Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oto błędy językowe najczęściej popełniane przez Polaków. Czy Polacy mówią poprawnie? Sprawdź, czy ty mówisz po polsku

Redakcja Polska Press
Redakcja Polska Press
Jakie błędy językowe mówione popełniają Polacy? Zobacz na kolejnych slajdach >>>
Jakie błędy językowe mówione popełniają Polacy? Zobacz na kolejnych slajdach >>>Pixabay.com
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego), który ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. Czy my - Polacy, potrafimy się poprawnie posługiwać swoim językiem ojczystym? Bywa z tym różnie. Jakie najczęściej błędy językowe popełniamy rozmawiając z innymi?

Te błędy językowe najczęściej popełniają Polacy

Włanczanie i wyłanczanie, poszłem, przyszłem, kopłem... Dla niektórych to, niestety, naturalny język, ale na szczęście dla większości to coś nienaturalnego. Język polski jest bardzo trudny, na dodatek znacznie trudniejszy w piśmie niż w mowie, dlatego prawie na pewno nie ustrzeżemy się błędów językowych (pisanych) i w tym artykule.

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego (Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego). To święto ustanowione przez UNESCO w 1999 roku, upamiętniające wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma dopomóc w ochronie różnorodności językowej, jako dziedzictwa kulturowego.

W Polsce to święto podkreśla znaczenie języka polskiego, głównie poprzez organizowane tego dnia w całym kraju dyktanda. Warto podkreślić, że język polski jest znacznie trudniejszy w piśmie niż w mowie. W potocznej mowie nie widzimy przecież dużych i małych liter, przecinków, pauz czy pisowni łącznej/rozłącznej poszczególnych wyrazów.

Odrębną grupę błędów językowych stanowią pleonazmy, czyli tak zwane masło maślane. Choćby cofanie do tyłu - przecież cofać do przodu nie można. I spadać w górę też się nie da.

W tej galerii prezentujemy 25 najczęściej popełnianych przez Polaków błędów językowych w mowie. Czy znasz inne błędy? Napisz o nich w komentarzu.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto