Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Przemyślu [ZDJĘCIA]

Łukasz Solski
Łukasz Solski
W środę 1 marca po raz kolejny obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego. Żołnierzy, których jedynym pragnieniem było żyć w wolnym kraju. Żołnierzy, którzy byli więzieni, cierpieli tortury i ginęli za sen o wolności.

Żołnierze Wyklęci

- Żołnierze Wyklęci to przede wszystkim ludzie kontynuujący walkę o niepodległość Polski, którzy zaczynali ją toczyć bardzo często na początku II wojny światowej. Stwierdzenia, że mówimy o drugiej konspiracji albo konspiracji powojennej, są określeniami ahistorycznymi i nienaukowymi. Konspiracja, którą określamy mianem Żołnierzy Wyklętych, to konspiracja niepodległościowa o obliczu antykomunistycznym, która wcale nie zaczęła się po zakończeniu II wojny, tylko w sposób płynny zmieniła swoje oblicze z oblicza antyniemieckiego właśnie na antykomunistyczne. W mojej opinii stało się to w połowie 1943 r., po zerwaniu stosunków dyplomatycznych przez sowiecką Rosję z rządem polskim na uchodźstwie. Jeżeli mamy w przestrzeni publicznej próby przeciwstawiania etosu żołnierzy Armii Krajowej etosowi Żołnierzy Wyklętych, to jest to również całkowicie nienaukowe stwierdzenie, bo mówimy tak naprawdę o jednym i tym samym środowisku - powiedział w rozmowie z PAP dr Tomasz Łabuszewski, szef Biura Badań Historycznych IPN w Warszawie.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Przemyślu

Tuż po godz. 8 nastąpiło złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy tablicy upamiętniającej żołnierzy podziemia antykomunistycznego przy ul. Krasińskiego 25. Tuż potem delegacje udały na groby majora Władysława Koby na Cmentarzu Zasańskim oraz Alicji Wnoronowskiej na Cmentarzu Głównym.

  • Major Władysław Koba był bohaterem II wojny światowej i powojennej konspiracji niepodległościowej, ostatnim komendantem Okręgu Rzeszowskiego Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Został stracony na mocy wyroku komunistycznego Wojskowego Sądu Rejonowego w Rzeszowie 31 stycznia 1949 roku, a jego szczątki odnalezione przez IPN, spoczęły w grobie rodzinnym w Przemyślu w 77.rocznicę napaści Związku Sowieckiego, w 2016 roku.
  • Alicja Wnorowska była od września 1944 roku członkiem Brygad Wywiadowczych AK, która została umieszczona w przemyskim, a potem rzeszowskim Urzędzie Bezpieczeństwa, jako źródło wywiadowcze. Aresztowana we wrześniu 1946 roku, została skazana na karę śmierci, która została zamieniona na dożywocie. Więzienie opuściła w 1955 roku. Zmarła w 2008 roku.

Kwiaty składali i zapalili znicze m.in.:

  • prezydent miasta Wojciech Bakun,
  • przewodniczący Rady Miejskiej Robert Bal,
  • starosta przemyski Jan Pączek,
  • przewodniczący Rady Powiatu Wojciech Bobowski,
  • wicewojewoda Jolanta Sawicka,
  • Dowódca Garnizonu Przemyśl ppłk Marcin Zalewski.

O godz. 16 odprawiona została msza święta w kościele OO. Karmelitów Bosych w intencji żołnierzy podziemia antykomunistycznego z udziałem pocztów sztandarowych. Główne uroczystości miały miejsce przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Cmentarzu Wojskowym z udziałem Kompanii Honorowej Wojska Polskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Przemyślu [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto