Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca w policji na Podkarpaciu nadal niezwykle atrakcyjna. Nawet cztery tysiące złotych dla nowych pracowników

Redakcja
Marzący o pracy w CBŚP lub wydziale kryminalnym muszą ostudzić swoje aspiracje. Na początku służby trafia się zwykle na tzw. „ulicę”, do oddziałów prewencji lub patrolówki
Marzący o pracy w CBŚP lub wydziale kryminalnym muszą ostudzić swoje aspiracje. Na początku służby trafia się zwykle na tzw. „ulicę”, do oddziałów prewencji lub patrolówki Łukasz Solski
Z danych policyjnych związkowców wynika, że tylko w tym roku, w całej Polsce brakowało ponad 5 tys. policjantów. Największe kłopoty kadrowe tradycyjnie są w dużych ośrodkach takich jak Warszawa, Katowice, Poznań, Kraków, Wrocław, Szczecin, czy Łódź. Okazuje się, ze na Podkarpaciu jest… odwrotnie. Tu policyjni kadrowcy mają kłopot bogactwa. W 2021 roku statycznie na każde miejsce w policji przypadało średnio 21 kandydatów. Przede wszystkim wynika, to - jak na nasz region, z bardzo dobrych warunków finansowych.

Do 3 grudnia 2021 roku, w województwie podkarpackim do służby w policji przyjęto 46 osób. W okresie tym dokumenty o przyjęcie do służby złożyło 965 osób i przystąpiło do postępowania kwalifikacyjnego.

Policja reklamuję służbę, jako ciekawą, stabilną i dobrze płatną pracę. Dodatkowym atutem są prawa emerytalne nabywane po 25 latach służby. Przyjrzeliśmy się jednak przede wszystkim zarobkom.

- Na uposażenie policjanta wpływa to, jakie zajmuje stanowisko, jaki ma stopień służbowy, dodatek służbowy, jak również dodatek stażowy. Aktualnie, policjant w stopniu posterunkowego, zaszeregowany w II grupie, mający 1-2 lata służby, otrzymuje miesięczne wynagrodzenie netto w kwocie około 4 tys. zł (policjant do 26 roku życia zwolniony z płacenia podatku dochodowego przyp. red.) lub ok. 3680 złotych, jeśli ma powyżej 26 lat – tłumaczy podinspektor Marta Tabasz-Rygiel, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie.

Choć zdecydowana większość kandydatów ma ukończone studia, to formalnie, aby starać się o przyjęcie do policji nie trzeba mieć wykształcenia wyższego, a nawet matury. Nie trzeba także znać języków obcych. Tym bardziej dla osoby świeżo po ukończeniu szkoły średniej, czy nawet studiów zarobki rzędu 4 tys. zł na rękę robią wrażenie. Zwłaszcza na Podkarpaciu. Do tego dochodzi trzynasta pensja i równoważnik za umundurowanie. Mało? Funkcjonariusz wraz z rodziną otrzymuje również dofinansowanie do wypoczynku. Policjant może otrzymać m.in. równoważnik za brak lokalu oraz pokrycie kosztów dojazdu do służby.

Co ciekawe w policji, jako bodajże jedynej służbie mundurowej w Polsce nie ma ograniczeń wiekowych. Dlatego nie dziwią przypadki „młodych” funkcjonariuszy, którzy dostali się do służby po 40 roku życia.

Warunkiem przystąpienia do postępowania kwalifikacyjnego, jest złożenie przez osobę kompletu dokumentów, których spis można znaleźć na stronie internetowej podkarpackiej policji.

Kolejnym etapem jest skierowanie kandydata na test wiedzy i sprawności fizycznej. Ten etap odbywa się w jednostkach szkoleniowych policji. Najczęściej kandydaci z naszego regionu kierowani są na testy wiedzy i sprawności fizycznej do Szkoły Policji w Katowicach bądź Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

Następnie kandydat kierwany jest na test psychologiczny przeprowadzany przez psychologa policyjnego. Po otrzymaniu pozytywnej opinii z tego etapu, kandydat umawiany jest na rozmowę kwalifikacyjną. Później pozostaje już komisja lekarska. Kandydaci badani są przez lekarzy kilkunastu specjalizacji. Nie jest to takie łatwe, bo nawet krzywa przegroda nosowa może zdyskwalifikować osobę starającą się o służbę w policji.

TYLKO U NAS: Czy dostałbyś się do policji? Poznaj prawdziwe pytania z testu MultiSelect 2021 [QUIZ

- Po ukończeniu wszystkich etapów kandydat umieszczany jest na liście rankingowej. Zatwierdzenie przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Rzeszowie listy rankingowej kończy postępowanie kwalifikacyjne w stosunku do umieszczonego na niej kandydata – dodaje podinspektor Tabasz-Rygiel.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Praca w policji na Podkarpaciu nadal niezwykle atrakcyjna. Nawet cztery tysiące złotych dla nowych pracowników - Nowiny

Wróć na debica.naszemiasto.pl Nasze Miasto