Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Nasi czołgiści uczestniczyli w polsko-amerykańskim szkoleniu w Nowej Dębie [ZDJĘCIA]

OPRAC.:
Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Polsko-amerykańskie szkolenie na poligonie w Nowej Dębie.
Polsko-amerykańskie szkolenie na poligonie w Nowej Dębie. MON/18. Dywizja Zmechanizowana
Na poligonie w Nowej Dębie Żołnierze z USA ćwiczyli na czołgach Abrams i wozach bojowych Bradley, a żołnierze Wojska Polskiego z 18. Dywizji Zmechanizowanej ćwiczyli z wykorzystaniem armatohaubic Krab, transporterów Rosomak, samobieżnych moździerzy Rak i zestawów przeciwlotniczych Poprad.

Szkolenie obserwował wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

- Dziękuje za tę bardzo bliską współpracę wojskową między żołnierzami USA i żołnierzami Wojska Polskiego. W połowie tego roku pierwsze egzemplarze Abramsów trafią na wyposażenie Wojska Polskiego do 18 Dywizji Zmechanizowanej, Żelaznej Dywizji, do 1 Warszawskiej Brygady Pancernej. Zadaniem tych czołgów będzie zamknięcie bramy brzeskiej. A więc postawienie tamy nie do przebicia. Tamy, która spowoduje, że ewentualnie, gdyby agresor zdecydował się na zaatakowanie Polski to nie uda mu się - twierdzi szef MON.

Wicepremier Mariusz Błaszczak w kwietniu 2022 podpisał umowę na pozyskanie dla Wojska Polskiego 250 czołgów M1A2 Abrams w najnowocześniejszej wersji SEPv3. Polska zamówiła także 116 czołgów Abrams, którymi do tej pory dysponowała armia Stanów Zjednoczonych. Zakup czołgów wpisuje się w plan modernizacji Wojska Polskiego.

Szef MON mówiąc o sojuszu polsko – amerykańskim zaznaczył, że Polska wzmacnia z USA także współpracę przemysłową. Wicepremier Mariusz Błaszczak odniósł się do swojej rozmowy z wiceprezesem General Dynamics - firmy produkującej czołgi Abrams.

- Rozmawialiśmy na temat ustanowienia serwisu dla czołgów Abrams. Ten serwis będzie oczywiście dotyczył przede wszystkim polskich Abramsów, ale wiemy, że inne państwa europejskie są zainteresowane kupieniem Abramsów. Wiemy też, że rząd Stanów Zjednoczonych zdecydował o tym, że przekaże Abramsy na Ukrainę. W związku z tym Polska staje się naturalnym centrum serwisowym, a pewnie też i produkcyjnym jeśli chodzi o czołgi Abrams w przyszłości.( …) Prowadzimy też zaawansowane rozmowy z Raytheon, z firmą która jest producentem przeciwpancernych rakiet Javelin. I też jesteśmy tu na dobrej drodze, żeby ulokować produkcje tej broni w Polsce -
- twierdzi wicepremier Błaszczak.

W swoim przemówieniu szef MON wspomniał także o liczebnym wzmacnianiu Wojska Polskiego.

- W ubiegłym roku do zawodowej służby wojskowej przystąpiło 13 742 nowych żołnierzy. To była największa liczba od czasu zaniechania obowiązkowej służby wojskowej. To znaczy, że nasza kampania przynosi dobre rezultaty, że jest wielu chętnych do przystąpienia do Wojska Polskiego. Za to dziękuje. Z tego się bardzo cieszę i zachęcam kolejnych do tego, żeby wstępować do Wojska Polskiego.

Polsko-amerykańskie szkolenie na poligonie w Nowej Dębie.

Nasi czołgiści uczestniczyli w polsko-amerykańskim szkoleniu...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nasi czołgiści uczestniczyli w polsko-amerykańskim szkoleniu w Nowej Dębie [ZDJĘCIA] - Podkarpackie Nasze Miasto

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto