Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Politechnika Rzeszowska pomoże udoskonalić czujnik, który ostrzega niewidomego przed przeszkodami

Redakcja
Krzysztof Kapica
Uczelnia pomoże udoskonalić czujnik odległości, który zbudowano dla niewidomego Tomasza Strugały. Urządzenie dźwiękiem informuje mężczyznę o przeszkodach. Wczoraj w Rzeszowskich Zakładach Ortopedycznym odbyły się pierwsze konsultacje.

Pan Tomasz jest niewidomy od dziesięciu lat. Kilka miesięcy temu powyżej kolana amputowano mu lewą nogę. Został skazany na wózek inwalidzki. 57-latek nie poddał się, Testuje protezę, w którą specjaliści wbudowali czujnik odległości ruchu.

- Urządzenie wykorzystuje falę ultradźwiękową, która po odbiciu od przeszkody wyznacza odległość, a następnie dźwiękiem informuje pacjenta, że się do niej zbliża - wyjaśnia działanie Rafał Borkowski, twórca czujnika odległości. Ważące 200 gramów urządzenie powstało w ciągu tygodnia i wciąż jest udoskonalane. Po wielu próbach wspólnie z panem Tomaszem ustalono, aby odległość od przeszkody była na poziomie 40 centymetrów, a także, aby sygnał dźwiękowy był cichszy, niż dotychczas.

Tematem czujnika zainteresowała się Politechnika Rzeszowska. Uczelnia chce uczestniczyć w pracach związanych z jego udoskonalaniem.

- Na razie jesteśmy na etapie rozmów. W kolejnym będziemy chcieli ująć nasze pomysły w jednym projekcie, na który postaramy się pozyskać pieniądze. Są duże szanse, aby otrzymać grant na rozwiązania związane z innowacją. Czujnik odległości to niezaprzeczalnie innowacyjne rozwiązanie - mówi mgr inż. Mariusz Skoczylas, pracownik Katedry Systemów Elektronicznych i Telekomunikacyjnych PRz.

Obecnie urządzenie informuje o przeszkodach, które znajdują się przed niewidomym. Marzeniem pana Tomasza jest, aby czujnik informował go także o dziurach w jezdni. Czy to możliwe?

- Nie chcę składać żadnych obietnic. Trzeba będzie wykonać wiele analiz, wziąć pod uwagę, że dziura w deszczowy dzień wypełni się wodą, a w słoneczny dzień będzie pusta. To jeden z wielu problemów, nad którym trzeba będzie się pochylić. Postaramy się znaleźć jakieś rozwiązanie, możliwości jest wiele

- mówi Skoczylas.

- Cieszę się, że Politechnika Rzeszowska bierze udział w tworzeniu czujnika. Mam nadzieję, że te wszystkie próby wykonywane na mnie pomogą kiedyś innym niewidomym, którzy także stracili nogę - dodaje Tomasz Strugała.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rzeszow.naszemiasto.pl Nasze Miasto