Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przemyśl: PCKiN Zamek zainaugurowało sezon artystyczny

Łukasz Solski
5 września na Zamku Kazimierzowskim Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK zainaugurowa o nowy sezon artystyczny koncertem „Chopin jakiego nie znacie”, który poświęcony by temu przedstawicielowi muzyki okresu romantyzmu, nazywanego często poetą fortepianu.

Końcówka kalendarzowego lata w tym roku jest wybitnie brzydka i ponura. Lejący przed i w trakcie koncertu deszcz stawiał pod znakiem zapytania frekwencję na inauguracyjnym koncercie. Jednak dla prawdziwych miłośników dobrej muzyki w świetnym wykonaniu niesprzyjająca aura nie stanowi żadnej przeszkody. Sala widowiskowa podczas koncertu na Zamku Kazimierzowskim była szczelnie wypełniona, a koncert zakończył się owacjami na stojąco. Zaprezentowana muzyka zmieniła zepsute pogodą nastroje na widowni tak skuteczne, że twarze przybyłych na Zamek wydawały się promieniować niczym słońce w letnie południe.

„Chopin jakiego nie znacie” to projekt, którego główną ideą jest zaprezentowanie słuchaczom Koncertu f-moll op. 21 Fryderyka Chopina w wersji kameralnej na fortepian i kwintet smyczkowy. W pierwszej części koncertu wykonane zostały dwie sonaty z cyklu 6 Sonat a`quattro G. Rossiniego na dwoje skrzypiec, wiolonczelę i kontrabas. W części drugiej Koncert f-moll op. 21 F. Chopina. Wykonany został przez pianistę Piotra Kościka oraz towarzyszący mu kwintet smyczkowy Kameraliści Rzeszowscy. Pomysł wykonywania Koncertu fortepianowego f-moll w kameralnym składzie może dziwić, ale sięga czasów samego Chopina. To właśnie w takiej wersji, na fortepian z kwintetem lub kwartetem smyczkowym, wykonywał go kompozytor w salonach warszawskiej arystokracji. Obie części niedzielnego koncertu poprzedzone były prelekcjami Łukasza Rusina, które zaznajomiły słuchaczy z prezentowanymi utworami oraz sylwetkami kompozytorów.

Piotr Kościk urodził się w 1987r. w Rzeszowie. Pierwsze lekcje fortepianu w wieku 7 lat otrzymał od Joanny Dworakowskiej w Zespole Szkół Muzycznych nr 2 w Rzeszowie. Od 2006 r. jest studentem Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu w klasie fortepianu prof. Olega Maisenberga. W roku 2004 był finalistą Ogólnopolskich Przesłuchań Klas Fortepianu w Krakowie. W roku 2005 otrzymał wyróżnienie na międzynarodowym Śląskim Konkursie Pianistycznym w Zabrzu. W październiku 2008 r. zajął 2 miejsce na „International Competition for Young Musicians in Eschede”. W 2009 roku drogą konkursową, jako jeden z trzech pianistów otrzymał stypendium Maschmann-Stiftung w Linzu. W tym samym roku został zwycięzcą międzynarodowego konkursu 9 Klavierpodium der Jugend w Monachium oraz otrzymał nagrody specjalne w tym za najlepsze wykonanie sonaty klasycznej. Za sukcesy pianistyczne został laureatem nagrody Prezydenta Miasta Rzeszowa Tadeusza Ferenca oraz otrzymał stypendium Prezesa Rasy Ministrów Marka Belki. W lutym 2008 roku wystąpił z Orkiestrą Filharmonii Rzeszowskiej wykonując Koncert Fortepianowy Liszta Es-dur. Współpracując z Towarzystwem Chopinowskim w Wiedniu był solistą XXIV i XXV Chopin Festival w Kartause - Gaming w Austrii. Piotra Kościuka czekają koncerty w Niemczech, Austrii, Holandii i Czechach (na festiwalu Chopinowskim w Marienbad).

Kwintet smyczkowy Kameraliści Rzeszowscy tworzą koncertmistrzowie i soliści orkiestry Filharmonii im. A. Malawskiego w Rzeszowie: skrzypkowie Robert Naściszewski i Orest Telwach, altowiolista Piotr Gajda, wiolonczelistka Anna Naściszewska i kontrabasista Sławomir Ujek. Dzięki wysokiemu poziomowi artystycznemu i swojej mobilności postrzegani są w naszym regionie, jako elitarny zespół kameralny. Znani z licznych udanych solistycznych dokonań – występowali podczas wielu koncertów festiwalowych, kameralnych i symfonicznych m.in. w ramach Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, Festiwalu Muzyki Żydowskiej w Krakowie, Festiwalu Wiolinistycznego im. B. Hubermana w Częstochowie, a ostatnio podczas XXVII Ogólnopolskiego Festiwalu „Tydzień Talentów” w Tarnowie / Kąśnej Dolnej. Koncertowali w sali dużej Filharmonii Rzeszowskiej, Sali Balowej Muzeum Zamku w Łańcucie, w Auli Instytutu Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, a każdy występ zespołu spotykał się z sympatią i ogromnym zainteresowaniem słuchaczy.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto