Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opactwo Benedyktynek w Przemyślu. Odbudowa po II wojnie długo trwała [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Zdjęcia z lat 50. i 60. ub. wieku Opactwa Benedyktynek w Przemyślu. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Biuro Dokumentacji Zabytków w Rzeszowie i PKZ w Krakowie i są w posiadaniu WUOZ w Przemyślu.
Zdjęcia z lat 50. i 60. ub. wieku Opactwa Benedyktynek w Przemyślu. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Biuro Dokumentacji Zabytków w Rzeszowie i PKZ w Krakowie i są w posiadaniu WUOZ w Przemyślu. WUOZ w Przemyślu
Usuwanie powojennych zniszczeń budynków i otoczenia klasztoru benedyktynek w Przemyślu trwało wiele lat. Na archiwalnych fotografiach z lat 1950 - 1964 doskonale widać, w jakim stanie były te obiekty.

Archiwalne fotografie budynków Klasztoru Panien Benedyktynek w Przemyślu opublikował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Biuro Dokumentacji Zabytków w Rzeszowie i PKZ w Krakowie i są w posiadaniu WUOZ w Przemyślu.

Doskonale widać na nich, jak duże spustoszenia spowodowała II wojna światowa oraz w jakim stanie znajdowały się te obiekty jeszcze w katach 60. XX wieku.

Choć zdjęcia są niezwykle ciekawe i szerzej nieznane, to jednak bezpośrednią przyczyną ich publikacji jest duże zainteresowanie prowadzonymi obecnie pracami remontowymi, a zwłaszcza furtą klasztorną od strony ul. Krasińskiego.

Na różnych portalach pojawiły się informacje, że niszczony jest zabytek o dużej wartości historycznej, powstały na grubo przed II wojną światową. Dodatkowo Internauci wyrażali zaniepokojenie wyciętą, dorodną lipą.

Brama powstała w latach 60. lub w 1970 roku. Nie jest przedwojenna konstrukcja

- W związku z dużym zainteresowaniem remontem bramy od strony ulicy Krasińskiego - powstałą w murach klasztornych prawdopodobnie w latach 60-tych lub po utworzeniu parafii w 1970 r. - postanowiliśmy zaprezentować wybrane zdjęcia archiwalne z tego okresu - informuje WUOZ w Przemyślu.

Jak dalej wyjaśnia urząd konserwatorski, w trakcie prowadzonych obecnie robót związanych z poszerzeniem bramy wyraźnie można było zaobserwować budowę muru, czyli okładzinę zewnętrzną ceglaną i rumosz ceglany wymieszany z zaprawą jako wypełnienie.

- W tym czasie mur był nakryty czapą betonową, a nie dachówkami ceramicznymi, które zostały położone znacznie później. Stan zachowania utrwalony na fotografiach wyraźnie wskazuje na to, jak długo trwało usuwanie zniszczeń wojennych w klasztorze, kościele i w zrujnowanej ostrzałem szkole – seminarium nauczycielskim, która dzisiaj istnieje jedynie fragmentarycznie w partii piwnic, pod poziomem gruntu - twierdzą urzędnicy WUOZ.

Ustalenia, co do zakresu prowadzonych prac remontowych w Opactwie Benedyktynek w Przemyślu

Z powodu wielu niejasności dotyczących obecnego remontu, służby konserwatorskie opublikowały dokładne informacje o inwestycji.

Na początku 2020 r. PWKZ na podstawie przesłanej dokumentacji, wydał pozwolenie konserwatorskie dla Parafii Św. Trójcy w Przemyślu, na przeprowadzenie prac polegających na przebudowie bramy wjazdowej oraz zjazdu drogowego od strony ul. Krasińskiego. Pozwolenie wydano z następującymi wytycznymi:

  • w trakcie prac ziemnych, należy wykonać badania archeologiczne w formie nadzoru archeologicznego po wcześniejszym uzyskaniu pozwolenia na prowadzenie takich działań,
  • zabytkowy materiał ceglany pochodzący z prac rozbiórkowych, powinien zostać zachowany tj. zdeponowany na terenie przedmiotowego opactwa,
  • należy prowadzić dokumentację przebiegu wskazanych w pozwoleniu prac oraz opracować wyniki tych badań, w sposób umożliwiający jednoznaczną identyfikację i dokładną lokalizację przestrzenną wszystkich czynności, użytych materiałów oraz dokonanych odkryć i przekazania jej wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków w terminie 3 miesięcy od dnia zakończenia tych prac.

- Pozwolenie wydano z uwagi na potrzeby zachowania bezpieczeństwa przeciwpożarowego i dostępność dla służb medycznych ze względu, że na tym terenie funkcjonuje parafia i Klasztor Benedyktyński. Zezwolono na realizację przedmiotowego zamierzenia inwestycyjnego, zgodnie z przedstawioną dokumentacją projektową zakładającą m.in. zachowanie istniejących skrzydeł bramnych jako furty poprzez wkomponowanie ich w większe wrota osadzone za pomocą zawiasu na nowych słupach - tłumaczy WUOZ w Przemyślu.

Jak twierdzą urzędnicy "w odniesieniu do sposobu prowadzenia prac remontowych zwołujemy pilną komisję, by na miejscu sprawdzić prowadzone prace".

- W sprawie wyciętej lipy, informujemy, że wydano zgodę z uwagi na kolizję z projektowanym przejazdem na teren kościoła, z naliczeniem opłaty, zgodnie z procedurą. Warunkiem wydanego pozwolenia jest wykonanie odpowiednich nasadzeń zastępczych z sześciu lip, wzdłuż muru. Ten element prac, również sprawdzimy - deklaruje konserwator.

Zdjęcia z lat 50. i 60. ub. wieku Opactwa Benedyktynek w Przemyślu. Zdjęcia pochodzą ze zbiorów Biuro Dokumentacji Zabytków w Rzeszowie i PKZ w Krakowie i są w posiadaniu WUOZ w Przemyślu.

Opactwo Benedyktynek w Przemyślu. Odbudowa po II wojnie dług...

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto