MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rok Ignacego Łukasiewicza. Uroczystości w Krośnie, Zręcinie i Bóbrce z udziałem wicepremiera Piotra Glińskiego [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
W Krośnie i Zręcinie odbyły się uroczystości związane z rozpoczęciem obchodów roku Ignacego Łukasiewicza. W Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza zorganizowano sympozjum naukowe poświęconemu wielkiemu wynalazcy. W wydarzeniach uczestniczył wicepremier Piotr Gliński.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w Bazylice Kolegiackiej Świętej Trójcy w Krośnie. Następnie uczestnicy przeszli na plac Konstytucji 3 Maja, gdzie znajduje się pomnik Ignacego Łukasiewicza. Tam wygłoszone zostały okolicznościowe przemowy.

- To wielka duma, że możemy obchodzić rok 2022 jako rok Ignacego Łukasiewicza. Wielkiego polskiego wynalazcy, przedsiębiorcy, ale także społecznika, filantropa i patrioty. Dla świata i Polski jest przede wszystkim innowatorem. Jest to postać bardzo ważna dla polskiego dziedzictwa i kultury - mówił Piotr Gliński, wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego.

Kolejnym punktem uroczystości było złożenie kwiatów na cmentarzu w Zręcinie, gdzie znajduje się grób wynalazcy.

Sympozjum w skansenie

Ciąg dalszy obchodów miał miejsce w Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce. Tam odbyło się sympozjum naukowe „Ignacy Łukasiewicz – życie i działalność”.

- Myślę że Ignacy Łukasiewicz swoją aktywnością i działalnością w wielu obszarach mógłby podzielić między wiele postaci i życiorysów. A wszystkie jego dokonania przypisywane są jednej osobie, jako wynalazcy, innowatora, twórcy, wielkiego patrioty - mówił marszałek Władysław Ortyl.

Jak zaznaczył – Łukasiewicz jest postacią wielką i znaną, ale być może jeszcze nie wystarczająco docenianą.

- Przygotowaliśmy w tym roku wiele wydarzeń i uroczystości związanych z Ignacym Łukasiewiczem. Chcemy pokazać światu, że mamy takiego wynalazcę, takiego geniusza - mówił marszałek.

Sympozjum było upamiętnieniem Ignacego Łukasiewicza w przeddzień 200. rocznicy jego urodzin.

- Rok Ignacego Łukasiewicza Była to piękna postać uosabiająca w sobie zarówno prace pozytywistyczną, jak i dusze romantyka. Znamy go przede wszystkim jako wynalazcę i innowatora. Ale była to tez postać związana bardzo mocno z Polską. Był patriotą i ponosił za to wielkie koszty. Ignacy Łukasiewicz jest bardzo ważny dla dziedzictwa i kultury polskiej, a w szczególności regionalnej, podkarpackiej - mówił wicepremier Piotr Gliński.

W trakcie sympozjum wygłoszono pięć referatów:

  • Prof. Paweł Grata z Uniwersytetu Rzeszowskiego - „W drodze ku wielkości. Młodość Ignacego Łukasiewicza”
  • dr Agnieszka Rzepiela mówiła o Ignacym Łukasiewiczu z perspektywy Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum
  • Krzysztof Gierlach z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie opowiadał o epokowym wynalazku Łukasiewicza czyli o lampie naftowej
  • Prof. Piotr Franaszek - "Ignacy Łukasiewicz jako przemysłowiec naftowy”.
  • Podsumowaniem konferencji było wystąpienie muzeum, Barbary Olejarz, która mówiła o dziedzictwie Ignacego Łukasiewicza.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. posłowie Piotr Babinetz i Adam Śnieżek, przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz, radna województwa Joanna Bril, przewodniczący rady miasta Krosna Zbigniew Kubit, prezydent Krosna Piotr Przytocki, burmistrz Gorlic Rafał Kukla oraz lokalni samorządowcy.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krosno.naszemiasto.pl Nasze Miasto