Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Podkarpaciu spadło bezrobocie, ale w powiecie przemyskim nadal trudna sytuacja

PAP
PAP
Ł. Kaczanowski
- W czerwcu 2022 r. liczba bezrobotnych na Podkarpaciu zmniejszyła się o 2,3 tys. osób. Bez pracy w regionie pozostaje ponad 69 tys. osób - poinformował PAP dyr. Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie Tomasz Czop. Dodał, że stopa bezrobocia w końcu czerwca może wynieść 7,3 proc. Na koniec maja było to 7,5 proc.

Czop zaznaczył, że trend spadkowy bezrobocia widać również w porównaniu z czerwcem roku 2020, wówczas bez pracy było ponad 86 tys. osób, i do tego samego miesiąca w 2021 r., kiedy osób bezrobotnych było niemal 81 tys.

Dyr. rzeszowskiego WUP podkreślił, że ofert pracy w podkarpackich pośredniakach w czerwcu br. było o 1020 mniej niż w maju br. "Może to wynikać z faktu poszukiwania pracy bez pośrednictwa powiatowych urzędów pracy (PUP),a przez internet czy sieć kontaktów osobistych" – powiedział.

Tylko w czerwcu 2022 r. pracodawcy zgłosili do PUP 3968 ofert. W maju br. ofert było 4988 ofert, w czerwcu 2021 r. – 4578 ofert, a w czerwcu 2020 – 3030 ofert.

Jak przyznał Czop, spadek bezrobocia następuje zwykle sezonowo, aż do grudnia, a najbliższy wzrost może nastąpić w styczniu lub w lutym 2023 r. - Następne miesiące powinny przynieść kolejne spadki – stwierdził.

Czop przyznał, że w regionie rynek pracy tworzy przede wszystkim Rzeszów i powiaty mielecki, dębicki, stalowowolski i Krosno.

- Najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach pozbawionych przemysłu i produkcji high-tech. Są to od wielu lat te same powiaty, rolnicze z dodatkiem funkcji turystycznej i walorów krajobrazowych. Są to takie powiaty, jak: brzozowski, niżański, bieszczadzki, leski, lubaczowski i przemyski - wymienił.

W ocenie Czopa w regionie warto kształcić się na dekarza, betoniarza-zbrojarza czy brukarza. - Znalezienie tych fachowców do pracy z posiadanymi umiejętnościami od czasu pandemii graniczy z cudem" - dodał.

Z powodu wojny na Ukrainie poszukiwani są również kierowcy, zwłaszcza z różnymi uprawnieniami. Potrzebni są także specjaliści logistyki i osoby pracujące bezpośrednio przy produkcji.

- Brakuje też osób z uprawnieniami i doświadczeniem na przykład w sektorze medycznym czy specjalistów budownictwa lądowego - zaznaczył Czop.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto