Polski Ład. Co się zmienia dla seniorów? [PYTANIA I ODPOWIEDZI]

OPRAC.:
Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Rozwiązania wprowadzane Polskim Ładem mają być korzystne dla znacznej większości seniorów, emerytów i rencistów.
Rozwiązania wprowadzane Polskim Ładem mają być korzystne dla znacznej większości seniorów, emerytów i rencistów. Pixabay
Udostępnij:
Kontynuujemy cykl publikacji najczęstszych pytań dotyczących różnych aspektów Polskiego Ładu oraz odpowiedzi przygotowanych przez ekspertów Krajowej Administracji Skarbowej. Dzisiaj tematyka obejmująca sprawy seniorów, emerytów i rencistów.

Spis treści

Polski Ład. Seniorzy - formalności, czy trzeba składać PIT, co ze składką zdrowotną

 • Jakie trzeba spełnić formalności, żeby skorzystać z emerytury bez podatku?
  Nie trzeba spełnić żadnych dodatkowych formalności.
 • Co jeśli moja emerytura przekracza 2500 zł?
  Osoby, których świadczenia emerytalno-rentowe są wyższe niż 2500 zł, zapłacą podatek tylko od kwoty przekraczającej 2500 zł.
 • Kwota 2500 zł to kwota brutto czy netto?
  To kwota brutto.
 • Czy seniorzy zwolnieni z podatku składają PIT? Emeryci i renciści nadal będą płacić składkę zdrowotną – czy robi to za nich ZUS? Czyli upraszczając – czy emeryt i rencista zwolniony z podatku może zapomnieć o PIT?
  Tak jak obecnie, osoba uzyskująca zwolnione z opodatkowania dochody nie będzie obowiązana do złożenia zeznania podatkowego. Zeznanie to może jednak złożyć wraz z małżonkiem, który uzyskuje opodatkowane dochody (przewyższające kwotę wolną od podatku). Wspólne zeznanie podatkowe obniży wysokość należnego podatku. Zasady poboru składki na ubezpieczenia zdrowotne w przypadku emerytur nie ulegają zmianie. Składkę tę pobiera od nich organ rentowy, np. ZUS. Właściwy w tej sprawie jest jednak resort zdrowia.
 • Jak będzie rozwiązane zwolnienie z podatku dla seniorów – podatek nie będzie naliczany w PIT, więc nie będzie pobierana zaliczka? Czyli co miesiąc emeryt i rencista dostanie trochę więcej pieniędzy?
  Nie jest to zwolnienie z podatku tylko dla seniorów. Podatku nie będą płacić również inni podatnicy opodatkowujący dochody według skali podatkowej, których roczne dochody nie przekroczą 30 000 zł, np. pracownicy, zleceniobiorcy, osoby uzyskujące prywatne fundowane stypendia. Zaliczka na podatek nie wystąpi, gdy miesięczna kwota świadczenia (np. emerytalnego) nie przekroczy 2 500 zł.
 • Co podwyżka kwoty wolnej do 30 tys. zł oznacza dla emerytów i pracowników?
  Wzrost kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, czyli do europejskiego poziomu, oznacza zmniejszenie wysokości płaconego podatku PIT lub jego całkowitą likwidację dla 18 mln pracujących Polaków i emerytów. To wsparcie osób najmniej zarabiających oraz seniorów. Dzięki tej zmianie podatnicy, którzy uzyskują wynagrodzenie lub emeryturę do 2500 zł miesięcznie, nie będą musieli płacić podatku PIT. Kwota zmniejszająca podatek nie będzie już maleć wraz ze wzrostem dochodów, a jej wysokość dla potrzeb obliczania zaliczek na podatek oraz rocznego obliczenia podatku będzie taka sama. Rozwiązanie weszło w życie od 1 stycznia 2022 r.

Polski Ład. Senior, który chce pracować

 • Jestem emerytem/rencistą i pracuję, czy mam złożyć PIT-2 u pracodawcy?
  Nie, w tym przypadku kwotę zmniejszającą potrąca już organ rentowy.

 • Czy muszę złożyć wniosek do ZUS o emeryturę, a następnie ją zawiesić, aby dalej pracować i korzystać z ulgi dla pracujących seniorów?
  Nie, nie musisz składać takiego wniosku. Prawo do ulgi przysługuje podatnikowi, który nie otrzymuje świadczenia emerytalnego, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego i nabycia prawa do niego.

 • Jeden z małżonków uzyskuje przychody z działalności gospodarczej opodatkowanej według skali podatkowej w kwocie 135000 zł. Drugi z małżonków otrzymał emeryturę w kwocie 10000 zł. Czy we wspólnym rozliczeniu małżonkowie będą mogli zastosować ulgę dla klasy średniej?
  Nie, żaden z małżonków nie będzie uprawniony do ulgi dla klasy średniej, ponieważ połowa uprawniających do ulgi przychodów z działalności gospodarczej jest niższa niż dolny limit. Natomiast przychody z emerytury nie są uwzględniane przy prawie do ustalenia limitu do korzystania z ulgi klasy średniej.

 • Jeśli spełniam warunki do ulgi dla pracującego seniora, ale nie złożyłam pracodawcy oświadczenia o stosowaniu ulgi, czy mogę z niej skorzystać w zeznaniu rocznym?
  Tak, możesz skorzystać z ulgi w zeznaniu rocznym, jeśli spełniasz warunki. To, że pracodawca nie stosował tej ulgi w trakcie roku, nie wyklucza jej zastosowania w zeznaniu rocznym.

 • Jestem emerytem, ale chcę pracować – czy mnie również dotyczy PIT-0?
  Zerowy PIT jest przeznaczony dla osób, które mimo osiągnięcia wieku emerytalnego nie zdecydują się na przejście na emeryturę i pozostaną na szeroko rozumianym rynku pracy. Zwolnienie z PIT będzie dotyczyć przychodów otrzymanych przez podatnika po ukończeniu 60. roku życia w przypadku kobiety i 65. roku życia w przypadku mężczyzny:

  • ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej i spółdzielczego stosunku pracy,

  • z umów zlecenia zawartych z firmą,

  • z pozarolniczej działalności gospodarczej.

   Przychody z tych tytułów będą zwolnione od podatku PIT:

  • pod warunkiem, że podlegają one ubezpieczeniom społecznym w rozumieniu ustawy z 13 października 1998 o systemie ubezpieczeń społecznych,

  • jeżeli podatnik, mimo nabycia uprawnienia, nie otrzymuje żadnego świadczenia emerytalnego lub świadczenia systemowo zastępującego takie świadczenie.

 • Jestem emerytem, pobieram emeryturę oraz uzyskuję wynagrodzenie za felietony do prasy, które przygotowuję na podstawie umowy o dzieło. Czy mogę skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów?
  Nie, gdyż nie spełniasz warunku dotyczącego rodzajów przychodów oraz niepobierania emerytury.

Polski Ład. Ulga rehabilitacyjna, nagroda jubileuszowa, umowa o dzieło i prawo do ulgi dla seniora

 • Jestem osobą niepełnosprawną, poniosłam w 2021 roku wydatki na zakup pieluchomajtek. Wydatki takie będę również ponosiła w 2022 roku. Czy taki wydatek mogę odliczyć od dochodu?
  Tak. Od 2021 roku w ramach wydatków związanych z ulgą rehabilitacyjną można odliczyć m.in. wydatki poniesione na pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, chłonne majtki, podkłady, wkłady anatomiczne, w kwocie nieprzekraczającej w roku podatkowym 2280 zł.
 • Jestem pracującym seniorem i opiekunem prawnym pięciorga dzieci mojego syna. W tym roku uzyskuję przychody z pracy na etacie, które przekroczą 120000 zł. Czy mogę skorzystać z dwóch limitów (2 x 85528 zł), bo mam prawo do dwóch ulg?
  Nie, masz prawo do jednego limitu dla przysługujących Ci dwóch ulg. Limit w kwocie 85 528 zł jest jeden, łączny dla ulgi dla pracujących seniorów, ulgi dla rodzin 4+, ulgi dla młodych oraz ulgi na powrót.
 • Jestem pracującym seniorem na podstawie umowy zlecenia zawartej z firmą. Spełniam warunki do zwolnienia z opodatkowania do kwoty 85528 zł. Nie osiągam innych przychodów. Czy po wykorzystaniu limitu 85528 zł mogę prosić zleceniodawcę o niepobieranie zaliczek, ponieważ moje dochody na „plus” będą wynosiły około 15000 zł?
  Tak, jeżeli Twoje dochody podlegające opodatkowaniu nie przekroczą kwoty wolnej 30 000 zł, możesz złożyć do zleceniodawcy wniosek o niepobieranie zaliczek na podatek.
 • Pracownik pobiera emeryturę. Czy powinienem stosować ulgę dla klasy średniej od wypłacanego wynagrodzenia?
  Tak, osiąganie przychodów z emerytury nie wyklucza stosowania ulgi dla klasy średniej. Warunkiem stosowania ulgi jest uzyskanie przychodów z pracy na etacie w przedziale od 5701 zł do 11141 zł.
 • Jestem pracującym seniorem, moje przychody z pracy na etacie są objęte ulgą dla pracującego seniora. W tym roku będę miał wypłacaną „jubileuszówkę”, która jest nieoskładkowana. Czy nagroda jubileuszowa jest również objęta ulgą?
  Tak, nagroda jubileuszowa jest przychodem z pracy na etacie, zatem nagroda jest objęta ulgą.
 • Mam 62 lata. Otrzymuję emeryturę i równocześnie pracuję. Czy jeżeli zrezygnuję z pobierania emerytury, to moje przychody ze stosunku pracy będą korzystały ze zwolnienia PIT-0 dla pracujących seniorów?
  Tak. Jeżeli osiągasz przychody ze stosunku pracy podlegające ubezpieczeniom społecznym i pomimo nabycia uprawnienia, nie będziesz otrzymywać emerytury – osiągnięte przez ciebie przychody ze stosunku pracy będą korzystały ze zwolnienia do kwoty 85 528 zł.
 • Mam 66 lat, jestem wykładowcą i osiągam przychody z umowy o dzieło nieprzekraczające kwoty 85528 zł w roku. Nie pobieram również żadnych świadczeń emerytalnych. Czy mam prawo do ulgi dla pracujących seniorów?
  Nie, ponieważ przychody z umowy o dzieło nie są objęte tą ulgą.
 • Mam 66 lat. Prawo do emerytury mam od roku, ale jej nie pobieram, gdyż kontynuuję zatrudnienie na umowę o pracę u dotychczasowego pracodawcy. Czy mam prawo do ulgi dla pracujących seniorów?
  Tak, od 1 stycznia 2022 r. możesz korzystać z ulgi dla pracujących seniorów.
 • Pracuję na etacie. W tym roku kończę 65 lat i mam zamiar dalej pracować. Czy aby skorzystać z ulgi dla pracującego seniora, muszę otrzymać decyzję z ZUS przyznającą emeryturę?
  Nie, do skorzystania z ulgi wystarczające jest nabycie prawa do emerytury, decyzja nie jest potrzebna. Nie możesz jednak pobierać tej emerytury.

* przygotowane na podstawie informacji Ministerstwa Finansów, stan na 17.01.2022 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Materiał oryginalny: Polski Ład. Co się zmienia dla seniorów? [PYTANIA I ODPOWIEDZI] - Nowiny

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie