MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Od 1 grudnia znikają szlabany na "państwowych" odcinkach autostrad A4 i A2 [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Od 1 grudnia nowy system poboru opłat na odcinku A4 Wrocław - Sośnica i A2 Konin - Stryków. Nz. zmiana oznakowania na bramkach.
Od 1 grudnia nowy system poboru opłat na odcinku A4 Wrocław - Sośnica i A2 Konin - Stryków. Nz. zmiana oznakowania na bramkach. Paweł Relikowski/Polska Press
Od środy 1 grudnia znikają szlabany na bramkach na "państwowych" odcinkach autostrad A4 Wrocław - Sośnica oraz A2 Stryków - Konin. Za przejazd kierowcy wszystkich rodzajów pojazdów zapłacą aplikacją e-TOLL, elektronicznym e-biletem lub urządzeniami OBU/ZSL.

Zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, popularnie zwane państwowymi, odcinki autostrad A4 z Wrocławia do Strykowa oraz A2 ze Strykowa do Konina od 1 grudnia będą pierwszymi w Polsce, na których całkiem znika możliwość płacenia za przejazd gotówką lub kartami płatniczymi u inkasenta w budce, przy wjeździe lub wyjeździe. Od środy opłatę będzie można uregulować tylko aplikacją, e-biletem lub poprzez urządzenia lokalizacyjne OBU/ZSL.

Oczywiście, na innych odcinkach autostrad, zarządzanych przez prywatne podmioty, zapłacimy według zasad określonych przez ich operatorów. Obowiązują na nich tradycyjne płatności, ale np. na całej A1 i A4 na odcinku Katowice - Kraków można zapłacić aplikacjami (innymi niż e-TOLL, np. Amber One).

Co z opłatami na podkarpackim 167-km odcinku autostrady A4? Nie wiadomo kiedy zostaną wprowadzone opłaty. Jednak jeżeli już się to stanie, to droga zostanie objęta nowym systemem opłat.

Od 1 października z nowych, elektronicznych form płatności na "państwowych" odcinkach autostrad muszą korzystać kierowcy ciężarówek. Pomimo kłopotów w pierwszych dniach, z czasem przyzwyczaili się do niego. Od 1 grudnia taki system poboru opłat obejmie wszystkich kierowców. Najtrudniej będzie się przestawić osobom, które do tej pory płaciły tylko na bramkach, gotówką lub kartą.

- Przed nami kolejna wielka zmiana, którą zapowiadaliśmy wdrażając nowy system poboru opłat drogowych. Wykorzystując możliwości systemu e-TOLL 1 grudnia zlikwidujemy szlabany na państwowych autostradach. Przejazd aut osobowych i motocykli odcinkami A2 Konin-Stryków i A4 Wrocław-Sośnica nie będzie wymagał zatrzymywania się. Dzięki temu zwiększy się komfort jazdy, bo ruch będzie się odbywał płynnie – informuje Magdalena Rzeczkowska, szef Krajowej Administracji Skarbowej.

Za nowy system poboru opłat odpowiada KAS.

Kierowcy za przejazd autostradą zapłacą e-biletem autostradowym, który będą mogli zakupić w nowej aplikacji e-TOLL PL BILET, w aplikacjach partnerów systemu e-TOLL oraz w sieci dystrybucji stacjonarnej partnerów, m.in. na wybranych stacjach paliw Orlenu i Lotosu.

Aktualna lista punktów będzie udostępniona na stronie: etoll.gov.pl

E-bilet będzie można kupić z 60-dniowym wyprzedzeniem i będzie on ważny 48 godzin od momentu aktualizacji. Co ważne, bilet będzie można przechowywać elektronicznie w smartfonie, a dla tradycjonalistów przewidziano wersję papierową.

Opłatę najłatwiej będzie można również regulować bezpośrednio aplikacją e-TOLL PL lub urządzeniami pokładowymi OBU/ZSL, które przekazują dane geolokalizacyjne do systemu e-TOLL. Warunkiem będzie jednak włączenie ich na czas przejazdu autostradą.

- Na odcinkach autostrad A4 Wrocław - Sośnica oraz A2 Konin - Stryków nie będzie już możliwości pobrania biletu kartonikowego w bileterkach ani opłacenia przejazdu w kiosku u inkasenta - informuje KAS.

Place Poboru Opłat na drogach pozostaną, choć nie będzie już szlabanów. W tych miejscach będzie obowiązywać ograniczenie prędkości do 50 km na godzinę.

Niestety, nie będzie okresu przejściowego na przyzwyczajenie się kierowców do nowego systemu opłat. 1 grudnia jest datą graniczną. Po tym dniu, za brak opłaty za przejazd autostradą grozi nam kara do 500 złotych.

Zdaniem wielu kierowców nowy system pobory opłat, dla państwowych autostrad, jest lepszy od tego na A1 czy A4 Katowice-Kraków. Przede wszystkim dlatego, że zupełnie likwiduje szlabany.

Kiedy dojdzie do jednolitego systemu poboru opłat za wszystkie drogi w Polsce? Pomimo zapowiedzi, na razie nie opracowano takiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Od 1 grudnia znikają szlabany na "państwowych" odcinkach autostrad A4 i A2 [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto