Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Przemyślanki znane i nieznane" - wystawa w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej [ZDJĘCIA, WIDEO]

OPRAC.:
Łukasz Solski
Łukasz Solski
Wideo
od 16 lat
"Przemyślanki znane i nieznane" - to tytuł wystawy otwartej w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej. Przedstawia panie, które poprzez swoją działalność artystyczną, naukową czy społeczną zyskały sławę. Ale też te, które choć nie zapisały się na kartach historii - swoim codziennym życiem także tworzyły pejzaż XIX i XX-wiecznego Przemyśla. Ekspozycję prezentować będziemy do 31 maja.

Na przełomie XIX i XX wieku następował proces wychodzenia kobiet z zacisza domowej prywatności i wchodzenia w przestrzeń publiczną. Zmieniała się ich rola, pozycja i status społeczny. Rosnące znaczenie wyksztacenia i umiejętności stawiały w wielu zawodach kobiety na równi z mężczyznami. Kobietom nie brakowało również odwagi w głoszeniu własnych poglądów i coraz silniejszego akcentowania swoich praw. Daleka była droga do ich równouprawnienia, jednak widoczny był postęp i zmieniająca się ich rola w życiu społecznym, politycznym, a z czasem również gospodarczym.

Widoczne to było również w środowisku przemyskim gdzie szereg kobiet, niezależnie od swego pochodzenia narodowego miało do przezwyciężenia te same przeszkody.

- Wieloetniczny i wielokulturowy Przemyśl, jakiego dzisiaj już nie pamiętamy, dał nam grupę niezwykłych kobiet, które odegrały niebagatelną rolę. Dla wielu osób były one kontrowersyjne, mniej lub bardziej uznawane czy lubiane, które jednak zasługują na przypomnienie, czemu służy niniejsza wystawa. Prezentujemy dziewięć postaci przemyślanek, które osiągnęły uznanie i rozgłos przynoszące zaszczyt naszemu miastu. Ich życie i działalność przypadają na 2. połowę XIX i XX wiek. Najstarsza z nich, Wincenta Tarnawska urodziła się w 1854 roku, a Zofia Bystrzycka dożyła 2011 roku – dlatego zakres chronologiczny ekspozycji obejmuje czas od zaborów po III Rzeczpospolitą. Pozostałe, Helena Deutch, Anna Strońska, Barbara Kostrzewska, Ołena Kulczycka, Maria Orwid, Izydora Kossowska i Stefania Jacyszyn mieszkały tutaj krócej lub dłużej, pracowały, działały. Owoce ich pracy twórczej czy społecznej składają się zatem na zbiorowy dorobek naszego miasta - informuje Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej.

"Przemyślanki znane i nieznane" - wystawa w Muzeum Narodowym...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto