Rewelacyjne, unikatowe zdjęcia Przemyśla z węgierskiego archiwum. Przedstawiają miasto z 1916 i 1947 roku

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Plac na Bramie w Przemyślu w 1916 r.
Plac na Bramie w Przemyślu w 1916 r. Fortepan/Babarczy Eszter
Udostępnij:
Przemyśl z 1916 i 1947 r. na unikatowych, dotychczas szerzej nieznanych zdjęciach. Jest Plac na Bramie z zaparkowanymi, drewnianymi wozami. Są ruiny Starej Synagogi, która stała w miejscu dzisiejszego Pl. Rybiego i widok zniszczonego mostu na Sanie.

To niewielka, ale rewelacyjna kolejna zdjęć dawnego Przemyśla, która znajduje się na węgierskim portalu z archiwalnymi fotografiami.

Fotografie nie są szerzej znane w Przemyślu.

Prawdziwymi perełkami są zdjęcia Placu na Bramie z 1916 roku i ruin Starej Synagogi z 1947 r.. z dwóch różnych ujęć.
Na Placu na Bramie widzimy zaparkowane drewniane wozy. Są drzewa i studnia z pompą. Po lewej do fotografii pozuje chłopak, a po prawej widzimy dżentelmena z melonikiem na głowie, który zaczytany jest w - być może - przemyskiej gazecie. W tle istniejące do dzisiaj, piękne kamienice.

Zdjęcie kratownicowego, zniszczonego mostu drogowego na Sanie też pochodzi z 1916 r. W opinii wielu osób ówczesny most (oczywiście przed zniszczeniem) prezentował się efektownie od dzisiejszej przeprawy.

Archiwalne fotografie to jedyny ślad po Starej Synagodze w Przemyślu

Rewelacją jest zdjęcie ruin Starej Synagogi w centrum miasta, w tzw. dzielnicy żydowskiej. Dzisiaj jest w tym miejscu Pl. Rybi. Synagoga stała mniej więcej w okolicach północno-wschodniej części dzisiejszego parkingu. Zdjęcia pochodzą z 1947 r. Na jednym widzimy bawiące się dzieci, ubrano letnio, i wietrzące się poduszki. Drugie zdjęcie, wykonane z innej perspektywy, przedstawia większą grupę osób, drewniane wozy konne.

Stara Synagoga została zbudowana w latach 1592-1594, przed I wojną światową odrestaurowana, a przed II wojną wpisana do rejestru zabytków. Niestety, na początku II wojny, podczas walk, uległa częściowemu zniszczeniu. Dodatkowo w 1941 r. Niemcy wysadzili bimę, jedno z najważniejszych miejsc w tym obiekcie.

Ostatecznie synagoga została rozebrana w 1956 r. na polecenie władz miejskich i przy sprzeciwie konserwatora zabytków. Dzisiaj nie ma po niej żadnego śladu.

Kolejne zdjęcia pokazują miejsca w Przemyślu, które przez ponad 70 lat niewiele się zmieniły. Wśród nich bardzo ciekawa fotografia dzisiejszego Placu Niepodległości i wieży zegarowej.

Plac na Bramie w Przemyślu w 1916 r.

Rewelacyjne, unikatowe zdjęcia Przemyśla z węgierskiego arch...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie