Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przemyśl: Otwarcie wystawy pt. "Kolor Indii - barwa ulicy" [zapowiedź]

informacja prasowa
16 lipca 2012 roku, w Centrum Nauki i Kultury w Przemyślu, zostanie otwarta wystawa fotografii pt. "„Kolor Indii – barwa ulicy’’. Jest to ekspozycja ok. 60 fotografii prezentujących specyfikę i niezwykły klimat ulic Indii. Zdjęcia zostały zrobione min. W Delhi, Agrze, Dźajpurze, Amber, Nimranie i Amrit sar. Wystawie towarzyszy dodatkowy pokaz fotografii wraz z charakterystycznymi dla ulic Indii dźwiękami i odgłosami.

Ulice Indii to kolor. Przybysza z zachodniej części świata uderzają intensywne barwy kobiecych sari czy salwar-kamiz, zwłaszcza na ulicach miast Radżastanu. Nie ma Indusa, który dla klienta nie zdemolował by swojego sklepu, by oszołomić go kolorami szali. Misternie ułożone piramidy tkanin w sklepikach Dżajpuru lądują wtedy u stup bezradnego klienta. Wzrok z trudem potrafi nadarzyć za odcieniami dywanów, chust, których wzory wydają się przekraczać granice wyobraźni.

Ulice Indii to dźwięk. Nieustanna kakofonia klaksonów samochodów i ryksz motorowych zaskakuje zwłaszcza w Delhi. To gwar rozmaitych języków, nawoływanie muezina z minaretu i kłótnie rykszarzy, którzy nie mogą przecisnąć się przez zawsze zatłoczone ulice.

Ulice Indii to zapach. Pomieszanie woni kurzu, brudu, podpiekanych orzeszków i wszechobecnego curry. Intensywność zapachów wręcz poraża na bazarach Starego Delhi, gdzie handluje się przyprawami korzennymi. Człowiek zachodu nie jest w stanie powstrzymać łez, kaszlu i nieustannego wycierania nosa.

Ulice Indii to przedsionek świątyń. Pobożni Indusi przed wejściem do meczetu, świątyni sikhijskij czy dżynijskiej dokonują szeregu czynności, które przygotowują ich na spotkanie z absolutem. Zdejmują buty, myją ręce i nogi, klękają i kłaniają się .W Amritsar pobożni Shikowie w drodze do pracy obowiązkowo zatrzymuje się i zwróceni w kierunku Złotej Świątyni zastygają w modlitwie by pozdrowić, podziękować lub poprosić.

Ulice Indii to miejsce gdzie panuje hierarchia ważności i zależności . Świat uporządkowanych zasad, do których trzeba się stosować jeżeli się na niej żyje lub z niej żyje. Każdy ma tu swoje miejsce i z wypełnia je godnością.

Ulice Indii to człowiek w swej intensywności.

Autorem wystawy jest Adam Głaczyski: absolwent polonistyki UJ (specjalność filmoznawstwo). Od 1990 roku dziennikarz Polskiego Radiu Rzeszów. Reporter, komentator, autor programów i akcji antenowych. Zajmuje się głównie tematyką społeczno-polityczna, a także , kulturą i sztuką (film, teatr, sztuki plastyczne). Przeprowadził wywiady z czołowymi polskimi politykami, a także prezydentami Polski, Ukrainy, Litwy, Austrii. Od 2001r. przez cztery lata realizował audycje pt.”Egzotyczny świat Orientu''. Wraz z prof. Piotrem Kłodkowskim orientalistą i podróżnikiem przybliżał zagadnienia kultury, religii, polityki krajów Azji, Bliskiego i Dalekiego Wschodu. Od początku pracy w Polskim Radiu Rzeszów, zajmuje się także tematyką teatralną i filmową. Ma na swoim koncie wywiady z najwybitniejszymi artystami teatru i filmu. Jest inicjatorem i autorem wywiadów z artystami plastykami woj. Podkarpackiego w ramach cyklu ''Sztuka Podkarpacia''. Od 1996 r. współpracuje z TVP Rzeszów . Od 2001r. prowadzi w WSIiZ zajęcia ze studentami dziennikarstwa. Jest członkiem SDP i członkiem założycielem Podkarpackiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. W 2003 r. otrzymał tytuł ''Mistrz Mowy Polskiej ''. Laureat nagrody prof. Józefa Szajny, a także Marszałka Senatu RP dla Dziennikarzy Polskich i Polonijnych za reportaż radiowy pt. ''Toronto Teatr''.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Przemyśl: Otwarcie wystawy pt. "Kolor Indii - barwa ulicy" [zapowiedź] - Przemyśl Nasze Miasto

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto