Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe tablice pojawią się przy drogach dojazdowych do Przemyśla. Poinformują turystów o fortach i cmentarzach z okresu I wojny [WIZUALIZACJE]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Nowe tablice informacyjne o fortach Twierdzy Przemyśl i cmentarzach z okresu I wojny światowej pojawią się przy drogach dojazdowych do Przemyśla.
Nowe tablice informacyjne o fortach Twierdzy Przemyśl i cmentarzach z okresu I wojny światowej pojawią się przy drogach dojazdowych do Przemyśla. ZGFTP
Już wkrótce na dojazdowych drogach do Przemyśla, tuż przed wjazdem do miasta, pojawią się nowe tablice drogowe. Powstaną z myślą o turystach. Poinformują o fortach Twierdzy Przemyśl i cmentarzach wojennych z okresu I wojny światowej.

Nowe tablice informacyjne pojawią się przy remontowanych obecnie drogach DK 28 z Medyki do Przemyśla oraz wojewódzkiej 885 od granicy państwa przez Hermanowice do Przemyśla. Pierwsza droga prowadzi od najpopularniejszego na polsko-ukraińskiej granicy przejścia w Medyce, druga od planowanego przejścia polsko-ukraińskiego w Malhowicach.

Nowe znaki będą ustawione również na drodze krajowej DK 28 z Przemyśla w Bieszczady. Znajdą się w Olszanach.

Odpowiednie oznakowanie Twierdzy Przemyśl to priorytet

Będą informować turystów o fortach i innych obiektach fortecznych Twierdzy Przemyśl oraz cmentarzach wojennych z okresu I wojny światowej.

Na nowych tablicach pojawią się informacje o fortach Salis Soglio I, Nehrybka II, Łuczyce III, Optyń IV, Grochowce V, Iwanowa Góra VI, Prałkowce VII, Łętownia VIII, San Rideau XIII. Ponadto o dawnym lotnisku Twierdzy Przemyśl, cmentarzach wojennych w Starzwie, Stubnie, Kalnikowie i Brylińcach.

- Oznakowanie obiektów Twierdzy Przemyśl, zwłaszcza na drogach wylotowych z miasta, uznajemy za jedno z ważniejszych zadań, mających na celu wypromowanie fortecznego zabytku

- mówi Mirosław Majkowski, przewodniczący Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyśl. To związek jest inicjatorem ustawienia nowych znaków.

Największą bolączka Twierdzy Przemyśl jest słaba informacja

Twierdza Przemyśl z okresu I wojny światowej to jedna z największych atrakcji turystycznych województwa podkarpackiego. Część fortów została niedawno uporządkowana i przystosowana do bezpiecznego zwiedzania. Jednak bolączką Twierdzy Przemyśl jest brak informacji, zwłaszcza w terenie.

Dopiero niedawno, pod koniec 2019 r. przy drodze krajowej DK 77 w Duńkowiczkach pojawiła się pierwsza, profesjonalna tablica informacyjna o zespole fortecznym Twierdzy Przemyśl.

- Mieliśmy wiele sygnałów, że tablica spotkała się z życzliwym przyjęciem mieszkańców i turystów

— mówi Majkowski.

Kilka lat temu znaczna część fortów Twierdzy Przemyśl została odrestaurowana i przystosowana do bezpiecznego zwiedzania. 5 mln euro na ten projekt pochodziło ze wsparcia Unii Europejskiej. Celem było m.in. ożywienie turystyczne w gminach zrzeszonych w Związku Gmin Fortecznych Twierdzy Przemyślu, utworzenie miejsc pracy itp. W 2017 r. sposób realizacji projektu zbadała Najwyższa Izba Kontroli.

Choć samo zagospodarowanie i renowację kontrolerzy ocenili pozytywnie, o tyle wiele dalszych działania już nie. Według ówczesnego raportu NIK, sporej wartości projekt nie przyczynił się do powstania planowanych nowych miejsc pracy. Zdaniem NIK brak było odpowiedniej informacji turystycznej i oznakowań, które sprzyjałyby rozwojowi turystyki. Sytuacja ta zaczęła się zmieniać dopiero niedawno. Nadal jest jednak sporo do zrobienia, gdyż tłumów turystów zwiedzających forty, póki co nie widać.

Nowe tablice informacyjne o fortach Twierdzy Przemyśl i cmentarzach z okresu I wojny światowej pojawią się przy drogach dojazdowych do Przemyśla.

Nowe tablice pojawią się przy drogach dojazdowych do Przemyś...

ZOBACZ TEŻ. Ekipa programu TVP "Było, nie minęło" zachwycona Twierdzą Przemyśl:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto