Narodowy Spis Powszechny z konkursem. Co daje nam spis

Redakcja
Materiały prasowe US w Rzeszowie
Większość ministerstw swoje decyzje podejmuje posiłkując się danymi spisowymi. Bez spisu praktycznie niemożliwa byłaby pomoc obszarom wiejskim na większą skalę. Wskaźniki np. skanalizowania gminy, obliczane są na podstawie wyników spisowych. Dotacje unijne przyznawane są w oparciu o wielkość kraju oraz liczebność mieszkańców, określoną danymi pochodzącymi z ostatniego spisu.

Spisy w naszym kraju to już długa tradycja. W tym roku mija właśnie 100 lat od pierwszego spisu powszechnego, który przeprowadzono w wolnej Polsce. Od tamtej pory odbyło się 10 spisów powszechnych. Wynik każdego z nich, to niezwykle cenne dane, w oparciu o które można planować działania podejmowane na rzecz rozwoju państwa. Tak dzieje się również w innych krajach na świecie. Trudno sobie nawet wyobrazić progres społeczno-gospodarczy bez danych spisowych. Spis powszechny jest dlatego bezdyskusyjną koniecznością.

Wszyscy, którzy się jeszcze nie spisali, powinni więc to zrobić jak najszybciej. Można się spisać przez internet, wchodząc na stronę spis.gov.pl, dzwoniąc na infolinię spisową 22 279 99 99, lub poczekać na rachmistrza. Jeżeli chcemy się sami z nim skontaktować wystarczy zadzwonić do swojego urzędu gminy i zapytać o kontakt z rachmistrzem spisowym.

Konkurs dla sołectw i osiedli

Najmniejszymi jednostkami administracyjnymi są sołectwa i osiedla. Dlatego mamy ciekawą propozycję właśnie dla sołtysów i przewodniczących rad osiedlowych, aby mobilizowali mieszkańców do spisywania się, a przy okazji wzięli udział w atrakcyjnym konkursie „Spisani na medal”, promującym NSP 2021.

Zasady konkursu są proste. Wystarczy, że sołtys jako przedstawiciel sołectwa, a przewodniczący rady osiedla jako przedstawiciel osiedla, zachęcą mieszkańców sołectwa lub osiedla do spisania się i minimum 5 różnych adresów zamieszkania takich osób prześlą na e-mail: m.tomczyk@stat.gov.pl. W konkursie mogą brać udział tylko te osoby, które spisały się po 27 sierpnia, czyli od momentu rozpoczęcia konkursu. Uwaga! Wymagamy wyłącznie adresów zamieszkania, a nie imion i nazwisk spisanych osób. Ważne są adresy mieszkańców, którzy spisali się sami przez internet, telefonicznie na infolinii, lub u rachmistrza.

Sołtysi i przewodniczący rad osiedlowych przesyłając adresy zamieszkania spisanych osób, muszą podać swoje imię i nazwisko, sołectwo lub osiedle, które reprezentują oraz kontakt telefoniczny i e-mailowy.

Nagrody

  • Za zajęcie pierwszego miejsca, czyli przesłanie największej liczby adresów spisanych mieszkańców, sołectwa i oddzielnie osiedla otrzymają: bon zakupowy o wartości 1200 zł, dysk zewnętrzny 1TB, słuchawki bezprzewodowe, power bank i myszkę komputerową bezprzewodową.
  • Za zajęcie drugiego miejsca: bon zakupowy o wartości 800 zł, dysk zewnętrzny 1TB, słuchawki bezprzewodowe, power bank i myszkę komputerową bezprzewodową.
  • Za zajęcie trzeciego miejsca: bon zakupowy o wartości 600 zł, dysk zewnętrzny 1TB, power bank, myszkę komputerową bezprzewodową.
  • Za zajęcie 4-6 miejsca sołectwa i osiedla miejskie otrzymają: bony zakupowe o wartości 400 zł, power bank, myszkę komputerową bezprzewodową.

Łącznie nagrodzimy 6 sołectw i 6 osiedli. Oddzielnie będą liczone przesłane adresy spisanych mieszkańców sołectw i osiedli. Tak więc pierwsze, drugie, trzecie oraz miejsca 4-6 zajmą oddzielnie sołectwa i osiedla. Odbiorcami nagród są sołtysi i przewodniczący osiedli, którzy wspólnie z radą sołecką, a w przypadku osiedli radą osiedla, podejmą decyzję na co przeznaczyć nagrody.

Uwaga! Adresy spisanych mieszkańców można przesyłać na bieżąco na adres: m.tomczyk@stat.gov.pl. Dla każdego sołectwa i osiedla zostanie utworzony specjalny folder, do którego będą trafiać przesłane adresy.

REGULAMIN KONKURSU

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Materiał oryginalny: Narodowy Spis Powszechny z konkursem. Co daje nam spis - Nowiny

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie