Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 90 funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału SG uczestniczyło w 2020 roku w działaniach międzynarodowych [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
W 2020 r. w misjach zagranicznych uczestniczyło 92 funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.
W 2020 r. w misjach zagranicznych uczestniczyło 92 funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. BiOSG
Jak co roku, funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, pomagali chronić zewnętrzne granice Unii Europejskiej, na południu kontynentu. Tam jest największe zagrożenie nielegalną imigracją.

- Funkcjonariusze z podkarpackich placówek Straży Granicznej już od wielu lat aktywnie wspierającą w codziennej służbie swoich odpowiedników z państw południa Europy, gdzie występuje największe zagrożenie nielegalną imigracją

— informuje mjr SG Elżbieta Pikor, rzecznik BiOSG.

Misje poza granicami kraju odbywają się zarówno w ramach umów międzypaństwowych (aktualnie w Republice Macedonii Północnej) jak i organizowane są przez Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej Frontex.

Głównym celem działań jest zabezpieczenie zewnętrznej granicy UE przed nielegalną migracją. W tym celu udzielane jest wsparcie służbom granicznym poszczególnych państw.

- Na misjach funkcjonariusze SG pełnią służbę w polskich mundurach z emblematami określającymi działania. Zabierają ze sobą pełne wyposażenie, w tym m.in. sprzęt do wykrywania fałszywych dokumentów, broń, kamery termowizyjne oraz auta patrolowe, terenowe i tzw. pojazdy obserwacyjne

- dodaje mjr Pikor.

W 2020 roku na misje zagraniczne trwające od czterech tygodni do ośmiu miesięcy wyjechało 92 strażników granicznych z Podkarpacia.

Funkcjonariusze BiOSG na zagranicznych misjach wykonują różne, specjalistyczne działania

Zadania i pełniona funkcja są ściśle związane z doświadczeniem oraz wiedzą zdobytą w macierzystej placówce. Ponad sześćdziesięciu mundurowych było zaangażowanych bezpośrednio w patrolowanie granicy, głównie w Bułgarii, Grecji oraz na Węgrzech.

W ramach umowy bilateralnej z Republiką Macedonii Północnej zabezpieczano granicę z Grecją. Podkarpaccy strażnicy graniczni byli też we Włoszech i w Hiszpanii, gdzie w roli specjalistów ds. przesłuchań ustalali kraje pochodzenia imigrantów.

Były też misje w roli ekspertów ds. wykrywania fałszywych dokumentów oraz skradzionych pojazdów. Oprócz funkcji wykonawczych coraz większa liczba strażników granicznych z Podkarpacia z powodzeniem pełni role dowódców i koordynatorów międzynarodowych zespołów uczestniczących w misjach Frontex.

Na przejściach granicznych w Medyce i Korczowej zlokalizowane są tzw. punkty ogniskowe. Frontex deleguje tutaj ekspertów ze służb innych państw UE. W 2020 roku było to 25 strażników granicznych z dziewięciu państw. Główne specjalizacje delegowanych to wykrywanie fałszywych dokumentów oraz skradzionych pojazdów.

W 2020 r. w misjach zagranicznych uczestniczyło 92 funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Ponad 90 funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału SG uczestn...

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto