bell
W akcji Dmitrij Soliannikow, zwycięzca zawodów
W akcji Dmitrij Soliannikow, zwycięzca zawodów Tomasz Sowa
Rosjanin Dmitrij Soliannikow wygrał w sobotę na sanockim torze „Błonie” pierwszy finał indywidualnych mistrzostw Europy w ice speedwayu. Ten świetny zawodnik znakomicie rozpoczął sanocki turniej wygrywając bezapelacyjnie pierwszy wyścig turnieju, a potem także wyraźnie górował nad rywalami. Był niepokonany. Drugi w finale był drugi Rosjanin Wladimir Fadiejew, trzeci Austriak Harald Simon, a czwarty Włoch Luca Bauer. Michał Knapp, polski jedynak w stawce ukończył zawody na 12. miejscu z dorobkiem 4 punktów.

W Sanoku, który tradycyjnie świetnie przygotował się do zawodow, emocje były od pierwszej serii wyścigów. W drugim, na drugim łuku upadek zanotował doświadczony Fin Aki Ala-Riihimaki, który poleciał w bandy. Wyścig został przerwany, a sprawca przerwania wykluczony. W powtórce na dystansie twardo rywalizowali doświadczony Austriak Harald Simon, który w przeszłości jeździł w Sanoku i zawsze chwalił „Błonie” oraz Jimmy Olsen. Praktycznie już na mecie Simon zawadził o koło Olsena i poleciał kilkanaście metrów po lodzie. Na szczęście nic mu się nie stało, a ostro jeżdżący Olsen jako sprawca karambolu został wykluczony. Blisko 2000 kibiców wstrzymało oddech.

Po dwóch startach komplet punktów miał Soliannikow, który błyskawicznie wychodził spod taśmy i mijał metę z ogromną przewagą. Dwa wygrane wyścigi miał drugi z Rosjan Władimir Fadiejew, który był najmłodszym uczestnikiem sobotniej imprezy. Groźny upadek zanotował Simon i został wykluczony przez sędziego, którym był Aleksander Latosiński. Działo się. Najwięcej w drugim łuku.

Obaj Rosjanie spotkali się w 10. wyścigu. Trzy punkty zgarnął Soliannikow. Jedni dodawali gazu, inni jak Franz Zorn i Daniel Henderson wycofali się z rywalizacji. Michał Knapp, Polski rodzynek w stawce, też miał w Sanoku chwile radości. W 20. wyścigu wyprzedził na dystansie Ramiego Systę i zanotował pierwsze w tym sezonie zwycięstwo.

Po 20. wyścigach bezpośredni awans do finałowej gonitwy wywalczyli pewnie obaj Rosjanie - Dmitrij Soliannikow i Władimir Fadiejew. Do barażu o dwa pozostałe dwa miejsca stanęli Harald Simon, Jasper Iwema, Lukas Hutla i Luca Bauer. Awans wywalczyli Harald Simon i Luca Bauer.

W finale z zgodnie z oczekiwaniami triumfował Soliannikow przed Fadiejewem, Simonem i Bauerem.

Druga runda IME w ice speedwayu rozegrana zostanie 19 marca w Tomaszowie Mazowieckim.

W niedzielę o 12.45 na tor „Błonie” znów wyjadą lodowi gladiatorzy, którzy ścigać się będę w zawodach o Puchar Burmistrza Sanoka. Ice speedway wrócił do tego miasta po ośmiu latach przerwy i spotkał się, jak przed laty z dużym zainteresowaniem kibiców.