Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Od czwartku w Przemyślu "godziny dla seniorów" w sklepach. Rozwiązanie ma wielu przeciwników

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Od czwartku w sklepach spożywczych, drogeriach i aptekach mają obowiązywać tzw. godziny dla seniorów.
Od czwartku w sklepach spożywczych, drogeriach i aptekach mają obowiązywać tzw. godziny dla seniorów. Pixabay
Od najbliższego czwartku rząd chce wprowadzić tzw. godziny dla seniorów w większości sklepów. W godz. 10 do 12 zakupy w sklepach spożywczych, drogeriach i aptekach będą mogły zrobić tylko osoby w wieku powyżej 60 lat. Rozwiązanie ma wielu krytyków.

Wprowadzenie przepisu o tzw. godzinach dla seniorów w handlu zapowiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki. Jednak rozwiązanie to ma wielu przeciwników. Już teraz dochodzi do nieporozumień.

- We wtorek rano byłem świadkiem, jak młoda ekspedientka bardzo taktownie i uprzejmie próbowała wyprosić ze sklepu starszą kobietę. Ta oburzyła się, i krzyczała, czy teraz ona ma umrzeć z głodu

— opowiada nam Czytelnik z Rzeszowa.

Kolejka samochodów do mobilnego punktu poboru wymazów przy W...

Oczywiście ekspedientka nie miała racji, bo senior może robić zakupy w dowolnym momencie, w godzinach otwarcia sklepu, i nie zmieni się to nawet po wprowadzeniu godzin dla seniorów. Na czym będą polegać zmiany?

Godziny dla seniorów często prowadzą do nieporozumień w sklepach

W godz. 10 do 12 w sklepach spożywczych, drogeriach i aptekach zakupy będą mogły zrobić wyłącznie osoby w wieku powyżej 60 roku życia. Nie oznacza to, że osoby starsze nie będą mogły iść na zakupy w innych godzinach. Oczywiście mogą i nadal będą mogły. Natomiast w godzinach 10 do 12 zakupów nie zrobią osoby młodsze, w wieku poniżej 60 roku życia. Pojawiły się również informacje, że regulacje mają nie obowiązywać w soboty i handlowe niedziele, jednak nie wiadomo, czy tak faktycznie się stanie.

Po co takie rozwiązanie?

Rząd twierdzi, że chce w ten sposób chronić osoby starsze nie tylko podczas samych zakupów. Ma to pomóc w unikaniu przez nich także innych potencjalnie niebezpiecznych miejsc.

Taka regulacja, która przez krótki okres obowiązywała już wiosną, jest powszechnie krytykowana.

- W pełni rozumiemy, że osoby starsze potrzebują wsparcia nie tylko w tym trudnym czasie. Warto jednak się przyjrzeć, jak wprowadzone godziny dla seniorów wyglądają w praktyce. Otrzymaliśmy liczne informacje, iż rozwiązanie to nie wspiera funkcjonowania handlu w zakresie obsługi osób starszych, a stwarza problematyczne i potencjalnie konfliktowe sytuacje zarówno pomiędzy klientami sklepów, jak i pomiędzy klientami a obsługą

– komentuje Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu. Taki komentarz PIH zamieściła w kwietniu, ale obecnie jeszcze ram z informacją, że nadal jest aktualny.

W jednym z większych przemyskich sklepów usłyszeliśmy, że wiosną "godziny dla seniorów" w ogóle się nie sprawdziły. W godz. 10 do 12 ten sklep świecił pustkami, ale tuż przed 12 przed wejściem gromadziły się tłumy młodszych osób, a w kilkanaście minut później te osoby tłoczyły się w kolejkach przed kasami. Często klienci wyładowywali frustrację na załodze sklepu.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto