Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pięciolatek zaplątany w pasy bezpieczeństwa wokół szyi, zaczął się dusić. Mundurowi ruszyli na pomoc [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
W dwóch przypadkach funkcjonariusze BiOSG udzielili pomocy poszkodowanym na drodze.
W dwóch przypadkach funkcjonariusze BiOSG udzielili pomocy poszkodowanym na drodze. BiOSG
Pięciolatek zaplątany w pasy bezpieczeństwa wokół szyi, zaczął się dusić – z taką dramatyczną sytuacją zmierzyli się funkcjonariusze Straży Granicznej z przejścia w Korczowej. Z kolei mundurowi z Sanoka byli świadkami dachowania trabanta. Natychmiast udzielili pomocy poszkodowanej rodzinie.

Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w przejściu granicznym w Korczowej. Wjeżdżająca do Polski obywatelka Ukrainy poprosiła strażników granicznych o pomoc.

- Jak się okazało, podróżujący z nią syn owinął sobie kilkukrotnie wokół szyi pas bezpieczeństwa, a blokada uniemożliwiała wyplątanie dziecka. Reakcja mundurowych była natychmiastowa. Aby uwolnić duszące się dziecko, przecięli pasy bezpieczeństwa. Po chwili przerażona matka odetchnęła z ulgą, jej 5-letni synek został bezpiecznie wyjęty z samochodu. Po udzieleniu niezbędnej pierwszej pomocy rodzina mogła kontynuować podróż - informuje por. SG Piotr Zakielarz, rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Dwa dni wcześniej strażnicy graniczni z Podkarpacia byli świadkami wypadku w miejscowości Zabłotce pow. sanocki.

Poruszający się przed nimi trabant zjechał na drugi pas, po czym zderzył się z jadącym z przeciwka samochodem i dachował. Z pomocą natychmiast ruszył patrol SG z placówki w Sanoku.

- Funkcjonariusze pomogli wydostać się rodzinie z samochodu, zabezpieczyli miejsce zdarzenia, a także udzielili poszkodowanym pierwszej pomocy. Podróżująca trabantem rodzina miała naprawdę dużo szczęścia. Cudem uniknęła zderzenia czołowego, a „koziołkowanie” skończyło się na niewielkich obrażeniach - dodaje por. Zakielarz.

Wypadek drogowy – jak należy się zachować?

Jeśli jesteś uczestnikiem lub świadkiem wypadku na drodze, jedynie zachowanie racjonalnego myślenia pozwoli Ci działać skutecznie. Odpowiednie zabezpieczenie miejsca zdarzenia i właściwa ocena sytuacji mogą okazać się kluczowe dla ratowania zdrowia lub życia osób poszkodowanych. Oto, co powinieneś zrobić w sytuacji wypadku (porady według serwisu Rankomat):

  • Sprawdź, czy są poszkodowani, i oceń ich stan – to pierwsza i najważniejsza czynność na miejscu wypadku. Od szybkości Twojego działania może zależeć stan zdrowia i życia poszkodowanego.
  • Wezwij służby– wystarczy, że zadzwonisz pod 112. Pod tym numerem dyspozytor przyjmie zgłoszenie oraz wezwie policję i pogotowie lub straż pożarną, jeśli jest taka konieczność.
  • Zabezpiecz miejsce zdarzenia – zanim udzielisz poszkodowanym pierwszej pomocy, sam zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Nawet przy najlepszych chęciach nic nie zdziałasz, jeśli nadjeżdżający samochód potrąci Cię w trakcie wykonywania RKO. Najlepiej zasłoń miejsce swoim samochodem, włącz światła awaryjne oraz postojowe, ustaw trójkąt ostrzegawczy. Jeśli jest taka potrzeba, zatrzymaj inny samochód i poproś o pomoc.
  • Udziel pierwszej pomocy każdy – kurs prawa jazdy obejmuje obecnie zagadnienia z zakresu pierwszej pomocy. To okazja do tego, aby wykorzystać je w praktyce.
  • Udokumentuj przebieg zdarzenia– wszelkie informacje, które mogą mieć znaczenie w toku postępowania lub dla uzyskania świadczenia z OC, są ważne. Jeśli inni uczestnicy zdarzenia są w stanie, zbierz ich dane – imię, nazwisko czy numer polisy.
    Poczekaj na przyjazd służb – wraz z przybyciem policji lub pogotowia ratunkowego twoja rola się kończy. Pozostaje Ci udzielić wyjaśnień i odpowiedzieć na pytania dotyczące okoliczności zdarzenia.
  • Zgłoś wypadek do towarzystwa ubezpieczeniowego – jeśli to Ty jesteś poszkodowany lub masz autocasco, możesz ubiegać się o odszkodowanie za uszkodzenia auta lub uszczerbek na zdrowiu. Dodatkowo jeżeli Twoje auto nie nadaje się do jazdy, możesz potrzebować samochodu na czas naprawy. Dostaniesz wówczas samochód zastępczy z OC sprawcy.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pięciolatek zaplątany w pasy bezpieczeństwa wokół szyi, zaczął się dusić. Mundurowi ruszyli na pomoc [ZDJĘCIA] - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto