Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na wielu grobach weteranów na Podkarpaciu zapłonęły znicze pamięci. Akcję prowadził IPN w Rzeszowie [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Na wielu grobach weteranów, uczestników walk o Polskę, zapłonęły znicze w ramach akcji organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, oddział w Rzeszowie.
Na wielu grobach weteranów, uczestników walk o Polskę, zapłonęły znicze w ramach akcji organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej, oddział w Rzeszowie. Archiwum IPN
Na wielu podkarpackich grobach weteranów, uczestników walk o Polskę zapłonęły znicze. Do akcji "Zapal znicz na grobie Weterana" Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie przyłączyli się uczniowie i nauczyciele, ale również osoby prywatne.

W ramach akcji „Zapal znicz na grobie Weterana”, zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, na grobach osób walczących o Polskę zapłonęły znicze.

  • Niebylec, pow. strzyżowski
    W akcję włączyła się Szkoła Podstawowa w Niebylcu im. Księdza Jana Twardowskiego. Uczniowie zapalili znicze na grobie sierż. Jana Ziomka, obrońcy Lwowa 1918-1919, bohatera z Westerplatte, szofera mjr. Henryka Sucharskiego, żołnierza Armii Krajowej. Grób weterana znajduje się na cmentarzu parafialnym w Niebylcu, został wyremontowany z funduszy IPN Oddział w Rzeszowie.
  • Tuligłowy pow. jarosławski
    W ramach akcji „Zapal znicz na grobie Weterana” Maria Rejman z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie odwiedziła cmentarz w Tuligłowach i zapaliła znicze na mogile Michała Steca, żołnierza, bohatera II Brygady Legionów z 1914-1918. Zginął 28 lipca 1944 r.
  • Czelatyce, Rokietnica, pow. jarosławski
    Maria Rejman z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie zapaliła znicze na mogile zbiorowej ofiar pacyfikacji w Czelatycach, na mogile zbiorowej w Rokietnicy.
  • Prusiek, pow. sanocki, Rymanów, pow. krośnieński, Sanok
    Grzegorz Leszczyński z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie zapalił znicze na mogile ofiar UPA w Prusieku. Także na cmentarzu w Rymanowie w kwaterze żołnierzy Wojska Polskiego oraz na mogile Stanisława Mistygacza. Na cmentarzu w Sanoku znicze zapalił na mogiłach Franciszka Barana – Powstańca Styczniowego, w kwaterze żołnierzy WP poległych w wojnie polsko-ukraińskiej, w kwaterze żołnierzy WP mogiła zbiorowa zamordowanych na Górze Gruszka, mogile NN żołnierza AK oraz na grobie Zbigniewa Jastrzębca Strzeleckiego.
  • Radosław Sołek z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie 1 listopada 2022 r. zapalił znicze na mogile zbiorowej nieznanych powstańców z 1863 r.
  • Krosno, Lubatowa, pow. krośnieński
    Grzegorz Leszczyński z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie zapalił znicze na cmentarzu w Krośnie, w kwaterze żołnierzy Armii Krajowej oraz na mogiłach żołnierzy WP i lotników. Także w Lubatowej na zbiorowej mogile ofiar terroru i na mogiłach Cypriana Borka oraz na mogile kpr. Jana Borka ps. „Jastrząb”, partyzanta Armii Polskiej, który zginął w 1946 r. Szczątki Jana Borka odnaleziono podczas prac poszukiwawczych prowadzonych przez Instytut Pamięci Narodowej w lipcu 2019 r. w pobliżu przysiółka Sadyba, pod szczytem Leskowca, w Beskidzie Małym. Pogrzeb państwowy odbył się 15 maja 2022 r.
  • Przecław, pow. mielecki
    Znicze w ramach akcji Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie „Zapal znicz na grobie Weterana” zapłonęły w Przecławiu na mogile Dęby Pamięci, która powstała dla uhonorowania ofiar Zbrodni Katyńskiej z 1940 r., Andrzeja Stachowicza i Ignacego Michno. Światło pamięci zapalili Marta i Wiesław Michno.
  • Żyznów, pow. strzyżowski, Gogołów, pow. strzyżowski, Strzyżów, Pruchnik, pow. jarosławski
    1 listopada 2022 r. w ramach akcji "Zapal znicz na grobie Weterana" dr Piotr Szopa, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie zapalił znicze na cmentarzu w Żyznowie na mogile zbiorowej żołnierzy AK zamordowanych 7 września 1943 r. W Wysokiej Strzyżowskiej na mogile Jana Czaji, który zginął od kul banderowskich 1 lutego 1945 r. Także w Gogołowie na mogile gen. Ignacego Kruszewskiego, w Strzyżowie na mogile Antoniego Jabczyńskiego. Był obecny na cmentarzu w Pruchniku, na mogile Jana Kanty Wolskiego oraz na mogile rodziny Markiewiczów.
  • Łańcut
    Maria Rejman z Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie odwiedziła cmentarz komunalny w Łańcucie. Białe i czerwone znicze zapłonęły na mogiłach powstańców styczniowych: Filipa Sanbra Kahane, Michała Piórka, Marcina Szulca de Szulcer i Ignacego Sulimy Jacewicza oraz w kwaterze wojennej i na mogile zbiorowej żołnierzy AK, poległych w walce z niemieckim najeźdźcą w latach 1943-1944.
  • Lwów
    Znicze zapłonęły w ramach akcji IPN "Przystanek Historia" i akcji TVP "Światełko pamięci dla Łyczkowa".
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na wielu grobach weteranów na Podkarpaciu zapłonęły znicze pamięci. Akcję prowadził IPN w Rzeszowie [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto