Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prima aprilis. Przegląd najśmieszniejszych żartów

Małgorzata Osowiecka
Wikipedia.org
Każdego roku, 1 kwietnia jest okazją do dobrej zabawy, okraszonej dozą niewybrednego humoru. Zobaczymy, czym zaskoczy nas świat w 2011 roku. Na razie przedstawiam garść żartów z lat minionych.

W Wielkiej Brytanii nazywany jest Dniem Głupca, we Francji Dniem Ryby, a w Rosji - Dniem śmiechu. Zwyczaj ten pochodzi ze starożytnego Rzymu. Jednak wzajemne oszukiwanie się powinno trwać tylko do południa. Niektórzy nie przywiązują wagi do tego święta. Dla niektórych prima aprilis się nie kończy. Zobaczmy, jak już oszukiwana była ludzkość na przestrzeni lat.

Zmiana wartości liczby Pi. W 1998 roku w Nowym Meksyku magazyn "New Mexicans for Science and Reason" ogłosił, że władze stanu Alabama zdecydowały się na zmianę wartości liczby Pi z 3.14159 na "biblijną wartość 3,0". Wydanie zawiera artykuł fizyka Marka Boslougha, który stwierdził w nim, że decyzja została wprowadzona w wyniku wcześniejszego głosowania.

Drzewa Spaghetti. Oszustwo programu BBC zostało odnotowane w 1957 roku i stało się od tej pory niezwykle popularne. W telewizji prezentowano uśmiechniętych Włochów, podczas zbierania upraw spaghetti ze specjalnych drzewek. BBC dodatkowo stwierdziło, że drzewka zostały zaatakowane przez szkodniki (specjalną odmianę - wołkę spaghetti) i dlatego uprawy muszą zostać zlikwidowane. Jednak, mimo to, wiele osób kontaktowało się z BBC, ponieważ byli zainteresowani uprawą własnych drzewek spaghetti.

Hamburgery tylko dla leworęcznych. Jednym z zabawniejszych primaaprilisowych żartów w mediach były doniesienia „USA Today” z 1998 roku. Podobno Burger King wprowadził do sprzedaży wersję hamburgerów, przygotowaną specjalnie dla osób leworęcznych. Zawartość takiego przysmaku miała wypadać prawą stroną kanapki. Ludzie uwierzyli w newsa, zaczęli nawet masowo zamawiać nowe, wygodniejsze dla leworęcznych, burgery. Podobno niektórzy zażądali takiej samej wersji dla osób praworęcznych.

Czas dziesiętny. Powtarzające się kilka razy w różnych krajach oszustwo polegało na stwierdzeniu, że system czasu zostanie zmieniony, a jednostki czasu oparte będą od tej pory na potędze liczby 10. W takim układzie dzień miałby 10 godzin, dzielonych na 100 minut każda. Idąc dalej, każda minuta miałaby sto sekund.

Zapach przez odbiornik. W 1965 roku BBC rzekomo wprowadziło nową technologię, pozwalającą na przesyłanie zapachów przez fale radiowe do wszystkich widzów. Wielu z nich podobno skontaktowało się z BBC, aby pochwalić stację i pogratulować innowacyjnego pomysłu. Sfingowany wynalazek okazał się być wielkim sukcesem. W 2007 roku na stronie internetowej BBC oszustwo zostało powtórzone w wersji online.

Niezwykły efekt grawitacji. W 1976 roku brytyjski astronom Patrick Moore ogłosił w radiu BBC, że unikalne ustawienie dwóch planet (Jowisza i Plutona) dokładnie o godzinie 9.47, tego dnia spowoduje, że ludzie na moment staną się lżejsi. Byłoby to spowodowane zmniejszeniem siły oddziaływania grawitacyjnego. Naukowiec zaprosił słuchaczy do skoku w powietrzu i doświadczenia "dziwnego uczucia unoszenia się". Tego samego dnia setki słuchaczy zadzwoniło do stacji, by pochwalić się, że faktycznie na moment oderwali się od ziemi. Jedna z kobiet nawet poinformowała stację, jakoby ona i jedenaścioro znajomych nagle uniosło się nad ziemią z krzesłami i zaczęło latać dookoła pokoju.

Kolorowa telewizja. W 1962 roku w Szwecji nadano specjalny 5-minutowy instruktaż. Zawierał on wypowiedź "eksperta", który zachwalał najnowszą technologię uzyskania w telewizji kolorowego obrazu (wtedy Szwedzi mogli oglądać jedynie czarno-biały przekaz). Wystarczyło nałożyć na odbiornik nylonową pończochę.

Woda na Marsie. W 2005 roku na oficjalnej stronie NASA pojawiła się informacja o odkryciu wody na Marsie, co prezentowały załączone fotografie. Ostatecznie okazało się, że były to po prostu zdjęcia batona Mars, na którym postawiono szklankę wody.

Dowcipy bardziej znane to na przykład doniesienia o: zgoleniu przez Adama Małysza jego słynnych wąsów (poinformował o tym "Fakt" w 2009 roku), powstaniu nowego obiektu sieci McDonald's w sejmie (o tym doniosła "Gazeta Wyborcza") oraz odebraniu Polsce praw do organizacji EURO 2012. Intrygująca była też wiadomość o przygotowywaniu woskowej figury Donalda Tuska, która miała stanąć w Muzeum Madame Tussaud w Londynie. Zapewne także wielu z nas zapadł w pamięci dowcip stacji TVN 24 z 2008 roku. Około godziny 14, w trakcie programu informacyjnego, za plecami dziennikarki pokazał się Mariusz Pudzianowski w stroju Supermana. Wywołało to sporą sensację i poruszenie w mediach, można było zauważyć nawet nagłówki plotkarskich serwisów internetowych: "Pudzian prezenterem TVN 24?".

Takie historie można mnożyć niemal w nieskończoność. Ciekawe, czym zostaniemy zaskoczeni w tym roku. Jedno jest pewne - 1 kwietnia lepiej traktować wszystkie niesamowite newsy z przymrużeniem oka.

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam **

swój artykuł

lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę?
Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę?
Poinformuj nas**!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto