Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Na Zachodzie zaszczepiło się już 70 - 80 proc. społeczeństwa. Jak sytuacja w Niemczech, Czechach czy Izraelu?

OPRAC.: PS
Liczba zakażeń w Wielkiej Brytanii zaczęła rosnąć po powrocie dzieci do szkół z letnich wakacji
Liczba zakażeń w Wielkiej Brytanii zaczęła rosnąć po powrocie dzieci do szkół z letnich wakacji Pixabay/Zdjęcie ilustracyjne
Poziom zaszczepienia na COVID-19 w Europie Zachodniej i w Izraelu jest wysoki. Gorzej jest w takich krajach, jak Litwa, Rumunia i Bułgaria. Rumunia z powodu niskiego odsetka zaszczepionych (ok. 30 proc. osób) zmaga się z dużą falą zachorowań i zgonów. Natomiast władze Czech i Słowacji zaostrzyły restrykcje.

Polityka pandemiczna w Niemczech jest zróżnicowana. Testy na koronawirusa i zasady udawania się na kwarantannę są różne w różnych landach i szkołach. W tej chwili spór toczy się o to, czy w szkołach powinien obowiązywać nakaz noszenia przez uczniów maseczek ochronnych. Specjaliści z Instytutu Roberta Kocha twierdzą, że tak, w odróżnieniu od wielu lekarzy pediatrów, którzy uważają to za zbędne obostrzenie. Władze niektórych landów zniosły już albo ograniczyły nakaz noszenia maseczek przez uczniów, względnie się nad tym zastanawiają. W szkołach montuje się filtry powietrza w pomieszczeniach, których nie można wywietrzyć.

Na koncert lub do fryzjera - tylko zaszczepieni

W Niemczech nie ma obowiązku zaszczepienia się, ale presja stale wzrasta. W wielu restauracjach, salonach fryzjerskich albo na koncertach obowiązuje przepis, że mogą tam wejść tylko zaszczepieni, ozdrowieńcy i posiadacze ważnego zaświadczenia o teście na koronawirusa. Właściciele lokali gastronomicznych ponadto mają prawo sami zadecydować o tym, czy chcą wpuszczać tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńców. Za test na koronawirusa trzeba płacić około 25 euro.

Kolejne zaostrzenie dotyczy reguł odbywania kwarantanny. Do tej pory osobom odbywającym kwarantannę wypłacano wynagrodzenie za pracę. Od listopada jednak na pensję w okresie kwarantanny nie będą mogły liczyć osoby niezaszczepione.

We Włoszech spada liczba zakażeń we wszystkich grupach wiekowych. By niezaszczepieni mogli podjąć pracę, muszą mieć przepustki covidowe, tzw. Green Pass. Warunek ich otrzymania to regularne wykonywanie testów na COVID-19. Jednej doby wykonano rekordową liczbę ponad pół miliona testów na obecność koronawirusa. Po dwóch dawkach szczepionki jest 81 procent ludności Włoch.

W 47-milionowej Hiszpanii co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19 przyjęło 79 proc. populacji, a dwie - 76,1 proc. Trzecią dawką są szczepione głównie osoby po przeszczepach organów oraz podopieczni domów spokojnej starości.

Sytuacja po zniesieniu obostrzeń

W Wielkiej Brytanii, gdzie 80 proc. osób otrzymało dwie dawki szczepionki, a 90 proc. - jedną, obecnie notuje się ponad 4 razy więcej zakażeń, ponad 4 razy więcej hospitalizacji i ponad 3 razy więcej zgonów, niż rok temu o tej samej porze. Jak to wytłumaczyć? Wielka Brytania zniosła 19 lipca niemal wszystkie obostrzenia służące zachowaniu dystansu społecznego. Pozwolono pubom i restauracjom na to, by zniosły limity obsługiwanych gości. Otwarto nocne kluby.

Liczba zakażeń na Wyspach zaczęła także rosnąć po powrocie dzieci do szkół z letnich wakacji we wrześniu. Z rządowych danych wynika, że to właśnie wśród dzieci liczba zakażeń rośnie najszybciej - w starszych grupach wiekowych notuje się natomiast spadek liczby zakażeń. Najważniejsze jest to, że wszystkie publikowane na bieżąco dane pokazują jednak redukcję liczby hospitalizacji i zgonów.

W Izraelu mamy ponad 60 proc. zaszczepionych. Ponieważ Izraelici przyjęli już dawno szczepionki, obecnie w tym kraju rośnie liczba zakażeń. Prowadzone w Izraelu badania wskazują, że odporność słabnie w czasie i ochrona przed ciężką chorobą może już nie być pełna u osób z grup wysokiego ryzyka. Dlatego władze tego kraju podjęły decyzję o podawaniu trzeciej dawki całej populacji, choć najważniejsze są grupy ryzyka.

We Francji poprawiła się dyscyplina społeczna po decyzji prezydenta Emanuela Macrona o wprowadzeniu paszportów covidowych. W tym państwie co najmniej jedną dawką szczepionki na COVID-19 zaszczepiono ponad 75 proc. osób. W pełni zaszczepionych jest 67 proc.

Nakaz posiadania paszportów we Francji dotyczył najpierw klientów restauracji, kin użytkowników innych miejsc publicznych, później został wprowadzony dla pracowników restauracji i niektórych pracowników sektora usług. Tzw. paszport covidowy zawiera informacje o szczepieniu na COVID-19, statusie ozdrowieńca lub aktualnym, negatywnym wyniku testu PCR.

Dramatyczna sytuacja w Rumunii

Rumunia i Bułgaria mają jeden z najniższych współczynników zaszczepionych mieszkańców. W Rumunii jest tylko ok. 30 proc. osób w pełni zaszczepionych, to mniej niż połowa średniej z UE. Niemal każdy dzień przynosi w tym kraju kolejny, tragiczny rekord. 19 października na przykład odnotowano niemal 19 tys. nowych zakażeń oraz 574 zgony.

Restrykcje w Czechach i Słowacji

Władze Czech i Słowacji zdecydowały o zaostrzeniu restrykcji. Wszystko z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem w obu krajach. Na Słowacji nowe obostrzenia obowiązują od 25 października. Restrykcje dotyczą dziecięciu regionów, w tym sześciu położonych przy granicy z Polską. Zamknięte są, nawet dla zaszczepionych, hotele, schroniska i inne obiekty noclegowe oraz restauracje (można jedynie kupić jedzenie na wynos). Nie będą działały wyciągi narciarskie ani kolejki linowe. Zamknięte są muzea i wystawy. W pozostałych regionach kraju restrykcje są łagodniejsze i w większości dotyczą osób niezaszczepionych.

Gdzie można wyjechać? Jakie obowiązują ograniczenia?

Co czwartek Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób publikuje mapę ryzyka podróży związanego z Covid-19. Zawiera ona kody kolorystyczne: zielony, pomarańczowy, czerwony i ciemnoczerwony, odpowiadające poziomom ryzyka (najniższe kolor zielony, najwyższe - ciemnoczerwony).

Mapa opiera się na danych z państw UE i jest opracowywana na podstawie trzech wspólnych kryteriów: wskaźnika testowania, odsetka testów pozytywnych i łącznej liczby przypadków z 14 dni. Pomaga ona realizować zalecenie Rady o podróżach po UE. Wg ostatnich danych spore ryzyko w podróżowaniu (kolor czerwony i ciemnoczerwony) dotyczy Niemiec, Finlandii, krajów bałtyckich, Europy południowo-wschodniej oraz wschodniej i południowo-wschodniej Polski.

Aktualne zasady w podróżowaniu publikuje na swojej stronie MSZ. Przykładowo:

Od 1 sierpnia 2021 r. przyjazd do Niemiec jest możliwy co do zasady tylko z negatywnym wynikiem testu. Dotyczy to zarówno podróży drogą lądową, jak i podróży samolotem. Szybkie testy antygenowe mogą być wykonane najwcześniej 48h (testy PCR, LAMP, TMA 72h) przed przyjazdem do Niemiec.

Aby wjechać do Francji z Polski oraz innych krajów strefy zielonej należy posiadać: albo negatywny wynik testu (PCR lub antygenowego) wykonanego do 72 godzin przed kontrolą, albo zaświadczenie o szczepieniu (7 dni od otrzymania drugiej dawki szczepionek Pfizer, Moderna czy AstraZeneca, lub po pierwszej dawce w przypadku ozdrowieńców lub 4 tygodnie w przypadku szczepionki Janssen), albo zaświadczenie, że w okresie od 6 miesięcy do 11 dni wcześniej przechodziłeś chorobę. Trzeba tez posiadać własnoręcznie wypełnione oświadczenie o braku symptomów i kontaktu z osobami chorymi.

Osoby w pełni zaszczepione przyjeżdżające do Anglii, Walii, Szkocji lub Irlandii Północnej z krajów niskiego ryzyka epidemicznego muszą: zarezerwować i opłacić test na Covid-19, który jest do wykonania w pierwszym lub drugim dniu po przyjeździe; wypełnić formularz lokacyjny - w ciągu 48 godzin przed przyjazdem; wykonać test na Covid-19 zaraz po przyjeździe.

Certyfikat szczepienia

Aby udowodnić przyjęcie pełnego szczepienia, obywatele krajów europejskich muszą przedstawić certyfikat szczepienia COVID. Dopuszcza się zarówno formę cyfrową, jak i papierową dokumentu.

Osoby, które nie są w pełni zaszczepione, przyjeżdżające do Anglii, Walii, Szkocji lub Irlandii Północnej z krajów niskiego ryzyka epidemicznego muszą wykonać test na Covid-19 w ciągu 3 dni przed przyjazdem; zarezerwować i opłacić pakiet testów na 2. i 8. dzień pobytu; po przyjeździe odbyć 10-dniową kwarantannę w miejscu pobytu.

PATRONI AKCJI

Na Zachodzie zaszczepiło się już 70 - 80 proc. społeczeństwa. Jak sytuacja w Niemczech, Czechach czy Izraelu?
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Na Zachodzie zaszczepiło się już 70 - 80 proc. społeczeństwa. Jak sytuacja w Niemczech, Czechach czy Izraelu? - Nowiny

Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto