanie w forcie III Łuczyce Twierdzy Przemyśl [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
W forcie III Łuczyce Twierdzy Przemyśl powstanie Muzeum Galicyjskiej Cegły Fortecznej - szkła i ceramiki.
W forcie III Łuczyce Twierdzy Przemyśl powstanie Muzeum Galicyjskiej Cegły Fortecznej - szkła i ceramiki. Maciej Kozak/ZGFTP
Kilkuosobowa grupa pasjonatów historii, która od czerwca opiekuje się fortem III Łuczyce koło Przemyśla, chce urządzić w nim Muzeum Galicyjskiej Cegły Fortecznej - szkła i ceramiki. Będzie to pierwszy taki obiekt w regionie.

- Ekspozycja ma być udostępniona w kazamatach budynku koszarowego. Będzie można w niej zobaczyć różnego rodzaju cegły pochodzące z cegielni z terenu całej Galicji oraz Kresów Wschodnich. Cegły te służyły do budowy fortyfikacji stałych Twierdzy Przemyśl, oraz infrastruktury forteczne, czyli koszar, szpitali, prochowni, kamienic - informuje Związek Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl.

Wystawiane mają być również starsze cegły gotyckie „palcówki” pochodzące z XVIII w.

Fort w Łuczycach od czerwca ma nowych opiekunów. Od tego czasu trwają tutaj intensywne prace związane z udostępnieniem obiektu. Uporządkowano koszary, odsłonięto z krzewów i chwastów basteję obrony wejścia, schrony pogotowia, kiosk obserwatorów artylerii dla baterii ciężkich armat, wartownię z kuchnią i łaźnią, parking i oraz ok. 800 metrów drogi prowadzącej do fortu. Odkrzaczona została ścieżka prowadząca do punktu widokowego z panoramą na forty IV Optyń i V Grochowce. Zamontowane zostały drewniane tabliczki informacyjne.

Plany są o wiele szersze. Ma je realizować zawiązujące się stowarzyszenie. Pasjonaci chcą doprowadzić prąd do koszar, zamontować okna i drzwi, stworzyć nowy szlak poprzez Punkt Oporu Łuczyce, w 08 Przemyskim Rejonie Umocnionym w kierunku Fortu III Łuczyce. Ponadto zorganizować szybowisko dla pasjonatów szybowców, małe pole namiotowe.

- Wszystkie prace wykonywane przez członków tworzącego się stowarzyszenia są przeprowadzane społecznie, z niewielką pomocą finansową gminy Przemyśl oraz Związku Gmin Fortecznych. Prace wspomogła również firma Zeplak z Kuńkowiec. Jesteśmy pod dużym wrażeniem - twierdzi ZGFTP.


Forty Twierdzy Przemyśl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Muzeum Galicyjskiej Cegły Fortecznej - szkła i ceramiki powstanie w forcie III Łuczyce Twierdzy Przemyśl [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto