Relikwie pierwszych polskich błogosławionych misjonarzy-męczenników będą wystawione podczas Wielkiego Odpustu w Kalwarii Pacławskiej [FOTO]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
W tym roku mija 30. rocznica męczeńskiej śmierci franciszkanów ojców Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka (nz. od prawej). Zdjęcia ze strony meczennicy.franciszkanie.pl.
W tym roku mija 30. rocznica męczeńskiej śmierci franciszkanów ojców Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka (nz. od prawej). Zdjęcia ze strony meczennicy.franciszkanie.pl. meczennicy.franciszkanie.pl
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Podczas Wielkiego Odpustu Kalwaryjskiego, który zaczyna się w środę i potrwa do niedzieli, w Kalwarii Pacławskiej koło Przemyśla, zostaną wystawione relikwie - zakrwawione koszule, w których oddali życie za wiarę pierwsi polscy błogosławieni misjonarze - męczennicy: Zbigniew Strzałkowski i Michał Tomaszek. Stanie się tak pierwszy raz od ich beatyfikacji w 2015 roku.

Zakrwawione koszule - relikwie zostaną umieszczone w kaplicy św. Rafała. Każdy będzie je mógł zobaczyć, oddać cześć męczennikom i się przy nich pomodlić.

Okazją jest mijająca w tym roku 30. rocznica męczeńskiej śmierci polskich misjonarzy w Peru. Pierwszy raz te relikwie można było zobaczyć tuż po beatyfikacji zakonników w 2015 roku. Były wtedy wystawione w klasztorze franciszkanów w Krakowie.

- Na miejscu, w Kalwarii Pacławskiej, będzie można również zaopatrzyć się w obrazki, krzyże Tau i różańce z ich relikwiami, modlitewniki oraz książki dla dzieci i dorosłych, a także filmy opowiadające o ich życiu - informuje o. Jan Maria Szewek, rzecznik Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów) w Krakowie.

Polscy franciszkanie, błogosławieni o. Zbigniew Strzałkowski oraz o. Michał Tomaszek zginęli 9 sierpnia 1991 r. w Pariacoto w Peru za wiarę z rąk terrorystów z komunistycznego ugrupowania Świetlisty Szlak O. Zbigniew miał 33 lata, o. Michał 31.

- Terroryści otoczyli klasztor, związali ojców i wywieźli samochodami za miasto. Tam, dwoma strzałami w tył głowy zabili misjonarzy. Zbrodniarze przy ciałach zakonników zostawili informację: „Tak umierają lizusy imperializmu. Niech żyje Ludowe Wojsko Partyzanckie”. Przywódcy tej organizacji oskarżyli braci o prowadzenie działalności usypiającej świadomość rewolucyjną Indian - opowiada o. Jan Maria Szewek.

Zakonnicy zostali wyniesieni na ołtarze 5 grudnia 2015 r. w Chimbote w Peru.

Główną działalnością o. Zbigniewa i o. Michała w Pariacoto była praca ewangelizacyjna prowadzona w ponad siedemdziesięciu górskich, andyjskich miejscowościach. Jak przypominają franciszkanie, głosili Słowo Boże i udzielali sakramentów. Dużo czasu poświęcali też na pracę charytatywną.

- W czasie suszy i głodu włączyli się w krajowe i diecezjalne programy żywnościowe Caritas. Wspomagali szkoły w rozbudowie, wyposażeniu bibliotek. Miejscowych chłopów andyjskich uczyli profilaktyki związanej z niebezpieczną w tamtym rejonie cholerą. Zdobywali dla nich leki i sami wozili zakażonych do szpitala miejskiego. Przygotowali projekt budowy instalacji wodnej – przypomina o. Szymon Chapiński, były misjonarz, który od początku uczestniczył w procesie beatyfikacyjnym franciszkanów.

Polscy misjonarze zostali pochowani w kościele w peruwiańskim Pariacoto. Wieść o ich męczeństwie szybko dotarła do Polski i obiegła świat. Jeszcze tego samego miesiąca, w sierpniu 1991 roku, rząd Peru uhonorował pośmiertnie ojców Zbigniewa i Michała najwyższym odznaczeniem państwowym. Wielkim Oficerskim Orderem „El Sol del Peru” (Słońce Peru).

Jak informują franciszkanie, proces beatyfikacyjny polskich zakonników, zgodnie z prawem kanonicznym, rozpoczął się w 1996 r., pięć lat po tragicznych wydarzeniach. W 2002 r. zakończył się na szczeblu diecezjalnym. Dokumentacja została przesłana z Peru do Watykanu, do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W 2011 r. ukończono opracowywanie tzw. „positio”, czyli kluczowego dokumentu procesu beatyfikacyjnego. „Positio” jest podstawą do dyskusji merytorycznej. Watykańskie komisje: teologiczna i historyczna prowadziły studium zebranej dokumentacji. Opinie komisji były przychylne. Akta sprawy zostały przekazane do Komisji Kardynałów, którzy jeszcze raz rozpoznali całą sprawę. I ich opinia była pozytywna. Prefekt Kongregacji zwrócił się do Ojca Świętego z prośbą o ogłoszenie sług Bożych błogosławionymi.

3 lutego 2015 r., po sesji zwyczajnej kardynałów i biskupów Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, Ojciec Święty Franciszek wyraził zgodę na beatyfikację polskich franciszkanów: o. Zbigniewa Strzałkowskiego i o. Michała Tomaszka. Na ołtarze zostali wyniesieni 5 grudnia 2015 r. w Chimbote w Peru. Na prośbę franciszkanów dniem ich liturgicznego wspomnienia jest 7 czerwca. Tego dnia bowiem (7 czerwca 1986 r.) obydwaj przyjęli święcenia: bł. Zbigniew - prezbiteratu, a bł. Michał – diakonatu.

Więcej o błogosławionych na stronie: meczennicy.franciszkanie.pl

  • Wielki Odpust Kalwaryjski, w 100. rocznicę śmierci o. Wenantego Katarzyńca i 30. rocznicę męczeńskiej śmierci błogosławionych Zbigniewa Strzałkowskiego i Michała Tomaszka rozpoczyna się w środę, 11 sierpnia. Potrwa do niedzieli, 15 sierpnia. W środę uroczystości rozpoczną się o godz. 13 poświęceniem szat Matki Bożej w kościele i procesją do Domku MB. Uroczystości w każdy kolejny dzień, łącznie z niedzielą.

Szczegółowy Program Uroczystości dostępny jest na stronie internetowej: kalwaria.franciszkanie.pl

Mięsożerni mężczyźni bardziej szkodliwi

Wideo

Materiał oryginalny: Relikwie pierwszych polskich błogosławionych misjonarzy-męczenników będą wystawione podczas Wielkiego Odpustu w Kalwarii Pacławskiej [FOTO] - Nowiny

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie