Opactwo Benedyktynek w Przemyślu. Odbudowa po II wojnie długo trwała [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Zdjęcia z lat 50. i 60. ub. wieku Opactwa Benedyktynek w Przemyślu. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Biuro Dokumentacji Zabytków w Rzeszowie i PKZ w Krakowie i są w posiadaniu WUOZ w Przemyślu.
Zdjęcia z lat 50. i 60. ub. wieku Opactwa Benedyktynek w Przemyślu. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Biuro Dokumentacji Zabytków w Rzeszowie i PKZ w Krakowie i są w posiadaniu WUOZ w Przemyślu. WUOZ w Przemyślu
Udostępnij:
Usuwanie powojennych zniszczeń budynków i otoczenia klasztoru benedyktynek w Przemyślu trwało wiele lat. Na archiwalnych fotografiach z lat 1950 - 1964 doskonale widać, w jakim stanie były te obiekty.

Archiwalne fotografie budynków Klasztoru Panien Benedyktynek w Przemyślu opublikował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Biuro Dokumentacji Zabytków w Rzeszowie i PKZ w Krakowie i są w posiadaniu WUOZ w Przemyślu.

Doskonale widać na nich, jak duże spustoszenia spowodowała II wojna światowa oraz w jakim stanie znajdowały się te obiekty jeszcze w katach 60. XX wieku.

Choć zdjęcia są niezwykle ciekawe i szerzej nieznane, to jednak bezpośrednią przyczyną ich publikacji jest duże zainteresowanie prowadzonymi obecnie pracami remontowymi, a zwłaszcza furtą klasztorną od strony ul. Krasińskiego.

Na różnych portalach pojawiły się informacje, że niszczony jest zabytek o dużej wartości historycznej, powstały na grubo przed II wojną światową. Dodatkowo Internauci wyrażali zaniepokojenie wyciętą, dorodną lipą.

Brama powstała w latach 60. lub w 1970 roku. Nie jest przedwojenna konstrukcja

- W związku z dużym zainteresowaniem remontem bramy od strony ulicy Krasińskiego - powstałą w murach klasztornych prawdopodobnie w latach 60-tych lub po utworzeniu parafii w 1970 r. - postanowiliśmy zaprezentować wybrane zdjęcia archiwalne z tego okresu - informuje WUOZ w Przemyślu.

Jak dalej wyjaśnia urząd konserwatorski, w trakcie prowadzonych obecnie robót związanych z poszerzeniem bramy wyraźnie można było zaobserwować budowę muru, czyli okładzinę zewnętrzną ceglaną i rumosz ceglany wymieszany z zaprawą jako wypełnienie.

- W tym czasie mur był nakryty czapą betonową, a nie dachówkami ceramicznymi, które zostały położone znacznie później. Stan zachowania utrwalony na fotografiach wyraźnie wskazuje na to, jak długo trwało usuwanie zniszczeń wojennych w klasztorze, kościele i w zrujnowanej ostrzałem szkole – seminarium nauczycielskim, która dzisiaj istnieje jedynie fragmentarycznie w partii piwnic, pod poziomem gruntu - twierdzą urzędnicy WUOZ.

Ustalenia, co do zakresu prowadzonych prac remontowych w Opactwie Benedyktynek w Przemyślu

Z powodu wielu niejasności dotyczących obecnego remontu, służby konserwatorskie opublikowały dokładne informacje o inwestycji.

Na początku 2020 r. PWKZ na podstawie przesłanej dokumentacji, wydał pozwolenie konserwatorskie dla Parafii Św. Trójcy w Przemyślu, na przeprowadzenie prac polegających na przebudowie bramy wjazdowej oraz zjazdu drogowego od strony ul. Krasińskiego. Pozwolenie wydano z następującymi wytycznymi:

  • w trakcie prac ziemnych, należy wykonać badania archeologiczne w formie nadzoru archeologicznego po wcześniejszym uzyskaniu pozwolenia na prowadzenie takich działań,
  • zabytkowy materiał ceglany pochodzący z prac rozbiórkowych, powinien zostać zachowany tj. zdeponowany na terenie przedmiotowego opactwa,
  • należy prowadzić dokumentację przebiegu wskazanych w pozwoleniu prac oraz opracować wyniki tych badań, w sposób umożliwiający jednoznaczną identyfikację i dokładną lokalizację przestrzenną wszystkich czynności, użytych materiałów oraz dokonanych odkryć i przekazania jej wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków w terminie 3 miesięcy od dnia zakończenia tych prac.

- Pozwolenie wydano z uwagi na potrzeby zachowania bezpieczeństwa przeciwpożarowego i dostępność dla służb medycznych ze względu, że na tym terenie funkcjonuje parafia i Klasztor Benedyktyński. Zezwolono na realizację przedmiotowego zamierzenia inwestycyjnego, zgodnie z przedstawioną dokumentacją projektową zakładającą m.in. zachowanie istniejących skrzydeł bramnych jako furty poprzez wkomponowanie ich w większe wrota osadzone za pomocą zawiasu na nowych słupach - tłumaczy WUOZ w Przemyślu.

Jak twierdzą urzędnicy "w odniesieniu do sposobu prowadzenia prac remontowych zwołujemy pilną komisję, by na miejscu sprawdzić prowadzone prace".

- W sprawie wyciętej lipy, informujemy, że wydano zgodę z uwagi na kolizję z projektowanym przejazdem na teren kościoła, z naliczeniem opłaty, zgodnie z procedurą. Warunkiem wydanego pozwolenia jest wykonanie odpowiednich nasadzeń zastępczych z sześciu lip, wzdłuż muru. Ten element prac, również sprawdzimy - deklaruje konserwator.

Zdjęcia z lat 50. i 60. ub. wieku Opactwa Benedyktynek w Przemyślu. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Biuro Dokumentacji Zabytków w Rzeszowie i PKZ w Krakowie i są w posiadaniu WUOZ w Przemyślu.

Opactwo Benedyktynek w Przemyślu. Odbudowa po II wojnie dług...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie