Rodzinny kapitał opiekuńczy 2022. Rodzice dostaną dodatkowe 500 zł na drugie i kolejne dziecko. Sprawdź szczegóły!

Milena Kochanowska
Milena Kochanowska
Według szacunków rządu w pierwszym roku obowiązywania ustawy wsparciem zostanie objętych około 410 tysięcy dzieci
Według szacunków rządu w pierwszym roku obowiązywania ustawy wsparciem zostanie objętych około 410 tysięcy dzieci Pixabay
Udostępnij:
Rodzinny kapitał opiekuńczy ma przysługiwać na drugie i kolejne dziecko w wieku od 12. do 36. miesiąca życia. Rodzice będą mogli wybrać czy świadczenie ma być im wypłacane po 500 zł miesięcznie przez 2 lata, czy też po 1000 zł, ale przez rok. Pieniądze dla dwu- i trzylatków mają wesprzeć budżet rodzinny przed pójściem dzieci do przedszkola. Opublikowano właśnie projekt ustawy, której rozwiązania mają wejść w życie od stycznia 2022 r.

Rodzinny kapitał opiekuńczy: Dla kogo i ile?

Projekt ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym został przygotowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Z jego zapisów wynika, że kapitał będzie przysługiwał na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12. do 36. miesiąca życia, a jego maksymalna wysokość ma wynieść 12 tys. zł na dziecko. Podobnie jak 500 plus, świadczenie będzie przysługiwało bez względu na dochód rodziny.

Czytaj też: Ruszył nabór wniosków o wyprawki szkolne. Jak je składać? Gdzie szukać pomocy przy ich wypełnianiu?

Jak podaje PAP, resort wyjaśnia, że kapitał ten ma wypełnić lukę we wsparciu rodziców przez państwo między zakończeniem zasiłku macierzyńskiego, a rozpoczęciem opieki przedszkolnej. Taką pomoc otrzymają też osoby, które przyjęły dziecko na wychowanie i wystąpiły do sądu o jego przysposobienie.

Rodzinny kapitał opiekuńczy: Zasady wypłat

Świadczenie ma być wypłacane w wysokości 500 zł co miesiąc, ale nie zawsze. Rodzice pozostający w związku małżeńskim (jeżeli nie mają sądowej separacji), będą mogli sami zdecydować czy kapitał chcą dostawać przez 24 miesiące po 500 zł, czy też przez 12 miesięcy po 1000 zł. Decyzję o ewentualnej zmianie liczby transz będzie można podjąć tylko raz podczas otrzymywania kapitału.

Czytaj również: Do kiedy i jak skorzystamy z bonu turystycznego?

Rodzinny kapitał opiekuńczy: Gdy rodzice są rozwiedzeni

Jeśli rodzice po rozwodzie opiekują się dzieckiem naprzemiennie w porównywalnych okresach, każdy z nich dostanie połowę kwoty kapitału.

Rodzinny kapitał opiekuńczy: Czy dostaną go cudzoziemcy?

Rodzinny kapitał opiekuńczy, tak jak świadczenie z programu "Rodzina 500 plus", dostaną też cudzoziemcy mieszkający na terenie RP.

Zobacz też: Można już składać e-wnioski o zasiłek rodzinny i świadczenie z Funduszu Almentacyjnego

Rodzinny kapitał opiekuńczy: Kto go nie dostanie?

Kapitału nie dostaną rodzice, jeśli dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej lub gdy któryś z rodziców pobiera za granicą podobne świadczenie na dziecko.

Pieniędzy nie dostaną również ci opiekunowie, którzy marnotrawią wypłacany im kapitał lub wydatkują go niezgodnie z celem. Im świadczenie zostanie przekazywane przez ośrodek pomocy społecznej w formie rzeczowej lub w formie usług.

Rodzinny kapitał opiekuńczy: Jak się o niego starać?

Świadczenie będzie wypłacane na wniosek matki lub ojca. Do wniosku trzeba będzie dołączyć dokumenty lub oświadczenia, np. orzeczenia sądu o opiece naprzemiennej nad dzieckiem. Wnioski o kapitał można będzie składać wyłącznie w postaci elektronicznej; tak, jak wnioski o wyprawkę szkolną i 500 plus:

Wypłatami i obsługą świadczenia zajmie się ZUS.

Czytaj koniecznie: Kto nie dostanie 500 plus? Kiedy nie dostaniemy 500 plus?

Rodzinny kapitał opiekuńczy: Co z dofinansowaniem żłobka?

Dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna będzie przysługiwało na nieobjęte rodzinnym kapitałem opiekuńczym dziecko, czyli pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie. 400 zł miesięcznie będzie przekazywane bezpośrednio do placówki lub zatrudniającemu dziennego opiekuna.

– To pomysł na poprawę sytuacji finansowej rodziny z więcej niż jednym dzieckiem. Żeby jednak przełożył się na wzrost dzietności trzeba by skorelować go z poprawą warunków mieszkaniowych czy rynku pracy, bo nie zawsze bariera finansowa jest najważniejsza przy podejmowaniu decyzji o liczbie dzieci – uważa dr Krzysztof Szwarc, demograf z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. – Jeśli choć jedno dziecko urodzi się z powodu tego programu to dobrze, jego skutki w większej skali można będzie ocenić najwcześniej po roku.

Zobacz też: Zmiany w programie Rodzina 500 plus - ważne pytania i odpowiedzi. To trzeba wiedzieć!

Rodzinny kapitał opiekuńczy nie będzie opodatkowany.

W czwartek projekt ustawy został opublikowany na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowany do konsultacji społecznych.

Według szacunków rządu w pierwszym roku obowiązywania ustawy wsparciem zostanie objętych około 410 tysięcy dzieci.

Ile w tym roku wydamy na święta i jak zamierzamy je spędzić KOMENTARZ

Wideo

Materiał oryginalny: Rodzinny kapitał opiekuńczy 2022. Rodzice dostaną dodatkowe 500 zł na drugie i kolejne dziecko. Sprawdź szczegóły! - Głos Wielkopolski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie