Premier Morawiecki w Jaśle: Jesteśmy partią najniższych podatków w III RP [ZDJĘCIA]

Arkadiusz Rogowski
Arkadiusz Rogowski
Bogdan Hućko
Bogdan Hućko
- Dla nas głos ludzi z Dębicy, Krosna czy Jasła jest ważniejszy niż głos polityków z Berlina czy Brukseli – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z mieszkańcami ziemi jasielskiej. To właśnie w Jaśle Prawo i Sprawiedliwość rozpoczęło nową debatę programową z Polakami.

Spis treści

- Ruszamy na trasę spotkań i rozmów z Polakami, a robimy to dlatego, bo chcemy aby nasz plan na kolejne cztery, a może i na osiem lat, wykuwał się właśnie na takich spotkaniach jak to – rozpoczął swoje przemówienie do kilkuset osób zebranych w Zespole Szkół nr 3 w Jaśle premier. – Najlepszym dowodem tego, że takie spotkania mają swój sens, jest to, że nasze poprzednie plany i programy narodziły się właśnie podczas takich spotkań: trzynasta i czternasta emerytura, wyprawka dla dzieci 300+, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy czy obniżenie podatków – wyliczał Morawiecki.

Finanse publiczne

Premier przekonywał zebranych do polityki swojego rządu. - Niedawno w mediach społecznościowych obaczyłem prosty wpis: Jeżeli rząd PiS nic nie robi, tylko rozdaje pieniądze ludziom, to gdzie były te pieniądze w czasach rządów Platformy Obywatelskiej? Pytajmy o to wszyscy! Gdzie były te pieniądze? Niby proste, ale jakże kluczowe pytanie dla odpowiedzi na to, co się dziś w Polsce dzieje – podkreślił Morawiecki, zachęcając zebranych do podniesienia biało-czerwonych flag, których – jak wspomniał - brakuje na spotkaniach Donalda Tuska. – Oni niestety chyba się Polski wstydzą – dodał.

Mateusz Morawiecki stwierdził, że najważniejszą rzeczą, która odróżnia rządy PiS od rządów PO-PSL, to naprawa finansów publicznych: – To praprzyczyna wszystkich naszych sukcesów: polityki społecznej, ratowania miejsc pracy, nowych dróg powiatowych i gminnych, wyposażenia armii kupowanego za granicą i produkowanego w Polsce. Naprawione finanse publiczne stworzyły nam bazę do tego, że mamy pieniądze na trzynastą i czternastą emeryturę, na 500+, 85 mld zł rocznie na całą politykę społeczną. A Tusk pytał w Zakopanem: gdzie są pieniądze?

Czytaj również:

Premier mówił też, że pomimo pandemii i wojny na Ukrainie udało się obniżyć podatki. - PIT do najniższego poziomu w historii III RP 12 proc., zaś kwotę wolną podnieśliśmy do 30 tys. zł – mówił Morawiecki, na co zgromadzeni odpowiedzieli oklaskami. - Oprócz tego obniżyliśmy VAT na podstawowe produkty żywnościowe, a w zeszłym roku na paliwo, na ciepło, na gaz na prąd, na wszystko co trzeba było zrobić, żeby ulżyć polskim rodzinom. Zamroziliśmy też ceny energii, a pomimo tego mamy niższy deficyt budżetowy niż planowaliśmy – 12 zamiast 30 mld zł. Tak zarządza finansami publicznymi Prawo i Sprawiedliwość. To jest moje sprawozdanie, które tutaj przed państwem kładę – mówił Mateusz Morawiecki, przypominając o wielkiej luce VAT za rządów PO-PSL. - Pieniądze przepływały wtedy jak przez durszlak, a ludzie pisali „zróbcie coś z tym” – dodał.

Reakcje na kryzys

Kolejna sprawa, która odróżnia PiS od PO – mówił Morawiecki – to podejście do kryzysów. - W czasie „kryzysiku po upadku banku Lechman Brothers” rząd Tuska nic nie zrobił. Bezrobocie rosło i rosło, aż do poziomu 14,4 proc. Ponad 2,3 mln ludzi było bez pracy. (…) A jak my zareagowaliśmy? Uratowaliśmy 5 mln miejsc pracy, wydając 200 mld zł. A oni zabrali 150 mld zł z OFE. Pamiętacie to? – pytał zgromadzonych. „Skandal!” – odpowiedział ktoś z tłumu.

- Mówili, że będą obniżać podatki, a co zrobili? Podnieśli VAT! Mówili, że nie podniosą wieku emerytalnego, a co zrobili? Podnieśli wiek emerytalny. I dawali głodowe emerytury. Waloryzacja wynosiła 5 albo 4 złote. A w tym roku robimy rekordową waloryzację – co najmniej 250 zł. A do tego będą też trzynaste i czternaste emerytury – zapewniał

.

Mateusz Morawiecki przypomniał też zamykanie szkół i posterunków policji w mniejszych miejscowościach za czasów PO-PSL, co nazwał „zwijaniem i wyprzedawaniem Polski”.

- Wyobraźmy sobie co by zrobiła PO, gdyby rządziła w takim trudnym czasie jak obecna wojna na Ukrainie? Nie wysłaliby broni na Ukrainę, tylko depeszę do Berlina z pytaniem, co mogą wysłać na Ukrainę. Przypomnijcie sobie jak skandalicznie zachowywali się Niemcy na początku wojny. Liczyli tak naprawdę, że Ukraina padnie. A to oznaczałoby dla nas ruskie wojska pod granicą, presja i atak – to by groziło Polsce. A my zrobiliśmy zupełnie coś innego, jako reakcja na wielki kryzys globalny – przekonywał premier.

Smerf maruda

Morawiecki wyśmiewał też brak programu PO. – Mówią, że pokażą po wyborach, ha ha ha, no jasne, po wyborach. Uważajcie na te wilki w owczej skórze. (…) Marek Belka powiedział, że trzeba będzie podnieść VAT do 25 proc. Słuchajcie ich – mówił premier.

Szef rządu stwierdził też, że Podkarpacie i Polska Wschodnia były „lekceważone” przez PO: - Pójdźcie do swojego wójta, starosty czy burmistrza i zapytajcie ich, czy kiedykolwiek było tyle środków na inwestycje jak obecnie? Nigdy! Dlatego trzeba bardzo dokładnie patrzeć na to, co my zrobiliśmy, jak ratowaliśmy miejsca pracy.

- Ale siła mediów po stronie naszych przeciwników jest ogromna i oni będą się starali wcisnąć każdy kit, każde kłamstwo i trzeba na to bardzo uważać – przekonywał w Jaśle premier.

– Pan Tusk wrócił na trasę i puszcza nam taki maraton smerfa marudy. Opowiada nam opowieści z mchu i paproci. (…) Czasami warto przywołać tych kilka kłamstw. On na przykład stroi się w piórka obrońcy miejsc pracy – mówił Morawiecki, na co sala zareagowała śmiechem. – To jedno z największych oszustw. To jego guru od biznesu pan Janusz Lewandowski mówił, że byli odporni na głos przedsiębiorców, na dramatyczne wołanie o pomoc. Oni się tym szczycili! – dodał.

Premier odniósł się też od piątkowego wystąpienia Tuska w Rokietnicy. - Donald Tusk walczy ze sklepami niemieckimi – on chce żebyśmy w to uwierzyli? Zamienił się w jakiegoś Hansa Klosa, ale ja powiem tak: nie ze mną te numery! (…) Efekt Tuska jest taki, że mają tyle samo w sondażach. Ale jest więcej hejtu, kłamstwa i zła w polskiej polityce – to bardzo zły efekt Tuska – ocenił Morawiecki.

- Chcę powiedzieć, że między nimi a nami jest podstawowa różnica: my tworzymy miejsca pracy, oni zamykali miejsca pracy i wyprzedawali srebra rodowe; oni podnosili podatki, my jesteśmy partią najniższych podatków w okresie III RP. Oni się wstydzą biało-czerwonej, wstydzą się największego rodaka w historii całej Polski, a dla nas to jeden z największych ludzi w historii świata, nasz kochany Jan Paweł II – mówił Mateusz Morawiecki, wywołując gromkie brawa i owacje na stojąco.

- Dziś ruszamy w trasę, żeby razem z wami pisać kolejne karty historii tworzyć kolejne plany, żeby wysłuchać waszych uwag, obaw i nadziei. Wierzę, że z takim programem zwyciężymy. (…) Wsłuchujemy się w głos ludzi w każdym zakątku Polski, żeby odczytywać wasze nadzieje. Dla nas głos ludzi z Dębicy, z Krosna czy z Jasła jest dużo ważniejszy niż głos polityków z Berlina albo z Brukseli! – przekonywał premier.

Po wystąpieniu Mateusza Morawieckiego odbyła się runda pytań. Mieszkańcy Jasła i południa Podkarpacia pytali go m.in. o podwyżkę wynagrodzenia sołtysów, dofinansowanie zakładu zbrojeniowego Gamrat (część PGZ), wały przeciwpowodziowe na Ropie, nowy stadion w Jaśle, lokalne połączenia kolejowe, wsparcie wykładowców uczelni prywatnych oraz zboże z Ukrainy.

Premier Morawiecki w Jaśle: Jesteśmy partią najniższych podatków w III RP [ZDJĘCIA]
Marcin Żminkowski

Premier złożył życzenia wszystkim sołtysom w całej Polsce z okazji ich święta. Zapowiedział, że otrzymają specjalny dodatek do emerytury w wysokości 300 złotych dla tych, którzy „przez odpowiedni czas byli sołtysami”.

Uczestniczący w spotkaniu pytali m.in. o Gamrat w Jaśle, zakład, który powstał w ramach budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego przed wybuchem II wojny światowej. – Potrzebujemy dofinansowania zakładu, który jest w części Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Jakby pan to widział – pytał jeden z uczestników wiecu. – Dofinansowaliśmy niedawno w ramach Polskiej Grupy Zbrojeniowej wielkie i bardzo ważne projekty, takie jak Huta Stalowa Wola, Laskowice, Autosan, który szedł w zapaść w czasach rządu Platformy. Zwrócę się do premiera Błaszczaka, ministra obrony narodowej, który nadzoruje PGZ aby spojrzał szczególnie na ten zakład produkcji specjalistycznej, bardzo ważnej i dlatego na pewno postaramy się wesprzeć finansowo tak aby produkcja była rozwijana, a nie zwijana jak w czasach Platformy – zadeklarował Mateusz Morawiecki.

Jeden z kibiców JKS Czarni Jasło zaapelował o nowy stadion w mieście. Obecny wybudowany w 1928 roku przechodził renowacje, ale nie jest to stadion z prawdziwego zdarzenia. Pytał czy można byłoby liczyć na dofinansowanie. – Proszę zapoznać się z projektem. Inwestujemy bardzo dużo w stadiony, hale sportowe. To niebo a ziemia – nasze inwestycje w sport w porównaniu do tych pożal się Boże sportowców z Platformy – odpowiedział premier. Mateusz Lechwar na pamiątkę przekazał szefowi rządu koszulkę Czarnych 1910 Jasło, zaznaczając, żeby „pan premier nie zapomniał”.

Przedstawiciel Krośnieńskich Hut Szkła pytał czy spółki Skarbu Państwa pomogłyby im jakoś funkcjonować, bo mają wielkie problemy z energią i gazem.

– Specjalnie dla takich zakładów jak ten przygotowaliśmy program wsparcia przedsiębiorstw energochłonnych. Jest już realizowany, poszerzany o kolejne branże, podbranże, po to, żeby objąć tym programem kolejne zakłady pracy, bo nie chowamy głowy w piasek. To poważny problem i będziemy się z nim mierzyć. Już przeznaczyliśmy 5 miliardów złotych na wsparcie dla tych firm, które są najbardziej energochłonne. Będę rozmawiał z premierem Sasinem, ministrem aktywów państwowych, żeby spółki energetyczne zrewidowały swoją politykę cenową, bo umowy zawarte kilka miesięcy temu są na niekorzystnych stawkach. Dzisiaj ceny energii są niższe i będziemy o tym rozmawiać. Wczoraj dyskutowałem o tym z panem premierem Sasinem, ale będziemy do tego wracali – zadeklarował szef rządu.

Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle Beata Trzop pytała o zasady finansowania szpitali powiatowych. – Po zasadach, które zostały wdrożone w lipcu zeszłego roku, były już dwie transze uzupełniające wsparcia dla szpitali. Będzie kolejna transza wsparcia wyrównująca jeszcze dodatkowo. Wydajemy w tym roku ponad dwa razy więcej środków na służbę zdrowia niż nasi poprzednicy. Oni w stosunku do PKB przeznaczali około 4,5 proc., my około 6 procent na szpitale i całą służbę zdrowia – powiedział premier.

Starosta jasielski Adam Pawluś powiedział, że to zaszczyt powitać premiera na jasielskiej ziemi w imieniu mieszkańców powiatu. Podziękował za wsparcie pomnika Żołnierzy Wyklętych autorstwa Andrzeja Pityńskiego. – Pan się nie zawahał, pan ten pomnik poparł – podkreślił starosta. Adam Pawluś przypomniał tragiczną historię Jasła zniszczonego z premedytacją w 1944 roku przez Niemców. – Postanowili zburzyć miasto, wszystkie obiekty publiczne wysadzili, obiekty prywatne spalili. To była zemsta na Jaśle za to, że ciągle działała Armia Krajowa, działało podziemie, że broniliśmy polskich wartości. Tysiąc wagonów dobytku mieszkańców i z różnych zakładów zostało wywiezionych do Niemiec. Wszystko to jest udowodnione. Dlatego panie premierze bardzo dziękujemy za to, że podjęliście temat reperacji wojennych – mówił starosta. – Podjęliśmy i nie odpuścimy – dodawał natychmiast premier. – Polska nie jest na kolanach, Polska się podniosła z kolan. Jesteśmy dumni z tego, że jesteśmy Polakami – powiedział Adam Pawluś i dziękował za milion złotych, które w różnych formach wpłynęło do powiatu jasielskiego.

Poruszona została sprawa Rzezi Wołyńskiej. Mateusz Morawiecki zaznaczył, że dla niego ta sprawa jest również szczególnie bolesna. – Rozmawiałem z prezydentem Zełenskim również o tym. Mam obietnice z tamtej strony, że ekshumacje wreszcie będą mogły się z powrotem zacząć. Taką obietnicę złożył prezydent, rząd ukraiński, bo to leży mi bardzo na sercu. My tego na pewno nie odpuścimy, niezależnie od tego co się dzieje na Ukrainie. Zobaczcie państwo jak dramatycznie zapętlona jets nasza historia. My nie mamy prawa tego odpuścić i nie odpuścimy. Prawda o Rzezi Wołyńskiej musi być wyjaśniona do końca, ale jednocześnie to oni dzisiaj umierają na swoich barykadach za naszą wolność i za nasze bezpieczeństwo. I tak też trzeba to powiedzieć. Trzeba mieć w głowie, kiedy myśli się o tym wszystkim, ale dla mnie zbrodnia wołyńska jest czymś absolutnie niewyobrażalnym i nigdy nie wolno o niej nie tylko zapomnieć. Prawda musi być zawsze podkreślana przez nas. To jest mój absolutny warunek sine qua non, warunek bezwzględny polityki wobec Ukrainy – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Premier Morawiecki w Jaśle: Jesteśmy partią najniższych podatków w III RP [ZDJĘCIA] - Nowiny

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie