Podwyżki cen prądu – wiemy, jak ich uniknąć

Materiał informacyjny ESOLEO
Udostępnij:
Ceny energii elektrycznej rosną w zastraszającym tempie. Oczywiście trudno przewidzieć z całą pewnością, czy tendencja ta się utrzyma i wzrosty nadal będą tak gwałtowne, jednak większość ekspertów jest zgodna co do tego, że trudno w dłuższej perspektywie czasowej liczyć na spadki cen prądu.

W tej sytuacji fotowoltaika staje się rozwiązaniem jeszcze bardziej racjonalnym i uzasadnionym niż kilka lat temu. Żeby panele zapewniły nam jednak odpowiednie oszczędności na wydatkach na energię elektryczną, instalacja musi być dobrana odpowiednio do warunków. Dlatego chcąc zainwestować w fotowoltaikę, największą wagę powinniśmy przyłożyć do wyboru wykonawcy, który załatwi formalności, właściwie zaprojektuje i zainstaluje panele, a następnie zapewni ich serwis.

Podwyżki cen prądu – prognozy na najbliższy czas

W krótszej perspektywie czasowej podwyżki cen energii są nieuniknione – można jedynie spekulować co do ich wysokości oraz krzywej wzrostu cen, czyli co do tego, czy koszty za prąd będą wzrastać łagodnie, czy też bardziej dynamicznie. Wbrew temu, co powszechnie sądzi się o przyczynach naszych coraz wyższych rachunków za prąd, taki stan rzeczy nie zależy tylko od wprowadzenia dodatkowych opłat. Nie zależy również wyłącznie od opodatkowania energii elektrycznej czy wysokiej marży sprzedawców i dostawców prądu, ale także od sytuacji rynkowej i przepisów Unii Europejskiej.

Prąd, który trafia do naszych mieszkań i firm, musi zostać kupiony przez przedsiębiorstwa energetyczne na tzw. rynku hurtowym. Jeśli tam ceny są wysokie, będą w konsekwencji wysokie również w sprzedaży detalicznej, czyli na naszych rachunkach. Obecnie ceny prądu na rynku hurtowym są najwyższe w historii i ciągle rosną.

Jak obniżyć rachunki za prąd?

W sytuacji, kiedy z miesiąca na miesiąc płacimy za energię elektryczną coraz więcej, szukamy oczywiście oszczędności. Staramy się zużywać mniej prądu, np. wymieniając tradycyjne żarówki na LED-owe, a stare urządzenia elektryczne na nowe, energooszczędne. Bardziej restrykcyjnie podchodzimy do wyłączania nieużywanego w danej chwili sprzętu czy nawet zmieniamy taryfę za energię na bardziej pasującą do naszego trybu życia.

Niestety w skali mieszkania czy domu zmiany te przynoszą niewielkie oszczędności. Żeby znacząco ograniczyć koszty energii elektrycznej, trzeba zastosować bardziej radykalne środki. Obecnie najlepszym sposobem na uniezależnienie się w dużym stopniu od wzrostów cen energii jest fotowoltaika.

Panele fotowoltaiczne – dobry sposób na obniżenie rachunków za prąd

Nauczeni życiowym doświadczeniem, zwykle podejrzewamy, że jeśli coś jest „za darmo”, to w rzeczywistości prędzej czy później przyjdzie nam za to zapłacić. Dlatego dość ostrożnie podchodzimy do obietnic darmowego prądu dzięki fotowoltaice. I słusznie – jeśli doradca, z którym umówiliśmy się na rozmowę w sprawie montażu ogniw na naszym dachu, opowiada nam jedynie o możliwości pozyskania darmowej energii, należy mieć się na baczności.

Sprawdzone, rzetelne firmy fotowoltaiczne zawsze przedstawiają panele fotowoltaiczne jako rodzaj inwestycji. Żeby zyskać darmową energię elektryczną, najpierw należy ponieść pewne nakłady finansowe. Na szczęście dziś fotowoltaika jest bardzo dobrą inwestycją. Dlaczego? Oto najważniejsze korzyści płynące z montażu ogniw fotowoltaicznych:

  • prąd pozyskany za pomocą paneli pochodzi z odnawialnego źródła energii, jakim jest słońce, dlatego rzeczywiście jest darmowy;
  • obecna wydajność paneli wysokiej jakości oraz ich trwałość, a także instalacja odpowiednio zaprojektowana przez sprawdzonego wykonawcę pozwalają na szybki zwrot poniesionych wydatków, a następnie na duże oszczędności na rachunkach za prąd;
  • kwoty, jakie trzeba zainwestować, są stosunkowo niewielkie w porównaniu z tymi sprzed 10 lat – przyczynił się do tego przede wszystkim wzrost zapotrzebowania na fotowoltaikę;
  • inwestor może skorzystać z dofinansowania oraz ulgi termomodernizacyjnej (zwrotu podatku), co obniża koszty inwestycji;
  • w celu sfinansowania montażu paneli można skorzystać również z preferencyjnej pożyczki, a kwoty przeznaczane dotąd na rachunek za energię – zadysponować na jej spłatę. Po całkowitej spłacie pożyczki otrzymujemy niemal darmowy prąd;
  • system prosumencki jest korzystny dla właściciela ogniw. W zależności od mocy instalacji prosument (czyli właściciel instalacji) może odebrać standardowo bezpłatnie nawet 80% energii, a w szczególnych przypadkach np. przy łączonej ofercie ESOLEO i Plusa nawet 100%, którą wprowadził do sieci z własnej instalacji w okresie nadprodukcji.

Warto podkreślić, że fotowoltaika to doskonały sposób na zainwestowanie oszczędności. Wzrost inflacji i cen prądu z jednej strony oraz zwrot podatku, dofinansowanie i radykalne obniżenie rachunków za prąd z drugiej łatwo pozwalają oszacować zyski.

Fotowoltaika – o ile może obniżyć ceny prądu?

Angażując własne środki finansowe w jakieś przedsięwzięcie, zawsze chcemy wiedzieć, jakie wymierne korzyści przyniesie nam inwestycja. Ile więc konkretnie można zaoszczędzić na rachunkach za prąd? Na tak postawione pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ każda instalacja fotowoltaiczna pracuje w innych warunkach.

Wiele zależy od odpowiedniego doboru zarówno samych paneli, jak i innych elementów systemu, a także staranności montażu oraz właściwie obliczonych na etapie projektowania parametrów technicznych. Dlatego ważniejszy niż rodzaje paneli fotowoltaicznych czy ostateczny koszt inwestycji jest wybór odpowiedniego wykonawcy, który zagwarantuje nie tylko właściwy montaż, ale również obsługę posprzedażową na najwyższym poziomie.

Przyjmuje się, że dla właściwie zaprojektowanych i wykonanych instalacji fotowoltaicznych możliwe jest obniżenie rachunków za energię nawet o 90% w skali roku.

Fotowoltaika – kiedy zwraca się inwestycja?

Podobnie jak przy ocenie zysku z rachunków za prąd, w przypadku określenia czasu zwrotu inwestycji również należy wziąć pod uwagę konkretne uwarunkowania. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że na szybkość zwrotu inwestycji największy wpływ mają dwa czynniki:

  • wysoka jakość instalacji fotowoltaicznej, w tym jej właściwy projekt (odpowiednia ocena zacienienia, dobór inwerterów i optymalizacja trasy kablowej) i wykonanie zapewniające możliwość skorzystania z gwarancji na objęte nią elementy w przypadku wystąpienia takiej potrzeby;
  • wzrost cen rynkowych energii – im szybciej rosną ceny, tym szybciej zwracają się zainwestowane środki.

Oczywiście na drugi czynnik nie mamy wpływu jako inwestorzy, jednak na pierwszy – jak najbardziej. Przy umiarkowanych prognozach wzrostu cen energii elektrycznej oraz przyjmując, że instalacja została wykonana właściwie przez firmę o ugruntowanej pozycji na rynku, możemy obecnie liczyć na około 6-7-letni czas zwrotu inwestycji.

esoleo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Podwyżki cen prądu – wiemy, jak ich uniknąć - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie