Prezydent Przemyśla o zachodniej obwodnicy: najkorzystniejszy jest wariant z częściowym przebiegiem w granicach miasta

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Zachodnia obwodnica Przemyśla ma powstać do 2029 roku.
Zachodnia obwodnica Przemyśla ma powstać do 2029 roku. Krzysztof Kapała/Polska Press
Udostępnij:
W stanowisku przesłanym do rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad prezydent Przemyśla Wojciech Bakun twierdzi, że z punktu widzenia rozwoju miasta, najkorzystniejszymi wariantami przebiegu planowanej zachodniej obwodnicy, są te, które przewidują poprowadzenie drogi z częściowym przebiegiem w granicach miasta.

O potrzebie budowy zachodniej obwodnicy Przemyśla mówi się od kilkudziesięciu lat. Zwłaszcza od czasu powstania pierwszej części wschodniej drogi obwodowej, która odkorkowała tę część miasta. Jednak nadal jest spory ruch w innych częściach Przemyśla, m.in. na ulicach Grunwaldzkiej, Sanockiej, Wybrzeżu Piłsudskiego. Zmniejszyć może go wyłącznie wybudowanie obwodnicy lub choćby drogi obwodowej, z kolejnym mostem nad Sanem. Według wstępnych planów droga ma mieć ok. 22 km i powstać do 2029 roku. Nadal jednak nie jest znany jej dokładny przebieg.

Zamiar wybudowanie obwodnicy, jesienią 2019 r. ogłosił przebywający w Przemyślu premier Mateusz Morawiecki. Później inwestycję włączono do "Rządowego programu budowy 100 obwodnic". Obecnie inwestycja jest w fazie konsultacji społecznych. Kilka dni temu firma MPRB, która działając w imieniu GDDKiA, przedstawiała dane z przeprowadzonej akcji informacyjnej wśród mieszkańców Przemyśla oraz miejscowości w sąsiednich gminach, przez które może przebiegać nowa droga. Są cztery warianty przebiegu trasy, z dodatkowymi sześcioma rozwinięciami.

Na początku listopada radny miejski Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Berestecki zwrócił się do prezydenta Przemyśla z interpelacją, w sprawie stanowiska władz miejskich do GDDKiA wobec propozycji poprowadzenia obwodnicy w granicach miasta. W odpowiedzi otrzymał od prezydenta Wojciecha Bakuna kopię stanowiska do GDDKiA.

- Zgadzam się, że najkorzystniejszym przebiegiem planowanej drogi, z punktu widzenia rozwoju miasta, są warianty usytuowania jej z częściowym przebiegiem w granicach miasta. Nadal podtrzymuję swoje stanowisko, że wariant przeprowadzenia drogi obwodowej w granicach administracyjnych miasta stanie się korzystny wówczas, gdy projektowana obwodnica będzie miała fizyczne połączenia z drogami głównymi i zbiorczymi w naszym mieście

- twierdzi Bakun.

Dodatkowo prezydent zachęca GDDKiA do rozważenia, pomimo braku formalnego obowiązku, aby trasa uwzględniała obowiązujące miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, w których po zachodniej stronie miasta przewidziano rezerwy terenu pod drogę zbiorczą.

Radny Berestecki dopytywał również o ewentualne współfinansowanie inwestycji przez miasto, w sytuacji, gdyby droga miała przebiegać przez jego granice.

- Inwestorem zadania związanego z budową obwodnicy Przemyśla będzie GDDKiA, a tym samym adresatem decyzji na realizację inwestycji drogowej, to finansowanie ze środków budżetu gminy miejskiej Przemyśl nie ma uzasadnienia

- twierdzi Bakun.

Jak dodaje, miasto Przemyśl nie jest beneficjentem rządowego programu budowy obwodnic i nie ma zabezpieczonych w swoim budżecie pieniędzy na budowę tej drogi. Nie ma ich również ujętych w wieloletniej prognozie finansowej Przemyśla.

Sprawa jest szeroko dyskutowana przez mieszkańców Przemyśla. Dotyczy to zwłaszcza osób, których domy i działki znajdują się na planowanych wariantach przebiegu trasy lub w jej bezpośrednim sąsiedztwie. Nie chcą się zgodzić na takiej poprowadzenie inwestycji. W Przemyślu powstał Komitet Społeczny "Lipowica - Obwodnica", który sprzeciwia się budowie trasy na terenie miejskim i proponuje wykonanie jej w mniej zurbanizowanych o zasiedlonych terenach.

Q&A z Robertem Kubicą

Wideo

Materiał oryginalny: Prezydent Przemyśla o zachodniej obwodnicy: najkorzystniejszy jest wariant z częściowym przebiegiem w granicach miasta - Nowiny

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie