- Przystępujemy do realizacji najbardziej wymagającego i kosztownego etapu, adaptacji pomieszczeń, które kiedyś służyły jako biura, a znajdują się na pierwszym piętrze budynku, wybudowanego jeszcze w latach 70-tych w ramach praktyk szkolnych szkoły budowlanej w Przemyślu - informuje kpt. Agnieszka Kowaliw, prezes Stowarzyszenia Róża Wiatrów w Przemyślu.
Pomieszczenia te od lat są nieużytkowane i wymagają kapitalnego remontu, od instalacji elektrycznej poprzez instalację centralnego ogrzewania z koniecznością zakupu grzejników i pieca gazowego. Ponadto niezbędne jest wykonanie dokumentacji koniecznej do wznowienia dostaw gazu do budynku. Wymiany wymaga też instalacja wodna budynku a naprawy instalacja ziemna, ponieważ przecieka rura, która doprowadza wodę do budynku. Wymiany wymagają również okna, drzwi, podłogi, a cały budynek należałoby docieplić. Zakupić należy również całe wyposażenie oraz oświetlenie pomieszczeń.
- Stowarzyszenie nie chce dopuścić, aby i ten obiekt spotkał los drewnianego budynku Przystani Wodnej wybudowanego jeszcze w latach 40-tych, po którym dziś pozostało tylko wspomnienie, fotografie i fundamenty - dodaje A. Kowaliw.
Odnowiony budynek przystani w Przemyślu będzie służyć dzieciom i młodzieży
Budynek ma służyć dzieciom, młodzieży w tym małym żeglarzom z sekcji żeglarskiej Optimist uczęszczających na całoroczne i nieodpłatne zajęcia żeglarskie oraz mieszkańcom. W budynku znajdzie się sala wykładowo - świetlicowa z tablicą interaktywną, modelarnia, gdzie najmłodsi będą mogli budować własne modele pływające, latające i jeżdżące, a następnie sprawdzać ich działanie na terenie przystani, by przekonać się, czy włożony w ich budowę trud przyniósł oczekiwane efekty.
- Pracując od lat z dziećmi i młodzieżą zauważamy, że coraz częściej brakuje im dokładności i cierpliwości, czyli bardzo ważnych kompetencji społecznych, które należy rozwijać i temu mają służyć planowane przez nas zajęcia. Należy podkreślić, że teren przystani obecnie jest oczyszczony i ogrodzony, więc i bezpieczny dla najmłodszych. Będzie służył także kajakarzom przepływających przez Przemyśl, by mogli się tu zatrzymać, czy nawet spędzić noc, wysuszyć ubrania oraz zwiedzić Przemyśl, w bezpiecznym miejscu pozostawiając swoje rzeczy osobiste i sprzęt, a kolejnego dnia będą mogli ruszyć dalej, mile wspominając pobyt w gościnnym Przemyślu - twierdzi A. Kowaliw.
Stowarzyszenie uruchomiło zbiórkę na zakup materiałów budowlanych na portalu pomagam.pl pod adresem: https://pomagam.pl/przystanwodna/, gdzie każdy może pomóc, każda złotówka się liczy, a wystarczy tylko wpłacić równowartość jednej tabliczki czekolady „Czekolada dla Dziecka” i przy ilości mieszkańców uda się zebrać potrzebną kwotę na remont.
Przystań wodna znajduje się obok przebudowywanego obecnie mostu kolejowego, w centrum Przemyśla
- Pamiętamy jak dawno temu mieszkańcy kupowali cegiełki np. na budowę basenu, który powstał dzięki przemyślanom i służy do dzisiaj, a na tamte czasy był luksusem, którego nam zazdroszczono. Liczymy także na pomoc spółek miejskich, przedsiębiorców, składów budowlanych, firm budowlanych, hurtowni. Każda pomoc jest na wagę złota i pozwoli szybciej zakończyć zaplanowane prace, a tym samym m.in. dzieci będą mogły korzystać z wyremontowanych pomieszczeń - zaznacza A. Kowaliw.
Osoba kontaktowa w sprawie remontu przystani: Jacek Podwyszyński Tel. 530 101 131 mail - [email protected]
Budynek Przystani Wodnej leży w bezpośrednim sąsiedztwie przebudowywanego mostu kolejowego i społecznicy będą chcieli wykorzystać ten atut poprzez m.in. pozyskanie firmy, która wyrazi chęć ocieplenia budynku w zamian za umieszczenie swojego logo reklamowego na elewacji czy płaskim dachu.
- Pamiętajmy, że budynek już jest uwidoczniany na materiałach zdjęciowych i filmowych także z wykorzystaniem dronów, a każdy etap przebudowy mostu będzie medialnie nagłaśniany, zwłaszcza kiedy zacznie się rozsuwanie istniejących przęseł, a potem budowa nowego przęsła pomiędzy istniejącymi. Tym bardziej że most jest ewenementem na skalę światową, a po zakończeniu prac zabytkowe przęsła i nowy obiekt będą atrakcją turystyczną i zapewne most, jak i znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie przystań będą widoczne na zdjęciach i filmach upamiętniających wyprawy turystyczne do naszego pięknego miasta - zachęcają przemyscy działacze.
Stowarzyszenie Róża Wiatrów powstało w 2014 roku, jest członkiem Polskiego Związku Żeglarskiego oraz Międzynarodowej Federacji Szkół Żeglarskich ISSA (International Sailing Schools Association), w ramach wolontariatu organizatorem corocznych bezpłatnych spływów kajakowych rzeką San – Tramwaj Wodny, Dnia Dziecka pod Żaglami, Otwartych Dni Przystani Wodnej, Niebieskich Szkół na Jeziorze Solińskim dla dzieci z Placówek Opiekuńczo - Wychowawczych, Świetlic Terapeutycznych dla Dzieci, Ośrodków Socjoterapii dla Nieletnich, Specjalnych Ośrodków Szkolno – Wychowawczych. Organizatorem bezpłatnych rejsów morskich dla dzieci i młodzieży oraz prowadzi dla najmłodszych nieodpłatne ogólnodostępne i całoroczne zajęcia rekreacyjno – sportowe oraz żeglarskie w klasie łódek Optimist. Członkowie stowarzyszenia nigdy nie odmówili pomocy przy organizacji akcji charytatywnych i kulturalnych.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Hotel Mirada Del Mar
Otoczony zielenią i stuletnimi sosnami, położony w…
kup teraz

Hotel Fariones
Najstarszy hotel na wyspie w zupełnie nowej odsłon…
kup teraz

Hotel Barceló Margaritas Royal Level
Najnowsza część znanego i lubianego hotelu Barceló…
kup teraz

Hotel Royal Hideaway Corales Beach
Niepowtarzalny klimat i wyjątkowa atmosfera w jedn…
kup teraz

Hotel Savoy Palace
Pięknie położony, ze wspaniałym widokiem na Ocean …
kup teraz

Hotel Secrets Bahía Real Resort & Spa
Tu poczujesz się jak we śnie! Jedyny w swoim rodza…
Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek