Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Podkarpaciu nie brakuje pracy dla uchodźców z Ukrainy. Problemy mogą występować wśród kobiet

OPRAC.: Norbert Ziętal/PAP
Od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej znacznie wzrósł ruch na granicy Polski z Ukrainą.
Od początku wojny rosyjsko-ukraińskiej znacznie wzrósł ruch na granicy Polski z Ukrainą. Dariusz Szwed
W województwie podkarpackim ponad 800 przedsiębiorców zadeklarowało chęć zatrudnienia m.in. obywateli Ukrainy na ponad 2,6 tys. stanowiskach pracy. Poszukiwani są głównie kierowcy, operatorzy koparko-ładowarek i wózków widłowych. Jednak specjaliści tynku pracy twierdzą, że w gorszej sytuacji kobiety - uchodźczynie z Ukrainy, których sporo przybyło po wybuchu wojny.

- Od początku br. na Podkarpaciu legalną pracę podjęło 16 tys. 662 obywateli Ukrainy - Polskiej Agencji Prasowej podał Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie. - Ponad 800 firm chce zatrudniać m.in. obywateli Ukrainy. Poszukiwani są głównie kierowcy, operatorzy koparko-ładowarek i wózków widłowych.

Jak poinformował PAP dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop, w regionie ponad 800 przedsiębiorców zadeklarowało chęć zatrudnienia m.in. obywateli Ukrainy na ponad 2,6 tys. stanowiskach pracy.

- Poszukiwane są przede wszystkim osoby z odpowiednimi uprawnieniami, w tym m.in. kierowcy, operatorzy koparko-ładowarek, wózków widłowych i jezdniowych. Wśród wymogów jest znajomość języka polskiego w stopniu podstawowym – dodał.

Oferty skierowane do mężczyzn dotyczą głównie branż takich jak budowlana, przemysłowa, metalowa, a szansę na zatrudnienie od ręki mają np. ślusarze. Jak podkreślił Czop, dla kobiet oferty pochodzą z takich branż jak fizjoterapeutyczna, gastronomiczna, hotelarska, kosmetyczna i fryzjerska.

- Na podkarpackim rynku pracy jest zapotrzebowanie na farmaceutów, pielęgniarki, stomatologów, pomoce stomatologiczne, fizjoterapeutów, specjalistów z branży IT, przedszkolanki, nauczycielki języka angielskiego i języka ukraińskiego – wymienił dyrektor WUP.

Czop zaznaczył przy tym, że podkarpackie urzędy pracy organizują szkolenia i kursy języka polskiego dla obywateli Ukrainy.

Z informacji, jakie mają obowiązek składać przedsiębiorcy do urzędów pracy wynika, że na Podkarpaciu pracę podjęło 6392 obywateli Ukrainy.

Jak wynika z danych WUP, w urzędach pracy w regionie zarejestrowanych jest 2277 obywateli Ukrainy. Do tej pory z pomocy urzędów pracy skorzystało ponad 800 Ukraińców. Wśród nich 200 osób zostało skierowanych do pracy, na staż dostało się 475 osób, na prace interwencyjne skierowano 92 osoby, a na roboty publiczne 46 osób.

Anna Rogińska, prezes Grupy VIPoL, zwraca uwagę, że w ostatnich miesiącach rynek pracy bardzo się zmienił.

- Wcześniej obywatele Ukrainy przyjeżdżali do Polski na kilka miesięcy tylko po to, by zarobić, zostawiając swoją rodzinę pod opieką bliskich. Byli to w większości mężczyźni, którzy w Polsce skupiali się przede wszystkim na tym, by przepracować jak najwięcej godzin. Dzisiaj w naszym kraju mamy głównie uchodźczynie, które wcale nie chciały tutaj przyjeżdżać, a tym bardziej pracować. Często są to osoby, które na Ukrainie zajmowały się domem i dziećmi, nie miały doświadczeń zawodowych. Ich dzieci też przyjechały i teraz korzystają w większości z polskich szkół, ale ich matki boją się iść do pracy, czasem nawet nie wiedzą, jak zabrać się za poszukiwanie zajęcia - twierdzi A. Roińska.

Jak dodaje, w rozmowach z uchodźcami bardzo często przejawia się lęk i poczucie zagrożenia, ale jest też nadzieja. Prawie wszyscy mówią o wdzięczności za to, że Polacy pomagają, ale też wykazują zrozumienie, że pierwszy etap wsparcia musi się zmienić w kolejny, czyli urządzania sobie życia po nowemu.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak przygotować się do rozmowy o pracę?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na Podkarpaciu nie brakuje pracy dla uchodźców z Ukrainy. Problemy mogą występować wśród kobiet - Portal i.pl

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto