Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rosja wzmocniła ataki dezinformacyjne w Internecie. Atakowana jest Polska, ale również podważane są rosyjskie zbrodnie wojenne

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
W ostatnich dniach zwiększyły się rosyjskie ataki informacyjne na Polskę.
W ostatnich dniach zwiększyły się rosyjskie ataki informacyjne na Polskę. Pixabay
- Wzmagają się rosyjskie ataki informacyjne na Polskę - alarmuje Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Ujawnienie przez Ukrainę rosyjskich zbrodni wojennych na ludności cywilnej w Buczy koło Kijowa zbiegło się w czasie za zmasowanymi atakami dezinformacyjnymi, za którymi najprawdopodobniej stoi Rosja. Dotyczą one głównie mediów społecznościowych, zwłaszcza facebooka i twittera.

Autorzy wpisów kwestionują zbrodnie wojenne popełnione przez Rosjan w Buczy. W sieci pojawiły się "analizy" materiałów dokumentujących nieludzkie okrucieństwo rosyjskich żołnierzy. Zwłaszcza filmu z przejazdu kolumny ukraińskich samochodów, na którym widać leżące na ulicy zwłoki zamordowanych Ukraińców. Według internetowych "analityków" wideo jest sfingowane, a na ulicach leżą żywi statyści. Inni doszukują się manipulacji Ukraińców i podają różne zauważane przez siebie szczegóły sprawy, np. rzekomo celowe opóźnieniem poinformowali o rosyjskich zbrodniach. Takie opinie są powielane przez kolejnych Internautów.

W sieci w ostatnich dniach przybyło wpisów, których zadaniem jest sianie nienawiści Polaków wobec Ukraińców. Prof. Krzysztof Padjuczenko, Ukrainiec urodzony w Polsce informuje, niejako w imieniu narodu ukraińskiego, że Ukraińcy będą chcieli uregulować sprawę roszczeń terytorialnych wobec Polski. Internauci szybko wykryli, że to fikcyjna osoba, nie ma w Polsce takiego profesora. Popularnym tematem dezinformacyjnych wpisów są zmyślone przywileje socjalne dla uchodźców z Ukrainy.

Już na początku agresji Rosji na Ukrainę, bardzo uaktywniły się różne konta związane ze środowiskiem antyszczepionkowców, do tej pory kwestionujących nie tylko walkę z Covid-19, ale nawet istnienie tej choroby. Niektóre dla zwiększenia efektu, wobec wyczerpania atrakcyjności tematu anty-covid, zmieniają nazwy na antyukraińskie. Tak stało się z liczącą ponad 5 tys. członków, założona w kwietniu 2020 r., grupą na facebooku "Nie wierzymy w pandemię Covid-19". Od 18 marca br. to grupa "STOP U-KRAINIZACJI POLSKI". Facebook upublicznia historię zmiany nazw grup i kont. Celem jest zapobieganie manipulacji.

Ciekawa zmiana nazwy i tematyki prywatnej grupy na facebooku.
Ciekawa zmiana nazwy i tematyki prywatnej grupy na facebooku. Archiwum

- W ostatnich 24 godzinach w przestrzeni polskich social media w temacie #Ukraina, #wojna, #Rosja odnotowano ok. 22 tys. prób dezinformacji. 95 proc. dystrybucji w oparciu o kanały anty #COVID - w poniedziałek poinformował Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rosja wzmocniła ataki dezinformacyjne w Internecie. Atakowana jest Polska, ale również podważane są rosyjskie zbrodnie wojenne - Nowiny

Wróć na przemysl.naszemiasto.pl Nasze Miasto