Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Podkarpaciu od początku roku już 196 osób zachorowało na boreliozę, którą przenoszą kleszcze

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Widzisz na ciele rumień? Idź do lekarza, bo przenoszonej przez kleszcze boreliozy nie wolno lekceważyć! Od początku roku już 196 osób na Podkarpaciu zachorowało na nią. Dwie osoby na kleszczowe zapalenie mózgu.

Spis treści

Dorota Gibała z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Rzeszowie podaje, że od 1 stycznia do 31 maja na Podkarpaciu boreliozę wykryto o 196 osób. Przed rokiem u 855, a w 2020 - u 1059. W Polsce w tym roku stwierdzonych zostało już 2609 przypadków. W minionym roku było 12427.

Dwie osoby zachorowały na kleszczowe zapalenie mózgu. Przed rokiem były trzy przypadki. W kraju w tym roku 26, a w minionym - 212.

Dlaczego borelioza jest niebezpieczna?

Dlaczego borelioza, którą wywołują krętki Borrelia burgdorferii i przeciwko której nie ma szczepionki jest tak niebezpieczna? Atakuje bowiem wiele narządów.

- Przebiega w dwóch fazach: wczesnej, trwającej do kilku tygodni od zakażenia i późnej, mogącej trwać nawet lata - przybliża Marek Pająk, zastępca dyr. Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Rzeszowie, który przestrzega też rolników przed kleszczami.

Dodaje, że obie fazy różnią się objawami, których liczba powoduje często błędne diagnozowanie. Krętki boreliozy atakują układ nerwowy, stąd bywa mylona z chorobami psychicznymi, nerwicą, reumatoidalnym zapaleniem stawów, wadami serca, stwardnieniem rozsianym czy Alzheimerem.

- Tylko rozpoznany rumień wędrujący jest potwierdzeniem zakażenia i podstawą do rozpoczęcia leczenia - dodaje dyr. Pająk. - Jeśli nie wystąpił (został zignorowany lub pomylony z innym objawem), do zdiagnozowania boreliozy konieczne jest wykonanie testów diagnostycznych.

Objawy boreliozy wczesnej: rumień wędrujący, zmiany skórne, samopoczucie jak przy grypie. Objawy późnej: przedłużający się stan podgorączkowy, dreszcze, poty, nawracające bóle głowy, mięśni i stawów, dezorientacja, zagubienie, oszołomienie, huśtawki nastrojów, depresja, zaburzenia snu duszności, kaszel, nagłe problemy ze słuchem, powiększone węzły chłonne, nawracające bóle brzucha.

Dorota Gibała, kierownik Oddziału Oświaty Zdrowotnej i Komunikacji Społecznej w WSSE Rzeszów mówi, że w naszych warunkach kleszcze występują, jeśli jest ciepło, od wczesnej wiosny do końca późnej jesieni.

- Najchętniej bytują w trawach, niskich krzakach, na obrzeżach polan, lasów, w zagajnikach. Wykrywają żywiciela kierując się temperaturą jego ciała, zapachem, feromonami, wydalanym przez niego dwutlenkiem węgla, a nawet reagują na ruch. Kleszcze mogą bytować na żywicielu do 7 dni, wtedy następuje u nich stopniowy wzrost masy ciała z 2 do 50 mg. Samice mogą też gwałtownie pobierać krew żywiciela, wtedy pozostają na ciele człowieka lub zwierzęcia od 12 do 24 godzin. W tym czasie zwiększają masę ciała z 50 do 250 mg.

Kleszcze na Podkarpaciu. Jakie zachować środki ostrożności

  • Udając się na teren, gdzie możemy być narażeni na ukąszenia kleszczy, powinniśmy się odpowiednio ubrać, założyć odzież jasną, z długimi rękawami i nogawkami, nakrycie na głowę, pełne, długie buty.
  • Obowiązkowo powinniśmy stosować repelenty, czyli środki odstraszające owady (dostępne są w formie sprayów, żeli, kremów a nawet nasączonych plastrów i opasek).
  • Podczas prac polowych, pracy w lesie, zbierania owoców runa leśnego nie siadaj bezpośrednio na trawie, na zwalonych drzewach, unikaj spacerów w wysokiej trawie, zaroślach. Wybieraj przetarte ścieżki.
  • Zachowaj szczególną ostrożność na terenach masowego występowania kleszczy w sezonie ich wzmożonej aktywności.

Uwaga! Po każdym powrocie z lasu powinniśmy dokładnie obejrzeć całe ciało. Jeśli zauważmy kleszcza, musimy go delikatnie usunąć w całości i zdezynfekować rankę. Jeśli nie uda się nam to, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Szczególnie uważnie trzeba obejrzeć miejsca najchętniej wybierane przez kleszcze, m.in. zgięcia łokci, kolan, pod pachami, w pachwinach, za uszami.

Jak usuwać kleszcza?

  • Gdy kleszcz wbije się w skórę, nie smaruj go niczym tłustym (dusząc się kleszcz zwymiotuje i zaaplikuje nam zarazki),
  • Uchwyć kleszcza pęsetą jak najbliżej skóry i wyciągnij go zdecydowanym ruchem (nie wykręcaj),
  • Do wyciągnięcia kleszcza może posłużyć pompka wysysająca, „lasso” lub szczypce (można je kupić w aptece).
  • Miejsce wkłucia kilkakrotnie zdezynfekuj,
  • Gdy kleszcz nasyci się krwią, sam odpada (do 7 dni), ale nie czekaj. Jeśli nie umiesz go usunąć, zgłoś się do lekarza.

Kleszcze w województwie podkarpackim. Małe, a takie groźne

- Dorosły, głodny kleszcz ma zaledwie kilka milimetrów, a mimo to jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia ludzi. Ofiarami (także śmiertelnymi) chorób, jakie przenosi mogą być zarówno ludzie, jak i zwierzęta domowe czy gospodarskie. Samica kleszcza może złożyć nawet 20 tys. jaj. Pajęczaki są bardzo odporne – głodne potrafią przetrwać w stanie odrętwienia nawet 800 dni. Żerują na ponad 300 gatunkach ssaków (w przewadze na gryzoniach) i ptaków - podaje Marek Pająk, z-ca dyr. KRUS w Rzeszowie.

Z kolei kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych daje objawy podobne do grypy. Towarzyszą jej: gorączka, bóle głowy, nudności i wymioty. Choć zwykle choroba przebiega łagodnie, to w skrajnych przypadkach może prowadzić do uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego: porażenia nerwów, niedowładów kończyn.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na Podkarpaciu od początku roku już 196 osób zachorowało na boreliozę, którą przenoszą kleszcze - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto