Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rekordowy budżet obywatelski w Przemyślu. Zakończyło się przyjmowanie projektów

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Sieć ok. 30 defibrylatorów w Przemyślu powstała w ramach projektu jednej z poprzednich edycji budżetu obywatelskiego.
Sieć ok. 30 defibrylatorów w Przemyślu powstała w ramach projektu jednej z poprzednich edycji budżetu obywatelskiego. Norbert Ziętal
Na tegoroczną edycję budżetu obywatelskiego radni Przemyśla przeznaczyli rekordowe 2,26 mln złotych.

Do północy 21/22 sierpnia urzędnicy miejscy w Przemyślu czekali na pomysły mieszkańców, w formie wniosków do Budżetu Obywatelskiego, na 2023 rok.

- Dotarły one do nas w różnej formie. Wypełnionych druków złożonych w Urzędzie Miejskim, listów przesłanych pocztą oraz wniosków przesłanych mailem. Nie są jeszcze policzone. Orientacyjnie można powiedzieć, że ich liczba jest zbliżona do tej z ubiegłorocznej edycji - mówi Witold Wołczyk z Kancelarii Prezydenta Przemyśla.

Na razie Urząd Miejski nie zdradza, jakie pomysły w tym roku zgłosili mieszkańcy. Rozpoczęła się weryfikacja wniosków pod względem formalnym. Potrwa ona do 19 września. Dzień później zostanie ogłoszona lista projektów. Jednak wtedy nie będzie jeszcze ostateczna, gdyż możliwe będą odwołania od decyzji odrzucających z różnych powodów zgłoszony projekt.

- Nie zdradzając na razie liczby złożonych propozycji, prosimy o cierpliwość ich autorów. Teraz czas na żmudną pracę i ocenę wniosków pod względem formalnym - mówi W. Wołczyk.

Odwołania mają być rozpatrzone do 4 października, a 5 października ruszy głosowanie, które potrwa do 14 października. Ogłoszenie jego wyników ma nastąpić 26 października.

Pula pieniędzy przeznaczonych na Budżet Obywatelski Miasta Przemyśla na rok 2023 wynosi 2,26 mln złotych i jest największą w dotychczasowych edycjach.

- Po raz kolejny wszyscy mieszkańcy naszego miasta, bez względu na wiek, będą mogli wykazać się kreatywnością i pracą dla dobra miasta, w którym mieszkają, uczą się i pracują. To okazja, aby wziąć sprawy w swoje ręce, nie czekając, aż ktoś inny coś za nas załatwi. Czy to sąsiedzi, czy aktywiści społeczni, czy urzędnicy - zachęcają urzędnicy.

Podobnie jak w latach poprzednich możemy zgłaszać propozycje zadań można było zgłaszać w trzech kategoriach:

  • I kategoria - budowa i modernizacja infrastruktury miejskiej - dotyczy największych zadań, z których efektów będa korzystać wszyscy mieszkańcy,
  • II kategoria - budowa i modernizacja infrastruktury osiedlowej,
  • III kategoria - działania o charakterze prospołecznym, kulturalnym, oświatowym lub sportowych.

Przemyślanie głównie chcą poprawiać infrastrukturę na swoich osiedlach. Najczęściej, w ramach budżetu obywatelskiego, chcą remontować chodniki i ulice, budować place zabaw i siłownie - strefy do ćwiczeń, budować lub wymieniać oświetlenie, urządzać tereny rekreacyjne. W ramach trzeciej kategorii, obejmującej najmniej kosztujące projekty, zgłaszane są głównie święta osiedlowe.

Nie brak tez innych projektów, jak choćby zbudowanie sieci defibrylatorów, urządzeń do udzielania pierwszej pomocy w razie zatrzymania krążenia. Taka sieć ponad 30 urządzeń już powstała w najpopularniejszych częściach miasta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rekordowy budżet obywatelski w Przemyślu. Zakończyło się przyjmowanie projektów - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto