18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nowa lista leków refundowanych

Redakcja
Nowa lista leków refundowanych arch. Polskapresse / zdj. ilustracyjne
Od 1 maja 2014 roku, obowiązuje nowa lista leków refundowanych. 117 nowych produktów, znalazło się na liście refundacyjnej. Wśród nich są m.in. lek stosowany w leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc oraz przeciwbólowy wykorzystywany w leczeniu nowotworów złośliwych.

Lista leków refundowanych

Jak wyjaśnia ministerstwo zdrowia w zakresie listy aptecznej wśród nowych produktów jest lek zawierający indakaterol (refundowany we wskazaniu - przewlekła obturacyjna choroba płuc – leczenie podtrzymujące u pacjentów powyżej 18 roku życia), lek zawierający lakozamid - we wskazaniu terapia dodana u chorych powyżej 16 roku życia z padaczką ogniskową z brakiem kontroli napadów lub nietolerancją leczenia po zastosowaniu co najmniej dwóch prób terapii dodanej.

Objęty refundacją został także lek złożony zawierający dwie substancje o działaniu przeciwbólowym tramadol i paracetamol - we wskazaniu nowotwory złośliwe (bezpłatnie) oraz w objawowym leczeniu bólu o umiarkowanym i dużym nasileniu (30 proc. odpłatności), a także lek zawierający posakonazol - zapobieganie inwazyjnym zakażeniom grzybiczym u pacjentów po przeszczepieniu szpiku.

Na nowej liście rozszerzono także wskazania do refundacji dla niektórych leków.

Od 1 maja na liście nie ma 46 produktów dostępnych wcześniej jako refundowane - to skutek wniosków producentów o skrócenie obowiązywania decyzji refundacyjnych lub upłynięcia terminu obowiązywania wcześniejszych decyzji.

Jeżeli chodzi o zmianę cen, to dla 167 produktów wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu: – od 64,80 zł do 2 gr, zaś dla 16 produktów - wprowadzono podwyżki od 38 gr do 12,20 zł.

W porównaniu z poprzednią listą refundacyjną od 1 maja, dla 362 produktów nastąpił spadek dopłaty dokonywanej przez pacjenta – od 43,09 zł do 1 gr, zaś dla 375 produktów - wzrost dopłaty dokonywanej przez pacjenta – od 1 gr do 86,56 zł.

W przypadku 712 produktów cena detaliczna brutto spadła – od 68,22 zł do 1 gr, a dla 155 produktów - wzrosła od 9 gr do 15,86 zł.

W zakresie leków stosowanych w ramach programów lekowych i chemioterapii zgodnie z nową listą refundowany od 1 maja jest m.in. lek zawierający posakonazol - we wskazaniu zapobieganie inwazyjnym zakażeniom grzybiczym u pacjentów z ostrą białaczką szpikową lub zespołem mielodysplastycznym otrzymujących chemioterapię mogącą powodować długotrwałą neutropenię i u których jest duże ryzyko rozwoju inwazyjnych zakażeń grzybiczych.

Ponadto objęty refundacją został nowy lek zawierający pleriksafor - stosowany u dorosłych pacjentów z chłoniakiem lub szpiczakiem mnogim, u których planowane jest wykonanie autologicznego przeszczepienia macierzystych komórek krwiotwórczych, w przypadku, gdy mobilizacja tych komórek innymi metodami jest niewystarczająca.

Refundacją objęto też kolejny lek zawierający kwas zoledronowy – stosowany w zapobieganiu powikłaniom kostnym u dorosłych pacjentów z zaawansowanym procesem nowotworowym z zajęciem kości.

W nowym wykazie zwiększono też dostępność niektórych programów lekowych i chemioterapii poprzez rozszerzenie wskazań dla refundowanych dotychczas leków. Chodzi np. o leczenie nowotworów podścieliska przewodu pokarmowego, szpiczaka mnogiego, chłoniaka Hodgkina.

Dla 4 produktów zawierających 2 substancje czynne stosowane w chemioterapii – kwas zoledronowy oraz imatynib wprowadzono obniżki urzędowych cen zbytu: – od 2160,00 zł do 12,96 zł.

Lista refundacyjna aktualizowana jest przez ministra zdrowia co dwa miesiące.

Nowa lista leków refundowanych od 1 maja 2014 - obniżki cen dla pacjenta

Nowa lista leków refundowanych od 1 maja 2014 - podwyżki cen dla pacjenta

Pełna nowa lista leków refundowanych od 1 maja 2014

Problemy kadrowe gastronomii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie