Po 1 lipca właściciele domów muszą zadeklarować, czym je ogrzewają. Grzywna za brak zgłoszenia

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Po 1 lipca właściciel domów będą musieli poinformować, z jakich źródeł ciepła korzystają.
Po 1 lipca właściciel domów będą musieli poinformować, z jakich źródeł ciepła korzystają. Andrzej Wiśniewski/Polska Press
Udostępnij:
Po 1 lipca właściciele każdego domu będą musieli zgłosić do swojego urzędu gminy, w jaki sposób go ogrzewają i jak uzyskują ciepłą wodę. W przypadku już istniejących domów będzie na to rok. Te wybudowane po 1 lipca trzeba będzie zgłosić do dwóch tygodni od uruchomienia źródła ciepła.

Podane przez właścicieli domów dane zostaną przez gminnych urzędników wpisane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków CEEB, prowadzonej przez Główny Urząd Nadzoru Budownictwa.

Zgłosić trzeba będzie wszelkie źródła ciepła, wykorzystywane zarówno do ogrzewania pomieszczeń, jak i również podgrzewania wody. To m.in. kotły i grzejniki gazowe, kotły na paliwa stałe, czyli na węgiel, drewno itp. Ponadto pompy ciepła, instalacje fotowoltaiczne, elektrownie wiatrowe czy np. urządzenia wykorzystujące energię elektryczną. Zgłosić trzeba będzie również kominek, nawet pomimo tego, że wykorzystujemy go tylko okazjonalnie.

Co z budynkami wielorodzinnymi? Jeżeli mają tylko jedno źródło ciepła, to wystarczy, że jedna osoba, np. zarządca nieruchomości. Jednak jeżeli ktoś dodatkowo ma np. kominek, to musi sam złożyć deklarację.

Po co GUNB będzie gromadził takie dane? Pojawiły się pogłoski, że może chodzić o informacje pomagające wprowadzić podatek katastralny lub inne opłaty. Nie jest to prawda.

Rejestr źródeł ciepła pozwoli na opracowywanie programów m.in. termomodernizacji

- Rejestr ma stanowić pierwszy moduł Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Budowa tego ogromnego systemem już się rozpoczęła, pierwszy etap zakończy się w maju, drugi - w czerwcu. Oddanie zaplanowano na 30 czerwca, by 1 lipca każdy obywatel mógł złożyć deklarację - twierdzi Dorota Cabańska, pełniąca obowiązki Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego.

Rejestr źródeł ogrzewania to pierwszy moduł. CEEB dostarczy wiedzy o stanie technicznym o ok. 5 mln budynków w Polsce. Baza ułatwi korzystanie z e-usług. Docelowo znajdzie się tam znacznie więcej informacji niż tylko o źródłach ciepła.

CEEB ma gromadzić dane o stanie technicznym budynków, udzielonych dotacjach na termomodernizację, fotowoltaikę i innych. Ponadto o kontrolach straży miejskiej (gminnej), przeglądach kominiarskich i kontrolach zagospodarowania odpadów. Dane mają pomóc w opracowywaniu programów termomodernizacji i wymiany źródeł ciepła.

Deklarację będzie można złożyć przez Internet lub osobiście, na papierowym formularzu, w urzędzie gminy. Osoby składające dokumenty on-line będą mogły się uwiarygodnić poprzez profil zaufany lub dowód osobisty z warstwą elektroniczną. W przypadku już istniejących budynków mamy na to czas od 1 lipca. Za nowopowstałe do 14 dni od uruchomienia źródła ciepła lub spalania paliw.

Za niepodanie informacji grozić będzie mandat do 500 złotych lub sprawa może trafić do sądu. Jednak, nawet jeżeli nie podamy informacji w terminie, a zrobimy to przed tym, gdy gmina się o nie upomni, nie grożą nam konsekwencje.

Grzywna za niepodanie informacji o źródła ciepła w domu

Jakie informacje trzeba będzie podać? Oprócz danych adresowych budynku trzeba będzie wymienić liczbę i rodzaj eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz ich przeznaczenia i wykorzystywanych w nich paliwach. Trzeba będzie podać rodzaj spalanego paliwa oraz klasę posiadanego kotła.

Niektóre z gmin w Polsce już publikują informacje o konieczności złożenia deklaracji i formularze. W kilku sprawdzonych przez nas w regionie nie ma jeszcze takich informacji na stronach internetowych, a wiedzę o nowym obowiązku mieszkańcy czerpią głównie z mediów.

Dodatek osłonowy. Można już składać wnioski  

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie